pāris attiecības rokas mīlestība
Foto: Shutterstock
Attiecību sākumā, kad skatu vēl aizmiglo rozā brilles, jaunā savienība šķiet labākais, kas ar mums dzīvē noticis, tāpēc vēlamies darīt visu, lai to saglabātu. Tas pats notiek, arī saskaroties ar pirmajām lielajām grūtībām. –Tās obligāti jānovērš, lai attiecības neizjuktu. Šādos brīžos nereti meklējam pēc padoma pie draudzenēm vai internetā, taču arī populārākos laimīgu attiecību ieteikumus ne vienmēr vajag ņemt vērā. Šajā rakstā apskatām dažus no tiem.

Tiesa – netrūkst grāmatu, žurnālu rakstu, blogu un sarunu šovu, kas cilvēkiem stāsta par veiksmīgu attiecību pamatnosacījumiem. Tāpat arī tuvākie cilvēki, balstoties uz savu pieredzi vai kaut kur noklausīto, no labākās sirdsapziņas mēģina grūtību brīžos ieteikt, viņuprāt, efektīvākos risinājumus, kas varētu palīdzēt saglābt vai uzlabot attiecības. Taču daži no biežāk sastopamajiem ieteikumiem pētījumos atklājas kā nepatiesi, un tos portālā ''Psychology Today'' apskatījusi psiholoģijas doktore Gvendolīna Seidmane.

Lasi tālāk un uzzini, kurus attiecību padomus uzklausīt, bet kurus labāk laist gar ausi, lai nesasniegtu vēlamajam pretēju rezultātu – attiecības nesabojātu.

Jums katru dienu jānodarbojas ar seksu


Foto: Shutterstock
Ir gana daudz pierādījumu, kas uzskaita bieža seksa priekšrocības, tostarp lielāku apmierinātību ar attiecībām, mazāk stresa un izteiktāku laimes sajūtu. Kā rezultātā gana daudz cilvēku sev ir ieskaidrojuši un mēģina arī ieskaidrot citiem, ka pēc iespējas vairāk seksa nāks tikai par labu. Tāpēc arī pāriem vēlams ar seksu nodarboties katru dienu.

Taču pētījumiem, kas pierāda seksa labvēlīgo ietekmi, iespējams pretī likt arī tos, kas iestājas pret šo pieņēmumu. Pētījumā, kurā piedalījās tūkstotis cilvēku, Eimija Muisa un viņas kolēģi atklāja – lai arī cilvēki, kas biežāk nodarbojās ar seksu, bija laimīgāki, tomēr arī laimei ir sava robeža. Sekss vairāk nekā vienu reizi nedēļā nesniedza papildus laimes stimulu.

Savukārt eksperimentā, kur pāriem tika lūgts divkāršot mīlēšanās biežumu, izmaiņas nepalielināja laimes hormonu izdalīšanos, jo šie pāri jau nodarbojās ar seksu vismaz reizi nedēļā. Taču svarīgāka par seksa biežumu ir seksuālā apmierinātība – cilvēki, kas ir apmierināti ar savu seksuālo dzīvi, arī attiecībās parasti ir laimīgāki un apmierinātāki. Seksuālā apmierinātība uzreiz nenozīmē ļoti biežu seksu.

Lai gan tas nekādā veidā nekaitē, ja pāri biežāk nodarbojas ar seksu, tomēr, apzināti mēģinot mīlēties katru dienu, tas var atspēlēties negatīvi. Šeit vērts uzdot sev jautājumu – vai patiesi ir jēga nodarboties ar seksu biežāk, nekā tev gribas, tikai tāpēc, lai uzlabotu attiecības? Tu vari vingrot vairāk nekā gribi, lai izlabotu savu fizisko sagatavotību, kas arī notiks, jo tas tiešā veidā ietekmē tavu ķermeni. Taču jāņem vērā, ka tavas domas un sajūtas tiešā veidā ietekmē to, kādu apmierinājumu sniegs sekss. No kā izriet – ja nodarbojies ar seksu, kad to nevēlies, tas nesniegs tik lielu baudu. Piemēram, pāriem, kuri mēģina ieņemt bērniņu, ir tendence sūdzēties par zemāku seksuālo apmierinātību. Tā kā grūtniecība prasa seksa plānošanu, pāris ar laiku mīlēšanos uztver kā līdzekli mērķa sasniegšanai, nevis kā spontānu savu jūtu izpausmi.

Vīrieši un sievietes nāk katrs no savas planētas, tāpēc ir tik atšķirīgi


Foto: Shutterstock
Daudzas populāras randiņu un attiecību ieteikumu grāmatas ir balstītas uz plašiem vispārinājumiem par dzimumiem, piemēram – vīrieši ir no Marsa, bet sievietes ir no Venēras. Jā, vīriešiem un sievietēm ir daudz atšķirību. Dažas no tām ir acīmredzamas un ļoti izteiktas, piemēram, fiziskās atšķirības ķermeņa spēkā un izskatā. Bet citas ir mazākas, piemēram, atšķirības personībā.

Taču šīs atšķirības starp abiem dzimumiem pārklājas. Kā piemēru var minēt cilvēka garumu – ne viena vien sieviete ir garāka nekā dažs labs vīrietis. Savukārt ar personības un uzvedības īpašībām ir vēl lielāka pārklāšanās. Patiesībā pārliecību, ka vīrieši un sievietes ir fundamentāli atšķirīgi, pētnieki ir identificējuši kā maldinošu attiecību uzskatu, kas negatīvi ietekmē abu savienību. No kā izriet – brīdī, kad mēģini saprast savu partneri, viņa rīcības nosodīšana, balstoties uz partnera dzimumu, nepalīdzēs domstarpības atrisināt. Tā vietā tev jācenšas mīļoto uztvert kā atsevišķu personu ar tikai viņam raksturīgām īpašībām un iezīmēm.

Visa uzmanība jāvelta partnerim


Jā, protams, tev vajadzētu koncentrēties un savu uzmanību vērst galvenokārt uz savu partneri, tādējādi strādājot pie savām attiecībām. Taču ir iespējams pārāk daudz, pat pārspīlēti, veltīt uzmanību otram. Tāpēc ir svarīgi, ka pāri pavada laiku kopā ar citiem pāriem. Dažādos pētījumos tie pāri, kas savas intereses, sajūtas un pieredzes pārrunāja ar citiem, piedzīvoja savstarpēji lielāku tuvību un pieķeršanos, salīdzinot ar tiem pāriem, kuri sarunājas tikai viens ar otru. Kontaktēšanās ar citiem un dalīšanās ar savām attiecībām var stiprināt jūsu saikni, kā arī atgādināt, kāpēc viens otru mīlat.

Tāpat ir labi darīt lietas patstāvīgi un uzturēt attiecības ar draugiem un ģimenes locekļiem. Cerība, ka viens cilvēks spēs piepildīt visas tavas sociālās un emocionālās vajadzības, var beigties ar vilšanos. Kā arī pārāk augstas cerības par attiecībām var tevi un partneri motivēt strādāt, lai šīs cerības piepildītu, taču, ja to neizdosies realizēt, tu vai jūs abi būsit vīlušies. Tāpēc nav slikta ideja attīstīt sevi personīgi kādās citās dzīves jomās, kā arī uzturēt attiecības ar citiem, nekā paļauties tikai uz tavu partneri.

Strīdi nenāk par labu attiecībām


Foto: Shutterstock
Daudzi cilvēki uzskata, ka strīdi negatīvi ietekmē attiecības. Taču šī pārliecība, tāpat kā iedomas, ka vīrieši un sievietes ir pilnībā atšķirīgi, ir maldinoša un tiešā veidā saistīta ar zemas kvalitātes attiecībām. Patiesībā, tos uztverot pareizi, strīdi var būt konstruktīvi. Ja jūsu attiecībās ir problēmas, bet jūs par tām nerunājat, sarežģījumi netiks atrisināti. Labas attiecības nav tādas, kurās nav konfliktu, bet drīzāk tās, kurās konflikti tiek prasmīgi risināti.

Tomēr tas arī uzreiz nenozīmē, ka tev jāizmanto katra iespēja, lai uzsāktu konfliktu. Dažreiz sīkumus, kuri kaitina vai uzsauc dusmas, vajag palaist vaļā. Piemēram, ja partneris aizmirst nomazgāt traukus, iznest atkritumus, nopirkt pārtiku, izņemt pasta sūtījumu vai tamlīdzīgi, nevajag mīļotajam uzreiz dusmās ķerties pie krāga un viņu strostīt. Šādi jūs abi lieki nepatērēsit savu enerģiju, kuru vēlāk varēsit novirzīt nopietnāku nesaskaņu risināšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!