bērns pusaudzis meitene skumjas stress
Foto: Shutterstock
Ar stresu savā dzīvē saskaras ne tikai darbā ierakušies pieaugušie, bet arī bērni un pusaudži. Turklāt stress, nemiers un trauksme pusaudžu vidū pēdējo gadu laikā arvien pieaug. Kā pusaudzis sev var palīdzēt tikt galā ar stresu, un kāda loma tajā ir vecākiem?

Katrs trešais pusaudzis, nemaz nerunājot par pieaugušajiem, saskaras ar stresa pazīmēm ik dienas, secinājusi Amerikas Psiholoģijas asociācija pētījumā par stresu. Precīzi, protams, to izmērīt nav iespējams, taču psihoterapeiti un garīgās veselības pētnieki prognozē, ka ik gadu stress un trauksme pusaudžu vidū kļūst arvien izplatītāka, to vietnē "Psychology Today" piesauc arī psihoterapeite un sociālā darbiniece Pamela Vilsija, kas specializējas pusaudžu jautājumos.

Stress ir ķermeņa reakcija uz kādu darbību, kas cilvēkam ir izaicinoša vai šķiet par smagu. Piemēram, stress var rasties brīdī, kad cilvēks nonācis fiziskās briesmās, vai sociālā situācijā, kas prasa piepūli, piemēram, sarunājoties ar savu simpātiju. Cēlonis tam, ka pusaudzis izjūt stresu, var būt visdažādākie iemesli – sociālie un emocionālie ikdienas uzdevumi, kas piedienas pubertātes vecumam, problēmas ģimenē vai attiecībās ar vienaudžiem, nemiers, ko izraisa sociālo mediju lietošana un citi stresori.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!