Draugi ir viena no svarīgākajām dzīves sastāvdaļām. Tie ir plecs, uz kura paraudāt grūtā brīdī, tie ir padoms, kuru saņemam īstajā laikā un vietā, tie ir cilvēki, ar kuriem kopā iegūtas labākās dzīves atmiņas. Tāpat tie palīdz mums nekļūt vientuļiem un pārvarēt jebkuru šķērsli, kas stājies ceļā uz mērķi. Tomēr nereti arī savus tuvākos draugus, kas kļuvuši par ģimeni, vēlamies redzēt labākus, nekā tie ir patiesībā.
Dažkārt draudzības tiek lolotas vairāku gadu garumā, tāpēc šķiet, ka visiem līdzekļiem jācenšas draudzības saites uzturēt un saglabāt. Taču, laikam ejot, mums pieaugot un mainoties, pārvēršas arī mūsu draudzība, un nereti tas notiek uz sliktāko pusi. Kāds draugs, kas iepriekš bijis kopā ar tevi katrā tavā dzimšanas dienā, aizmirst tev nosūtīt apsveikumu. Kāds cits, kurš solījumu laušanu kādreiz uzskatīja par lielāko draudzības noziegumu, pats vairs nespēj tos turēt. Bet vēl kāds, kas ne reizi neatteica lūgumam pēc palīdzības, nu prot tikai pats lūgt, nevis dot.
Šie ir tikai daži veidi, kā, iespējams, ir izmainījusies daža laba tava draudzība un kas liecina par veselīgas draudzības pārvēršanos par toksisku. Un lai tu sevi neizdedzinātu, mēģinot saglābt jūsu attiecības, ir svarīgi atpazīt pēc iespējas vairāk toksisku draudzību pazīmes. Tāpēc, iedvesmojoties no portāla ''Women's Health Mag'', iepazīstinām ar pazīmēm, kas par tādu var liecināt.
Tu draugam vairs neuzticies
Jebkuras attiecības mūsu dzīvē ir balstītas uz uzticību, bet ja tev ir sajūta, ka nespēj uzticēties savam tuvākajam draugam, kādēļ šādas attiecības vispār turpināt. Uzticība sevī ietver ne tikai personisku atklāšanos otram, bet arī solījumu pildīšanu. Taču, ja tu vairs netici, ka draugs spēs izpildīt tik šķietami vienkāršu solījumu, kā piemēram, tevis aizvešanu uz lidostu, tā ir zīme, ka jūsu attiecībās kaut kas nav kārtībā.
Protams, arī uzticību mēdz ietekmēt cilvēciskie faktori – personīgie apstākļi, neplānoti notikumi u.tml. Tomēr, ja draugs tevi pieviļ regulāri, ir grūti saglabāt empātiju, otram jau atkal piedot solījuma laušanu un turpināt uzturēt šādu draudzību.
Tu dod vairāk nekā saņem
Protams, būs reizes, kad tu nevarēsi otram sniegt palīdzīgu roku vai kad otrs nespēs to sniegt tev, kas ir pavisam normāli, ņemot vērā mūsu katra gana aizņemto ikdienu. Tāpēc ir svarīgi saprast, ka draudzībai jābūt elastīgai. Taču, ja tev jau ilgstoši ir sajūta, ka tu otram tikai dod un dod, bet atpakaļ nesaņem nekā, iespējams, tev nepieciešams pārskatīt jūsu draudzības saites.
Kopā ar draugu tu esi sliktākā sevis versija
Tāpat, ja esi pamanījusi, ka kopā ar draugu tu mainies, bet ne uz labo pusi – parādās tavas sliktās īpašības, tad zini – toksiskiem cilvēkiem ir tieksme savus paradumus nodot citiem. Piemēram, esot kopā jūs vairāk lietojat alkoholu, aprunājat citus, iespējams, pat bieži strīdaties. Kā arī sajūta, ka tu drauga klātbūtnē vairs nedrīksti būt tu pati, jo baidies, ka īsto tevi nepieņems, nevēsta ne par ko labu.
Tu zini, ka drauga rīcībai nav labi nodomi
Tāpat nav šaubu, ka pat tuvākais draugs ir diezgan tālu no ideāla, taču patiesa drauga rīcība arī sliktā izpildījumā vienmēr tiek darīta ar vislabākajiem nodomiem. Un atšķirt labus nodomus no sliktiem draudzībā ir īpaši svarīgi brīžos, kad viens vai otrs pieļauj kādu nozīmīgu kļūdu. Piemēram – labs draugs var nejauši tevi sāpināt, bet tev būs vieglāk piedot, ja zināsi, ka tāds nebija drauga mērķis, bet gan nodomi bijuši labi. Taču ja drauga rīcības iemesls bija tevis sāpināšana, piedošana var arī nesekot. Ja tu zini, ka tavs šķietami tuvākais draugs runā tev aiz muguras, par tevi smejas un tīši tevi sāpina, ļoti iespējams, ir laiks jūsu draudzībai pielikt punktu.
Jūsu starpā valda konkurence, un uz otru nevari paļauties
Tāpat dažkārt dzīve var būt mulsinoša, tāpēc ir svarīgi, lai mums blakus ir labi draugi, kas īstajā brīdī sniegs īsto padomu. Taču, ja tu otram vaicā pēc padoma, bet teju tūliņ sāc nožēlot savu rīcību, tā arī var būt toksiskas draudzības pazīme. Šāds draugs tevī īsti neklausīsies un visticamāk sniegs ieteikumus, kas viņu it kā parāda labākā gaismā nekā tevi un kurus šķietami nav iespējams izpildīt.
Tev kauns par drauga uzvedību un ir sajūta – tevi izmanto
Cita toksiska drauga pazīme ir manipulācija vai spēja panākt, ka otrs dara arī to, ko patiesībā nevēlas. Piemēram, ja kopā dodaties uz restorānu, draugs tevi pārliecina rēķinu dalīt uz pusēm, lai gan viņa pasūtījums sastāda divas trešdaļas no kopējās summas. Tu zini, ka tas nav godīgi, bet piekrīti, jo vēlies draudzību saglabāt. Ja arī tavā draugu vidū ir kāds šāds draugs, ir laiks pārdomāt jūsu draudzības vērtību.
Ar bažām gaidi otra ziņu un vairs nezini, kāpēc esat draugi
Tāpat, iespējams, savulaik jūs bijāt nešķirami, un jūsu attiecības bija ceļamas goda vietā, taču šobrīd ir sajūta, ka atrodaties katrs uz savas planētas. Tas varētu būt tāpēc, ka jūsu abu prioritātes gadu laikā ir mainījušās, bet jūsu draudzība tām nav spējusi iet līdzi. Taču tas, ka jums ir kopīga pagātne, uzreiz nenozīmē, ka jums būs arī kopīga nākotne. Tā ir skumja apziņa, bet attiecības, arī ar labākajiem draugiem, mēdz pajūkt. Tāpēc tev nav jācenšas visiem spēkiem tās saglabāt, it īpaši tad, ja tajās jūties nelaimīga.