rudens, bērni, kājas, zābaki, lietus
Foto: Shutterstock
Nevienam cilvēkam uz planētas kājas nav vienāda garuma. Lai gan minimāla augšstilba vai apakšstilba garuma atšķirība dzīves kvalitāti neietekmē, ir gadījumi, kad tā tomēr var apgrūtināt ikdienu un pat novest pie tālākiem veselības traucējumiem, piemēram, skoliozes. Apakšējo ekstremitāšu garuma atšķirību vislabāk var novērot bērnībā un tas ir laiks, kad tā var atstāt neatgriezeniskas sekas. "Capital Clinic Riga" sertificēta fizioterapeite Jeļena Kirika atklāj, kā pamanīt, vai bērnam ir atšķirīgs kāju garums, kādas sekas tas var radīt un kā to iespējams koriģēt.

Pastāv divu veidu kāju garuma atšķirība jeb anisomēlija: anatomiska vai funkcionāla. Anatomiska kāju garuma atšķirība veidojas strukturāla augšstilba vai apakšstilba kaulu saīsinājuma dēļ, un to var pamanīt jau uzreiz pēc dzimšanas vai arī brīdī, kad bērns sāk rāpot un staigāt.

Tā var būt gan iedzimta, gan saistīta ar kaulu attīstības novirzi vai kaula neesamību, gan iegūta, piemēram, traumējot kaulu augšanas zonas, lūzuma, deģeneratīvo saslimšanu vai kaula infekcijas rezultātā. Arī neārstēta gūžu displāzija un juvenīlais artrīts apakšējās ekstremitātēs var novest pie anatomiskas kāju garuma atšķirības, skaidro fizioterapeite.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!