Ginekoloģe par nenotikušo un spontāno abortu: no tā pasargāta nav neviena sieviete
Foto: Shutterstock

"Ļoti daudzām sievietēm ir bijuši nenotikušie (missed) vai spontānie aborti," atklāj ginekoloģe, dzemdību speciāliste un Rīgas Dzemdību nama (RDzN) Ambulatoriskās nodaļas vadītāja Sniedze Krūmiņa. Kad sieviete piedzīvojusi neveiksmīgu grūtniecību, viņas prātu pārņem daudz jautājumu, bet svarīgākais no tiem – kāpēc tas notika tieši ar mani? Dr. Krūmiņa atklāj spontānā un nenotikušā aborta iespējamos iemeslus.

Aborts ir ķermeņa nespēja saglabāt grūtniecību līdz laikam, kad auglis vēl nav spējīgs izdzīvot ārpus mātes organisma. Spontānā aborta (SA) gadījumā kādu iemeslu dēļ auglis galīgi vai pilnīgi tiek izstumts no dzemdes. Sieviete var piedzīvot agrīno spontāno abortu, kas norisinās līdz 12. grūtniecības nedēļai, un vēlīno, kas var notikt no 12. līdz pat 22. grūtniecības nedēļai. Savukārt nenotikušais aborts (missed, MA), gluži tāpat kā spontānais aborts, ir neveiksmīgi beigusies grūtniecība, taču atšķirībā no spontānā aborta nenotikušā aborta gadījumā augļa olas izstumšana no dzemdes notiek ļoti reti.

Ginekoloģe atzīst, ka pēdējo gadu laikā sieviešu skaits, kuras piedzīvojušas nenotikušo vai spontāno abortu, pieaug. Daktere stāsta, ka tikai 25 līdz 35 procenti apaugļoto olšūnu attīstās līdz dzīvi dzimušam bērnam. Viņa skaidro, ka ir gadījumi, kad auglis aiziet bojā ļoti agrīni – divas, trīs, četras vai piecas dienas pēc menstruāciju aizkavēšanās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!