Izturēt diskomfortu un ļauties loģikai: ieteikumi psihiskās veselības stiprināšanai
Foto: Shutterstock
Esi dzirdējusi kādu sakām "Veselā miesā vesels gars" vai "Viņš gan ir stiprs miesā un garā"? Bet, vai kāds ir izskaidrojis, kā iegūt veselu garu? Vai to, ka tas ne vienmēr būtu saistāms ar ko reliģisku, ticībai piederīgu? To, ka tas īstenībā ir par cilvēku ar izteiktu psihisko spēku? Tādus cilvēkus pavisam noteikti nenākas bieži sastapt. Ja tu vēlies pacelt smagākus priekšmetus, ir skaidrs, ka vajadzīgs lielāks fiziskais spēks. Tādā gadījumā lieti noderēs labi trenēti muskuļi un stipra mugura, bet, ja vēlies stāties pretī lielākiem dzīves izaicinājumiem un pārvarēt vairāk šķēršļu, tev nepieciešams attīstīt arī psihisko spēku.

Psihoterapeite, RSU docente Velga Sudraba gan iesaka šī temata kontekstā to labāk saukt par psihisko veselību, kas būtu plašāks jēdziens, vai psihisko briedumu. Viņa paskaidro, ka cilvēkus ar labi funkcionējošu psihisko veselību varētu definēt kā nobriedušus cilvēkus, kas ietver integrētu identitāti, nobriedušus aizsargmehānismus un realitātes testēšanu. Ja jebkurā no šiem trim rādītājiem kaut kas "kustas" vai nav līdz galam izveidojies, tad psihiskā veselība nebūs tik laba un izteikta.

Psihoterapeite norāda – lai attīstītu psihisko noturību, var darīt ļoti daudz, sākot ar to, ka cilvēks pats var darboties ar sevi, trenēt, beidzot ar vēršanos pēc profesionālas palīdzības. Pats var mācīties domāt par to, kā tava uzvedība ietekmēs citus cilvēkus, kā citu darbības ietekmēs tevi, kādas sajūtas pārņem noteiktās situācijās, tādējādi attīstot novērojošo ego. Pirmkārt, pašam ir jādomā par sevi. Psihiskās noturības stiprināšanai var noderēt arī piemērotas literatūras lasīšana, fiziskās aktivitātes, hobiji, pulciņi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!