pāris attiecības mīlestība
Foto: Brooke Cagle / cc
Kad runa ir par sievietēm un vīriešiem, katram ir savs viedoklis, kas lielākoties ir balstīts uz to, cik atšķirīgi mēs viens no otra esam. Taču, kas par to minēts pētījumos? Vai tiešām mēs esam tik dažādi tieši dzimuma dēļ, vai tie ir tikai kārtējie mīti, kam mēs izvēlamies akli ticēt?

Portālā "Psychology Today" apskatīti pieci izplatītākie mīti par vīriešiem, sievietēm un attiecībām.

Sievietes ir romantiskākas nekā vīrieši


Kaut lielāka daļa romantisko filmu auditorijas sastāv no sievietēm un arī sabiedrībā ir pieņemts uzskatīt, ka tieši sievietes ir tās, kas alkst pēc romantikas, psiholoģe Gvendolīna Sedmane atklāj, ka tas tā nebūt nav. "Patiesībā vīriešiem ir romantiskāks skatījums uz mīlestību nekā sievietēm," viņa stāsta. Mīlestība no pirmā acu skatiena, tikai viena īstā un patiesā mīlestības visas dzīves garumā – šīs ir frāzes, kam vīrieši tic vairāk nekā sievietes. Tas ir pierādīts vairākos pētījumos, kuros izmantota "Romantiskās pārliecības skala" ("Romantic Beliefs Scale"), kuru aizpildot, cilvēkam ir jāatzīmē, cik lielā mērā viņi piekrīt konkrētiem apgalvojumiem par mīlestību un attiecībām. Gandrīz vienmēr iepriekš minētajiem apgalvojumiem vairāk piekrīt vīrieši nekā sievietes.

Vardarbības upuris vienmēr ir sieviete


Kad cilvēki domā par vardarbības upuri, sevišķi attiecībās, viņi uzreiz vizualizē sievieti. Un tā ir tiesa, sievietes krietni vairāk nekā vīrieši cieš no fiziskās un emocionālās vardarbības, taču tas nenozīmē, ka arī pretējā dzimuma pārstāvji nenonāk līdzīgā situācijā. Arī klīniskā psiholoģe Maija Ābeltiņa raidījumā "Viņa skaidro" atzīst, ka sievietes var būt varmācīgas pret vīriešiem. Taču viņa uzsver: "Sievietes fiziski kopumā tomēr ir vājākas nekā vīrieši, tāpēc varmāka var izvēlēties emocionālo vardarbību un pazemošanu kā savu varas apliecinājumu, nevis fizisko izrēķināšanos."

Vairāk par vardarbību pret vīrieti uzzini, noskatoties šo sarunu ar klīnisko psiholoģi Maiju Ābeltiņu raidījumā "Viņa skaidro".


Vīrietim partnera fiziskā pievilcība ir svarīgāka nekā sievietēm

Foto: Shutterstock

Šis mīts ir daļēji patiess, jo daudzos pētījumos, kuru laikā vīriešiem un sievietēm bija jānosauc, kādām partnera iezīmēm viņi pievērš vislielāko uzmanību, vīrieši vairāk nekā pretējais dzimums atzina, ka viņiem svarīgs ir mīļotās ārējais izskats. Taču, pētot šo gadījumu dziļāk, ir skaidrs, ka abiem dzimumiem ir svarīga partnera fiziskā pievilcība, taču, jā, vīriešiem tā spēlē lielāku lomu.

1986. gadā veiktā pētījumā par priekšroku partnera izvēlē ("Preferences in human mate selection") sievietēm un vīriešiem vajadzēja sarindot svarīgākās potenciālā partnera iezīmes. Abi dzimumi ārējo izskatu iekļāva top 10. Kamēr sievietes to ierindoja sestajā, vīrieši mīļotās izskatu ierindoja ceturtajā vietā.

Taču šis pētījums norāda par to, kādu partneri abi dzimumi izvēlētos, taču vēlmes ne vienmēr sakrīt ar īstenību, tāpēc ir svarīgi aplūkot pētījumus, kuros norādīts, ar kādu partneri vīrieši un sievietes patiesībā ir izveidojuši attiecības. 1966. gadā veiktā pētījumā fiziskās pievilcības nozīmību ("Importance of physical attractiveness in dating behavior") grupa universitātes studentu devās uz aklajiem randiņiem, kuru laikā tika atklāts, ka tieši ārējais izskats ir tas, kas liek gan sievietēm, gan vīriešiem izvēlēties doties vai nedoties uz otro randiņu ar šo cilvēku. Arī 2008. gadā veiktā pētījumā dzimumu atšķirībām seksuālo piedāvājumu uztverē ("Gender differeneces in receptivity to sexual offers") tika pierādīts – neskatoties uz to, ka abi dzimumi atzīst – ārējais izskats nav noteicošais, priekšroka vienmēr tiek dota izskatīgākajam pretējā dzimuma pārstāvim.

Visi šie pētījumi pierāda vienu – iespējams, vīrieši uzskata, ka ārējais izskats ir svarīgāks nekā sievietes, taču, izvēloties potenciālo partneri, abu dzimumu pārstāvji pievērš vienlīdz lielu uzmanību fiziskajai pievilcībai.


Vīriešiem un sievietēm ir principiāli atšķirīgas personības un uzskats par attiecībām

Foto: Shutterstock

Šīs mīts nāk no populārās Džona Greja grāmatas "Vīrieši ir no Marsa, sievietes – no Venēras", kurā viņš uzsver – pretējā dzimuma pārstāvji ir tik atšķirīgi, ka viņi varētu būt no divām dažādām planētām. Taču psiholoģe portālā "Psychology Today" uzsver, ka lielāko daļu atšķirību veido nevis mūsu dzimums, bet individuālā personība.

Neskatoties uz to, nevar noliegt, ka starp mums ir atšķirības, kas ir saistītas arī ar dzimumu. Piemēram, vīrieša vidējais garums ir lielāks nekā sievietei. Tāpat nevar noliegt, ka vīrieši parasti ir fiziski spēcīgāki nekā pretējā dzimuma pārstāves. Taču šīs ir tikai izskata īpatnības starp dzimumiem, ja runājam par personību, tad tā, kā jau iepriekš tika minēts, lielākoties ir atkarīga no indivīda nevis dzimuma, kam viņš pieder.

Arī uzskats, ka vīriešiem un sievietēm ir atšķirīgi redzējumi par attiecībām ir maldīgs. Psiholoģe portālā skaidro, ka vairākos pētījumos pierādīts – abu dzimumu pārstāvji no partnera sagaida vienu un to pašu. Piemēram, viņi vēlas, lai mīļotais ir laipns, inteliģents un viņam ir aizraujoša personība.


Sievietes neinteresē gadījuma sekss


Gluži tāpat, kā uzskats, ka vīriešiem ir izteiktāka vēlme pēc intīmās tuvības nekā sievietēm, uzskats, ka sievietes neinteresē gadījuma sekss ir maldīgs. Kaut nevar noliegt – vīrieši daudz biežāk piekritīs gadījuma seksam, sieviešu interese un vēlme pēc šāda veida fiziskām attiecībām ir novērtēta par zemu, portālā uzsver Sedmane. Taču arī tam ir savs iemesls. Viens no tiem ir sabiedrības viedoklis – ja sieviete vēlas ar vīrieti tikai pārgulēt, tas neko labu par viņu neliecina. Psiholoģe skaidro, ka lielākajā daļā aptauju, kurā abu dzimumu pārstāvjiem ir jāmin konkrēts skaits, ar cik partneriem viņiem ir bijušas seksuālas attiecības, vīrieši mēdz šo skaitli pārspīlēt, savukārt sievietes apzināti to samazina. Lūk, šādi izveidojas aizspriedums par to, ka vīriešiem dzīves laikā bijuši vairāk seksuālo partneru nekā sievietēm!

Tas pierādījās arī 2003. gadā veiktā pētījumā par to, kā katra dzimuma pārstāvji ataino savu seksuālo partneru skaitu ("Truth and consequences: Using the bogus pipeline to examine sex diffreneces in self-reported sexuality"). Šī pētījumā laikā abu dzimumu pārstāvji tika pārbaudīti ar melu detektoru. Viņu uzdevums bija nosaukt, ar cik cilvēkiem viņi ir pārgulējuši. Arī šī pētījuma laikā vīrieši nosauca lielāku skaitu partneru, bet sievietes mazāku, nekā patiesībā. Savukārt tās sievietes, kuras nojauta, ka viņu atbildes varētu tikt piefiksētas ar melu detektoru un atbildēja taisnību, vidēji bija pārgulējušas ar nedaudz vairāk pretējā dzimuma pārstāvjiem nekā aptaujātie vīrieši.

Otrs no iemesliem ir tas, ka sievietes ir nedaudz izvēlīgākas un neliekas gultā ar katru, kurš šādu iespēju piedāvā. Piemēram, 2011. gadā veiktā pētījuma tika atklāts, ka sieviete daudz labprātāk piekristu gadījuma seksam, ja to piedāvātu kāda izskatīga slavenība vai draugs, par kuru dzirdētas labas atsauksmes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!