USG mērījumi grūtniecībā: novirzes no normas var neliecināt par mazuļa attīstības aizturi
Foto: Shutterstock
Ultrasonogrāfija jeb USG ir izmeklējums, kas grūtniecības laikā palīdz sekot līdzi mazuļa attīstībai, veselībai un labsajūtai. Bet ko darīt, ja pārbaudes laikā tiek novērots, ka bērna ekstremitāšu garums attiecīgajā grūtniecības nedēļā neatbilst normai? Ultrasonogrāfijas eksperte RSU asoc. prof. un Rīgas Dzemdību nama ginekoloģe, dzemdību speciāliste Natālija Vedmedovska skaidro, cik precīzi ir USG mērījumi, kas tos ietekmē un kad par novirzēm no augļa attīstības normām vajadzētu satraukties.

Topošajām māmiņām valsts apmaksā trīs plānveida ultrasonogrāfijas (USG). Pirmā no tām tiek veikta jau agrīnā grūtniecības stadijā – aptuveni no ceturtās līdz sestajai grūtniecības nedēļai. Tās laikā tiek noskaidrots, vai tiešām ir iestājusies grūtniecība, cik augļi redzami un vai bērniņam pukst sirds. Tāpat tiek noskaidroti arī bērna parametri, pēc kuriem var noteikt aptuveno dzimšanas datumu.

Pēcāk seko pirmā trimestra un otrā trimestra diagnostika. Pirmā trimestra USG izmeklējuma laikā, kas notiek no 11. līdz 13. grūtniecības nedēļai, tiek noteiktas vai izslēgtas lielās anomālijas, piemēram, galvaskausa un ķermeņa stumbra anomālijas, kā arī nopietni vēdera priekšējās sienas un ekstremitāšu defekti. Tāpat pirmajā trimestrī ar USG palīdzību tiek aprēķināts arī hromosomālais risks. Taču galvenais mērķis šajā USG izmeklējumā ir veikt skausta krokas mērījumu, kas parāda ģenētisku defektu risku auglim.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!