bērns, meitene, vēders, sāpes, gulta
Foto: Shutterstock
Laktozes nepanesamība jeb intolerance ir bērnu starpā bieži sastopama problēma. Bērnu klīniskās universitātes (BKUS) pediatre un bērnu alergologs Kristina Amosova atklāj, ka savā kabinetā bieži nākas dzirdēt pacientu sūdzības par alerģiju pret laktozi. "Šī definīcija pēc savas būtības ir nepareiza. Svarīgi atšķirt alerģiju pret pienu no laktozes nepanesamības," viņa uzsver. Dr. Amosova atklāj, kas ir laktozes nepanesamība, kādi ir tās simptomi un ko darīt, ja bērnam tā tiek diagnosticēta.

Laktoze ir dzīvnieku valsts produktu saturošs piena cukurs, kas ir sastopams svaigā pienā, sierā, jogurtā, saldējumā, sviestā, kā arī daudzos citos produktos. Tās nepanesamība izpaužas kā nespēja sašķelt laktozi tās sastāvdaļās – glikozē un galaktozē – fermenta deficīta dēļ. Savukārt alerģija pret pienu ir saistīta ar pienā saturošām olbaltumvielām.

Alergoloģe skaidro, ka laktozes nepanesamība neizraisa klasiskus alerģijas simptomus, kā, piemēram, atopiska dermatīta paasinājums, nātreni vai angioedēmu. Tai ir raksturīgi citi simptomi, kas pārsvarā ir saistīti ar gremošanas traktu. Cilvēkam pēc laktozes saturošu produktu uzņemšanas var būt caureja, vēdera uzpūšanās, sāpes, slikta dūša vai pastiprināta gāzu izdale. Ja pamani, ka bērnam ir laktozes nepanesamības pazīmes, pēc iespējas ātrāk dodies uz konsultāciju pie ģimenes ārsta vai pediatra.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!