prokrastinācija, vilcināšanās, darbs
Foto: Shutterstock
Steidzami jāizsūc viesistabas paklājs, jāsakārto pieliekamais, jāieliek drēbes veļas mašīnā, jānomazgā mīļdzīvnieks, jāsakārto nekārtīgā rakstāmgalda atvilktne – šie ir tikai daži no daudzajiem "steidzamajiem" darbiņiem, kurus ai, kā deg izdarīt, pirms ķerties klāt pie tiem īstajiem, svarīgajiem uzdevumiem. Šajās dienās, kad lielākoties dzīvojamies, strādājam un citādi darbojamies mājās, vēl jo vairāk gribas dažas lietas atlikt uz vēlāku. Prokrastinācija jeb darbu atlikšana uz vēlāku laiku ir visai izplatīts paņēmiens, lai šķietami atvieglotu ikdienas soli.

Prokrastinācijas jeb atlikšanas formas ir visas tās aktivitātes, kuras mēs izvēlamies, lai nedarītu to "īsto darbu". Atlikšanas formas mēdz būt dažādas, sākot no vienkāršām un patīkamām, kā paēst, pagulēt, uzsmēķēt, papļāpāt ar kādu, palasīt ziņas vai pasērfot sociālajos tīklos, bet ir ari ļoti darbīgas un laika ietilpīgas – piemēram, sakārtot māju, drēbju skapi vai e-pastkastīti, izlasīt grāmatu, ieskābēt kāpostus ziemai, skaidrojusi Psiholoģijas un KBT centra "Intellego" kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Marina Brice.

Ir zināms, ka atlikšanas iemesls ir izvairīšanās no nepatīkamām emocijām jeb no psiholoģiskā diskomforta. "Tas prasīs laiku", "Būs jāpiepūlas", "Tas ir grūti" vai "Visu būs jāizdara perfekti" – līdzīgas domas nemanāmi iezogas galvā, kad mēs sākam plānot savas aktivitātes – sākt sportot, ķerties klāt projektam, apmaksāt rēķinus, apmeklēt ārstu u.c. Tas savukārt izraisa trauksmi. Atlikšana palīdz ātri mazināt šo trauksmi – mēs izdomājam, ko darīsim nepieciešamo darbu vietā un ķeramies tam klāt, kā rezultātā jūtamies nedaudz labāk, jo trauksme uz kādu laiku samazinās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!