attiecības pāris šķiršanās saulriets
Foto: Shutterstock

Stress ir kairinājums, kuru izjūt ikviens – kāds biežāk, bet cits retāk. No tā pilnībā mēs izvairīties nevaram, un, lai arī stress var kādā dzīves situācijā palīdzēt, jāatceras teiciens: ''Kas par daudz, tas par skādi.'' Lai neļautu stresam kaitēt ne tikai tev, bet arī tavām attiecībām ar partneri, jāiemācās atpazīt iespējamos brīdinājuma signālus.

Visi, protams, nesastopas ar vieniem un tie pašiem signāliem, kas vēsta par stresa postošo ietekmi. Tomēr ir dažas pazīmes, kas izpaužas biežāk nekā citas. Tās, iedvesmojoties no portāla ''Reader's Digest''', piedāvājam uzzināt turpmākajās rindās.

Ir sajūta – tev nav laika sev


Ikdienas steigā ir pavisam viegli ieslīgt rutīnā, kā rezultātā aizmirstam, ka nepieciešams atrast laiku arī sev. Ja nonāc pie apziņas, ka tevi bieži pārņem sakāpinātas emocijas un tev nav laika darīt to, ko vēlies, tā ir zīme – esi stresa stāvoklī. Lai mazinātu stresa izjūtu, mēģini starp visiem darbiem ieplānot kaut īsas pauzītes, kurās velti laiku tikai sev. Vienalga, vai tu vien dažas minūtes pasēdi klusumā, piezvani draudzenei, izej pastaigā vai dari jebko, kas tev patīk, galvenais, ka tu atceries par sevi. Kāpēc tas ir svarīgi? Neveltot pietiekami daudz laika tikai sev, tas var negatīvi ietekmēt laiku, kuru pavadi kopā ar mīļoto partneri vai attiecības kopumā.


Retāki mīlas prieki, un attiecībās ir pārāk daudz alkohola

Foto: Shutterstock
Ja teju ik nakti labprātāk agrāk dodaties pie miera nevis izbaudāt mīlas priekus, kas vēl pirms laika bija neatņemama jūsu ikdienas sastāvdaļa, tas var liecināt – stress ietekmē jūsu attiecības. Lai arī tas nav nekas neprasts, ka seksuālā enerģija, kas it īpaši attiecību sākumā bija grūti valdāma, mazinās, atmiņas par sākotnējo kaisli saglabājas. Kā rezultātā, ja sekss attiecībās samazinājies šķietami drastiski, var rasties arvien vairāk savstarpējo domstarpību. Lai to labotu – pat tad, ja tev nav noskaņojums seksam, mēģiniet atrast veidus, kā viens otram pieskarties, piemēram, apskaujieties, skūpstieties vai sadodieties rokās, sēžot dīvānā un skatoties filmas. Un nākamo randiņu izvirziet par savu prioritāti, un dzirkstele jūsu starpā atgriezīsies.

Tāpat pāris glāzes vīna kādā īpašā notikumā vai dienā nav nekas slikts, taču ja tu un tavs mīļotais vīnu vai pat stiprāku alkoholu lietojat ikdienā, tas var liecināt pa neveselīgu cīņu ar stresu. Nereti pāri biežo alkohola lietošanu noveļ uz attiecību sākuma posmu un uzskata to par normu, bet, kad tas turpinās arī kopdzīvē vai laulībā, jūtas ''pārsteigti''. Pārmērīga alkohola lietošana garīgi un fiziski grauj attiecības, nemaz nerunājot par pašu cilvēku, kas alkoholu lieto. Vienīgais risinājums ir samazināt alkohola patēriņu vai no tā atteikties pavisam – nepieciešamības gadījumā jāvēršas pēc palīdzības pie speciālistiem vai kādas atbalsta grupas.



Vairs neinteresē partnera sakāmais un kaitina teju katra mīļotā darbība

Foto: Shutterstock
Ja tev šķiet, ka uz teju jebko, ko partneris tev stāsta – savas dienas gaitas vai idejas –, tu visbiežāk vien piekrītoši pamāj vai pat tai laikā domā par ko citu, tā ir brīdinājuma zīme, ka stress ir ņēmis virsroku. Atceries, ka tu nedrīksti ļaut domām par rītdienas darba sapulci vai kārtējiem ikmēneša rēķiniem traucēt savstarpējai komunikācijai ar partneri. Lai sarunas atgrieztos ierastajās sliedēs, mēģini visu sarunas laiku noturēt spēcīgu acu kontaktu ar mīļoto un ieklausīties katrā vārdā.

Turpinot par stresa signāliem… Tev ir sajūta, ka labprātāk klausītos griezīgajā skaņā, kas rodas, velkot nagus pāri tāfelei, nevis partnera klepošanā vai šķavās? Ja partnera ikdienišķu ieradumu skaņas, piemēram, klepus, deguna izšņaukšana, šķavas vai kāda cita, tevi kaitina vairāk nekā jebkad iepriekš, visticamāk – pie tā ir vainīgs stress. Šādas sajūtas visbiežāk rodas, neapzinoties patiesos stresa avotus, no kā izriet – palīdzēt var apzināšanās, kas patiesi tevi nomāc. Tie var būt neskaitāmi daudzie pienākumi darbā, bažas, ka neviens nenovērtē tavu darbu, vai jebkas cits. Būtiski atcerēties, ka tavs dzīvesbiedrs nespēj lasīt tavas domas un sajūtas, tāpēc arī šeit vislabāk var palīdzēt izrunāšanās ar partneri, jo, iespējams, mīļotais palīdzēs tev atrast risinājumu vai vismaz pēc izrunāšanās jutīsies par kripatu labāk.


Partneris vairāk laika pavada ar citiem un labprātāk lūkojas telefona ekrānā nevis tevī

Foto: Shutterstock
Sazvanīties ar vai apciemot citus ģimenes locekļus nav nekas neparasts, taču, ja partneris, pavadot vairāk laika kopā ar citiem ģimenes locekļiem, šķietami mēģina no tevis aizbēgt, tas ir vēl viens stresa sarkanais signāls. Šāda uzvedība var pāraugt otra apcerējumos, ka ar citiem ir vieglāk runāt par tematiem, kas tiešā veidā skar jūsu attiecības, vai, ka ar citiem ir patīkamāk pavadīt kopā laiku. Labākais risinājums šādā situācijā ir – partnerim atklāti jāpasaka, kā šāda viņa uzvedība liek tev justies, un jāpiedāvā kāds kompromiss. Piemēram, samazināt partnera ikdienā pavadīto laiku kopā ar citiem ģimenes locekļiem no trīs stundām uz divām, un pāri palikušo pavadīt kopā.

Kas vēl – protams, mīlīgi dzīvnieku video vai paziņu dzīves notikumi var būt interesanti, un to aplūkošana var kliedēt garlaicību. Taču, ja tavs partneris vai tu nemitīgi ''dzīvo'' sociālo tīklu laika joslās un reti ieskaties otra acīs, tas jūsu attiecībām nepavisam nenāk par labu. Arī šo saasinājumu izraisa stress, un to var risināt, izrunājoties un nonākot pie kopīga varianta, kas ļaus nolikt nost telefonu un veltīt laiku viens otram. Piemēram, nolemiet, ka vakariņu laikā vai guļamistabā telefonus neizmantosit. Izbaudot viens otra klātbūtni bez tādiem traucēkļiem kā telefons un sociālie tīkli, jūsu saikne kļūs tikai spēcīgāka.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!