Mājās ar bērniem un darbā vienlaikus. Kā vecākiem dzīvot pandēmijas radītajā realitātē

Pirms nepilna mēneša vairuma Latvijas iedzīvotāju dzīve krasi mainījās koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 pandēmijas dēļ – daudzu nozaru darbinieki palika bez darba, bet citiem jāapgūst jauns ikdienas modelis, strādājot no mājām. Tāpat skolās un bērnudārzos mācības tiek organizētas attālināti, tiesa, ar izņēmumu – pirmsskolas izglītības iestādes uzņem tikai tos bērnus, kuru vecākiem nav citas iespējas nodrošināt bērna pieskatīšanu mājās. Klīniskā psiholoģe Līga Redliha atzīst, ka tieši strādāšanu no mājām un mazuļa aprūpi – bērnudārza vecumā – apvienot ir visgrūtāk, jo mazs bērns prasa vislielāko uzmanību. Kā mammai vai tētim, kas iesviests neparedzamu apstākļu virpulī, šobrīd neļauties trauksmei, sevis šaustīšanai un pieņemt situāciju pa vienai dienai vien?

Ir vecāki, kuri ar ārkārtējās situācijas radīto jauno sadzīvi tiek galā lieliski. Un ir tādi, kuri katru svētdienas vakaru smagi nopūšas, jo zina – tūlīt jau klāt jauna darba nedēļa ar nemitīgiem izaicinājumiem. Kas ir tās izjūtas un emocijas, kas šobrīd piezagušās ne vienai mammai un tētim vien, kā tikt galā ar pašreizējiem apstākļiem un nekļūt par burbuļojošu emociju vulkānu grūtību priekšā, skaidro "Centra Dardedze" klīniskā psiholoģe Līga Redliha.

Svarīgi! Ja esi vecāks un jūti, ka šobrīd emocionāli netiec galā ar bērna audzināšanu un darba gaitu apvienošanu mājas apstākļos, piezagusies trauksme vai vienkārši vajag speciālista atbalstu, – nekautrējies to meklēt! Attālinātas konsultācijas piedāvā gan "Centra Dardedze" psihologi (pieteikuma forma mājaslapā šeit), gan Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) – ar uzticības tālruņa 116111 (psiholoģiska palīdzība bez maksas visu diennakti) starpniecību.

Visas emocijas šajā situācijā ir normālas


Klīniskā psiholoģe Līga Redliha jau sarunas sākumā uzsver, ka šis laiks nevienam nav viegls un emocijas sit augstu vilni. Tā kā Redliha šobrīd apgūst arī kognitīvi biheiviorālo terapiju, viņa norāda, ka cilvēka domas, emocijas un uzvedība ir cieši saistītas. "Emocijas mums visiem ir vajadzīgas un ļoti svarīgas, tās parāda, ka notiek kaut kas svarīgs un mums uz to ir jāreaģē, bet emocijas parasti ir saistītas arī ar domām, ko mēs pirms tam padomājām," tā Redliha. Situācijās, kad piezogas ļoti sakāpinātas emocijas, bieži vien tās izraisījušas jau iepriekš grūtības paredzošas domas. Klīniskā psiholoģe šajā laikā gan no vecākiem, gan kolēģiem dzirdējusi tipisko frāzi "ja es nevaru kontrolēt citas lietas, tad gribu vismaz, lai bērni mani klausa", un neizdošanās gadījumā seko emociju izvirdums.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!