Ņemot vērā, ka Latvijā izsludināts ārkārtas stāvoklis, skolās mācības notiek attālināti līdz 14. aprīlim, bet pirmsskolas izglītības iestādes apmeklēt atļauts vien tiem bērniem, kuru vecāki nevar nodrošināt cita veida pieskatīšanu, "Centrs Dardedze" aicina vecākus būt atbildīgiem un neatstāt bērnus mājās vienus, kuri vēl nav sasnieguši skolas vecumu. Kā runāt ar satrauktajiem bērniem par pandēmiju un to, kā tas ietekmēs atvases un visas ģimenes ikdienu?
"Centrs Dardedze" un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) atgādina, ka bērnus līdz septiņu gadu vecumam nedrīkst atstāt mājās vienus bez pieaugušo uzraudzības (ne mājās, ne ārpus tās). Attiecībā uz bērniem, kuri jau ir sasnieguši septiņu gadu vecumu, vecākiem ļoti rūpīgi jāizvērtē, vai bērns jau spēj pats par sevi parūpēties, zina, kas jādara negaidītās situācijās, un nebaidās palikt mājās viens. Arī tādā ārkārtas situācijā, kā šobrīd, svarīgi atcerēties, ka bērnu drošība ir prioritāte, – nepieskatīšana ir lielākais bērnu traumatisma iemesls ar ļoti nopietnām sekām bērna veselībai un dzīvībai. Vecākie bērni mazākos drīkst pieskatīt tikai no 13 gadu vecuma.
Kā skaidrot bērnam radušos situāciju un nomierināt, ja bērni satraukušies, skaidro "Centra Dardedze" speciālisti. Kad sabiedrībā valda satraukums un bažas, to savās ģimenēs jūt arī bērni. Bērni dzird ziņas un pieaugušo sarunas. Būtiski, lai vecāki kontrolē, cik daudz bērni dzird satraucošas ziņas, protams, pieaugušie cenšas sekot līdzi notiekošajam, taču vienlaikus jāpadomā arī par to, lai vecāks pats spētu saglabāt vēsu prātu un pārāk liels negatīvās informācijas fons nesāktu bērniem kaitēt, norāda "Centrs Dardedze". Bērniem var būt grūti saprast notiekošo, un tas var viņus satraukt – šajā gadījumā mierīga un atvērta saruna var palīdzēt.