Topošajām māmiņām ir gana daudz lietu, par ko satraukties. Viņām jādomā ne tikai par to, kā sagatavoties bērniņa ienākšanai ģimenē, bet arī nemitīgi jāseko līdzi savai un bērniņa veselībai un labsajūtai. Viens no palīglīdzekļiem, kas ļauj sekot līdzi gan sievietes, gan bērna veselībai, ir asins analīzes. Rīgas Dzemdību nama ginekoloģe, dzemdību speciāliste Elizabete Pumpure atklāj, kuri ir biežāk pieminētie veiksmīgas grūtniecības rādītāji, un par ko katrs no tiem varētu liecināt.
Asins analīžu rezultāti ar tajos redzamajiem skaitļiem un burtiem daudziem var šķist gluži kā ķīniešu ābece. Dažkārt, lai atšķetinātu nezināmos skaitļus un burtus, topošās māmiņas pēc padoma vēršas dažādos forumos. Ginekoloģe uz dzemdību speciāliste stāsta, ka viskorektāk un precīzāk izskaidrot un izvērtēt sievietes rādītājus grūtniecības laikā varēs speciālists. Viņa skaidro, ka ir mērījumi, kas katrai topošajai māmiņai ir ļoti individuāli, tāpēc tos nevajadzētu savā starpā salīdzināt.
Tālāk lasi, par ko liecina vieni no svarīgākajiem un biežāk pieminētajiem rādītājiem grūtniecības laikā – HCG, progesterons un PAPP-A.
HCG
HCG ir placentas izstrādāts hormons, kuru asinīs var konstatēt jau 11 dienas pēc apaugļošanās. Savukārt urīnā to var konstatēt nedaudz vēlāk – pēc divām nedēļām. Pumpure atklāj, ka, nosakot šo hormonu, visvērtīgāk ir izmantot tieši asins analīzes, jo urīna testiem ir dažāda veida jutība – var gadīties, ka tie neuztver HCG, kaut sieviete ir apaugļojusies pirms vairāk nekā divām nedēļām. Tāpat asinīs var ne tikai konstatēt to, ka šis hormons ir, bet arī to, kāda ir tā koncentrācija jeb kvantitatīvā vērtība.
Ja iepriekš sievietei nav bijuši kādi sarežģījumi ar grūtniecību, piemēram, spontānais aborts vai "missed" jeb nenotikušais aborts, tad ārstiem nav iemesla pievērst uzmanību HCG vērtībai un tā pieaugumam. Svarīgi konstatēt tikai to, ka grūtniecība ir iestājusies. Savukārt, ja iepriekš ir bijuši kādi sarežģījumi ar grūtniecību, ārsts hormona vērtībai varētu pievērst pastiprinātu uzmanību, sekojot līdzi tā koncentrācijas pieaugumam 48 stundu laikā. "Mēs sagaidām ne tikai to, ka HCG augs, bet arī, ka tas dubultosies," skaidro ginekoloģe.
Pumpure atklāj, ka nav viena konkrēta mērījuma, kas norāda, vai grūtniecība attīstās veiksmīgi, jo katrai sievietei tas ir ļoti individuāli. Piemēram, četras nedēļas ilgas grūtniecības HCG intervāls var būt no piecām līdz pat 726 milivienībām. Savukārt piecas nedēļas ilgas grūtniecības HCG intervāls var variēt no 17 līdz 1300 milivienībām. Jāņem vērā, ka šie intervāli variē arī atkarībā no laboratorijā izmantotās tehnoloģijas. Dzemdību speciāliste skaidro – šī hormona daudzums sievietes organismā ir atkarīgs no tā, kā placenta ir saistījusies ar dzemdes sieniņu. Jo lielāks placentas virsmas laukums, jo vairāk HCG nonāk sievietes asinsritē, un otrādi. Taču daktere piebilst – tā mazāka koncentrācija sievietes asinīs neliecina, ka grūtniecība lemta neveiksmei, šajā gadījumā lielāka nozīme ir HCG daudzuma pieaugumam dinamikā.
Grūtniecībai attīstoties, pirmajā trimestrī HCG vairumā gadījumu dubultojas katras 48 stundas. Šādas hormona daudzuma izmaiņas 85 procentos gadījumu liecina par veiksmīgu grūtniecības norisi. "Ja HCG līmenis aug, bet ne divkārši, mēs sievietei nepaziņojam, ka grūtniecība nav izdevusies, bet gan turpinām to novērot," skaidro ginekoloģe. Viņa atklāj, ka ultrasonogrāfija ir viena no palīgmetodēm, kas palīdz apstiprināt vai noraidīt asinsanalīzēs saņemtos rezultātus.
Kaut nav tādas vienas HCG vērtības, pie kuras paziņot, ka grūtniecība neprogresē, ja sievietei kādā laika periodā HCG vērtība neaug vai pazeminās, tas ir gana pamatots iemesls uzskatīt, ka ir radusies kāda problēma. Kaut katrai sievietei placentas izdalītā hormona līmenis var būt citāds, ir svarīgi zināt, par ko var liecināt pazemināta HCG vērtība (zem piecām milivienībām). Ja sieviete ir veikusi asinsanalīzes tādēļ, ka viņu māc aizdomas par grūtniecību, bet rezultāti uzrāda, ka HCG līmenis ir zem piecām milivienībām, tas nozīmē, ka grūtniecība nav iestājusies. Savukārt, ja HCG neaug, tas liecina, ka grūtniecība ir apstājusies vai tā ir ārpusdzemdes. Šādā gadījumā noteikti būtu jāvēršas pie ārsta.
- Vairāk par ārpusdzemdes grūtniecību, tās sekām un iemesliem lasi šajā rakstā.
Pārvērtētais progesterons
Progesterona uzdevums ir sagatavot dzemdes iekšējo slāni apaugļotajai olšūnai, kā arī atbalstīt placentas veidošanos. Tāpat šis hormons sagatavo iegurņa pamatni un sievietes krūtis barošanai, līdz ar to arī ir viens no veiksmīgas grūtniecības rādītājiem. Šo hormonu izstrādā olnīcas.
Tas ir menstruālā cikla hormons, kuram ir tieksme pieaugt cikla otrajā pusē. Ja grūtniecība nav iestājusies, pēc dažām dienām progesterona līmenis atgriežas ierastajā, taču, ja ir notikusi apaugļošanās, tas paliek tikpat augsts, cik bija cikla otrajā pusē.
Šis ir viens no mērījumiem, kura rezultātu vajadzības gadījumā iespējams palielināt ar progesterona preparātiem. Tas ir nepieciešams, ja sievietes olnīcas šo hormonu neizstrādā pietiekamā daudzumā un grūtniecība neiestājas, taču ne tad, ja grūtniecība jau iestājusies. Pirms kāda laika tas tika darīts arī grūtniecības sākumā, ja hormona līmenis asinīs bija zem 30. Tāpat progesterona preparāti sievietei tika izrakstīti, ja grūtniecības sākumā viņai bija asiņaini izdalījumi, kas nebeidzās ar abortu, tādā veidā it kā pasargājot sievieti no agrīnas grūtniecības pārtraukšanās. Taču Pumpure skaidro, ka zems progesterona līmenis viennozīmīgi neliecina – grūtniecība nav izdevusies. "Arī pie progesterona vērtībām 30 un 35 ir bijušas iznēsātas grūtniecības," viņa skaidro. Šis novērojums pēdējos gados veicinājis pastiprinātu pētnieku interesi un licis pievērsties padziļinātai progesterona preparātu iedarbības izpētei.
Daktere stāsta, ka kopš 2015. gada tikuši publicēti vairāku augstas ticamības pētījumu 1, 2, 3 rezultāti, kur pierādīts, ka progesterona preparātu lietošanai nav statistiski ticamu rezultātu, jo pēcāk veiksmīgi beidzas gan tās grūtniecības, kas tika atbalstītas ar preparātiem, gan tās, kas netika. "Šie pētījumi mums pierāda, ka īsti nav pamata lietot šos medikamentus," skaidro dzemdību speciāliste. Viņa atklāj – sākotnēji tika prognozēts, ka progesterons ir hormons, pēc kura līmeņa asinīs var jau agrīni noteikt grūtniecības neveiksmīgu iznākumu, vai arī ar papildu progesteronu var veicināt grūtniecības gaitu, taču šobrīd ir pierādījies, ka tā nav.
Ārstiem progesterona līmeni ir svarīgi noteikt gadījumā, ja grūtniecība neiestājas vai agrīni pārtraucas. Taču jāzina, ka šī hormona līmenis diennakts laikā var strauji mainīties – no rīta mērījumu rezultāti var būt augstāki, bet vakarā zemāki, un otrādi. "Ja viena un tā pati sieviete progesterona mērījumu nodos trīs reizes dienā, tad katrs no šiem rādījumiem var būt citāds," skaidro ginekoloģe. "Tādēļ tas nav sevišķi objektīvs arī kā rādītājs." Tāpat viņa piebilst – laboratorijas norāda, ka pie 40 vienībām sievietei jau ir pazemināts progesterona līmenis, taču klīniskajā praksē šī rādītāja interpretācija ir dažāda. "Tas skaidrojam ar to, ka salīdzinoši nesen mainījusies nostāja par progesterona līmeņa noteikšanu un uzlabošanu ar preparātiem. Nav tādu vienotu vadlīniju vai uzskatu par to, pie kurām vērtībām cik daudz progesterona dot. Pat ārstu vidū interpretējumi atšķiras," viņa piebilst.
2 "A Randomized Trial of Progesterone in Women with Recurrent Miscarriages"
3 "Progesterone of Bleeding in Early Pregnancy May Not Affect Live Birth Incident"
PAPP-A – palīdz noteikt tālākās grūtniecības riskus
PAPP-A ir ar grūtniecību saistītais plazmas proteīns A, ko, gluži tāpat kā HCG, izdala placenta. Šis ir viens no mērījumiem, kas korelē un ir saistāms ar sarežģījumiem tālākā grūtniecības laikā, tāpēc tas tiek iekļauts pirmā trimestra skrīningā, ko veic laikā no 11. līdz 13. nedēļai, – kombinējot gan asins analīžu rādījumus, gan ultrasonogrāfisko atradi. Ginekoloģe skaidro, ka, HCG un PAPP-A vērtības ievadot speciāli izstrādātā riska kalkulatorā, var aprēķināt priekšlaicīgu dzemdību, paaugstināta asinsspiediena (preeklampsijas) risku, kā arī augļa augšanas aiztures un ģenētiskus riskus. "Tas ir ļoti liels sasniegums, ka mēs grūtniecības sākumā, izmantojot kāda proteīna vērtību, varam ar diezgan lielu precizitāti paredzēt, kādi sarežģījumi varētu būt, grūtniecībai progresējot," skaidro Pumpure. "Turklāt mēs ne tikai varam paredzēt, bet arī jau sākt rīkoties, piemērojot attiecīgus profilakses pasākumus." Daktere atklāj, ka šāda veida izmeklējums ir ļāvis izglābt no sarežģījumiem daudzas grūtniecības.
Taču arī šo mērījumu, līdzīgi kā HCG, nav iespējams ietekmēt – palielināt vai samazināt. "Tas ir tāds, kāds tas ir, kas ir viens no iemesliem, kāpēc mēs, izmantojot šo mērījumu, varam kaut ko prognozēt," piebilst dzemdību speciāliste.
Kaut PAPP-A var noteikt, arī patstāvīgi veicot asins analīzes, ginekoloģe atgādina, ka tam vislielākā vērtība ir kombinācijā ar HCG rezultātiem un skrīningu. Tāpat viņa piebilst, ka papildus iepriekš minētajiem rādītājiem tiek izvērtēti arī citi faktori, piemēram, grūtniecības laiks, sievietes vecums, nelāgie ieradumi, gaidot bērniņu, u. c.
"Gribu atgādināt, ka mēs neārstējam analīzes. Mēs ārstējam sievietes, kurām ir problēmas ar grūtniecību, ko diemžēl ar cipariem vien nevar paredzēt," atgādina Pumpure. Viņa atklāj, ka ir bijuši gadījumi, kad analīžu rezultāti ir pesimistiski, taču grūtniecības iznākums ir pozitīvs. "Vairāk būtu jāuztraucas gadījumos, ja sievietei jau iepriekš ir bijušas problēmas, taču dati liecina – viens neveiksmīgs grūtniecības iznākums tikai nedaudz palielina risku," piebilst ginekoloģe.