Zīdaiņa amnēzija – iemesls, kāpēc neatminamies savas dzīves pirmos gadus
Foto: Shutterstock
Mazuļa pirmie soļi, pirmais vārds un smaids ir notikumi, kas vecāku atmiņās paliks mūžīgi, taču no tavējās ir pazuduši uz visiem laikiem. Psihologi, neirozinātnes speciālisti un pētnieki gadsimtiem ilgi mēģinājuši saprast, kāpēc daļa mūsu bērnības atmiņu ir pagaisušas, līdz aptuveni 100 gadus atpakaļ viens no psihoterapijas "tēviem" Zigmunds Freids nāca klajā ar jēdzienu "zīdaiņa amnēzija".

Bērna smadzenes pirmajos gados nereti tiek pielīdzinātas sūklim, jo šajā laikā mazais visu apkārt esošo informāciju "uzsūc" sevī. BBC vēsta, ka mūsu smadzenes šajā vecuma posmā ik sekundi veido 700 jaunus neironu savienojumus, ļaujot mums ātri vien apgūt valodas, kustību un citas izdzīvošanai nepieciešamās prasmes. Taču, neskatoties uz to, cik daudz informācijas pirmajos dzīves gados tavas smadzenes spējušas uztvert, lielākā daļa atmiņu par šo bērnības laiku ir kā melna bilde.

Viens no iemesliem, kāpēc daudzas bērnības atmiņas ir izgaisušas no mūsu prāta, ir skaidrojams ar pavisam dabisku procesu, kas saistās ar atmiņu zudumu. Pat no pieaugušo atmiņas var izgaist kādi senāki un pat nesenāki notikumi. Šķiet, ik viens no mums ir piedzīvojis brīdis, kad draugs, tuvinieks vai mīļotais atminas kādu nesen kopā piedzīvotu atgadījumu, kuru klausoties, tev rodas sajūta, ka tas nekad nav noticis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!