Mūsdienās vecākiem ir ļoti grūti orientēties, kādas rotaļlietas bērnam iegādāties. Veikalos pieejams milzīgs daudzums rotaļlietu jebkurai gaumei, ver tikai maciņu vaļā, un no šī plašā preču klāsta nudien var galva sagriezties. Patiesībā katra vecumposma bērnam ir ieteicams īpašs rotaļlietu piedāvājums, un veikalā nebūt nav jātver viss, kas iepatīkas. Ir pat mantas, kas var kavēt mazuļa attīstību.Bērnu un ģimeņu psiholoģe Jekaterina Kesa portālā "Ipsyholog" sagatavojusi ieteikumus vecākiem, kādas rotaļlietas varētu palīdzēt trīs gadus veca bērna psihiskajai attīstībai, nevis kavēt to.
Iesākumā viņa atgādina, kas trīs gadus vecam bērnam, kura attīstība norit normāli, būtu jāprot: prast kontrolēt savu ķermeni, rāpot, sēdēt, staigāt, orientēties un pārvietoties telpā un nekrist, prast manipulēt ar dažādiem priekšmetiem, pētot to īpašības, prast klausīties, saprast teikto un sākt runāt.
Balstoties šajos uzdevumos, kas bērnam būtu jāprot, ja vien viņa attīstība norit normāli, psiholoģe iesaka, kādas rotaļlietas mazulim šajā vecumā piedāvāt.
- Rotaļlietas, kas attīsta lielo motoriku un kustību koordināciju: ķegļi, bumbiņas, sporta inventārs (zviedru siena), dažādi bērnu attīstoši un ortopēdiski paklāji.
- Izvēlies rotaļlietas sīkās motorikas attīstībai, vizuālās uzmanības un tā dēvēto mazo kustību koordinācijai: lego, krelles, gliemežvāki, mozaīkas, mīkstais plastilīns, pirkstiņkrāsas, dažādas uzlīmes.
- Tāpat ieteicams bērnam piedāvāt dažādus mūzikas instrumentus, ar kuriem darbojoties bērns pats var radīt skaņas (te nav domāti elektroniskie). Zvaniņš, ksilifons, tamburīns, dažādi perskursiju instrumenti (kur skaņa tiek radīta, pa tiem uzsitot vai arī pakratot).
Svarīgi! Nedod bērnam uzreiz daudz rotaļlietu. Tad viņa uzmanība izklīdīs, un viņš nezinās, kuru mantu ņemt. Vienā reizē iedod bērnam tikai vienu rotaļlietu. Lai viņš ar to darbojas, izzina tās īpašības.
Kādas rotaļlietas nevajadzētu piedāvāt trīsgadniekam
Rotaļlietas, kas kavē bērna dabiski fizisko attīstību un rada viņam mākslīgu situāciju – staigulīši, rotaļlietas, kas palīdz apgūt pirmos soļus, bērnu pavadas (jā, arī tādas ir!).
Dažādas elektroniskas rotaļlietas, kur pietiek tikai nospiest pogu, lai atskanētu mūzika vai parādītos vizuāli efekti. Tādas mantas neveicina bērnu darboties ar priekšmetiem un neattīsta viņos iztēli un fantāziju.
Nepērc bērnam spēles burtu, ciparu, lasīšanas un rēķināšanas apgūšanai, un vispār netērē laiku šai lietai līdz bērna trīs gadu vecumam. Tas neietilpst šī vecumposma uzdevumiem. Visam ir savs laiks. Lielu daļu no iepriekšminētā bērns ar prieku darīs ap piecu gadu vecumu.
Lai rotaļlietas, ko tu pērc vai dāvini bērnam līdz trīs gadu vecumam, palīdz viņam atrisināt visus manis iepriekš nosauktos uzdevumus, novēl psiholoģe.
Savukārt zemāk atradīsi virkni portāla "Cālis" arhīva rakstu par ieteicamākajām rotaļlietām un to daudzumu mājās dažāda vecuma bērniem.
Jo mazāk, jo labāk? 10 ieguvumi tam, ka bērnam ir nedaudz rotaļlietu
Lai vai kā mums negribētos lutināt bērnus, sagādājot viņiem šķietami visaizraujošākās rotaļlietas, vērts padomāt divreiz – vai tiešām jubilejās nepieciešams dāvināt vairākas mantas, kuras bērnu interesēs īslaicīgi. Piezemētībai bērna rotaļlietu kastē var būt arī ieguvumi – bērnam būs vieglāk pārskatīt savu mantu klāstu un izlemt, ar ko tad rotaļāties, kad uznākusi tāda vēlēšanās.
Receptes, kā mājās pašiem pagatavot plastilīnu
Plastilīns tiek uzskatīts par lielisku rotaļlietu, jo īpaši sīkās motorikas attīstīšanai. Mīcot, veidojot, lipinot, griežot – bērns nemanāmi attīsta pirkstu veiklību, kas, savukārt, vēlāk būs noderīgi, mācoties rakstīt. Piedāvājam dažas plastilīna pagatavošanas receptes mājas apstākļos, lai gala rezultātā varētu iegūt tavam mazulim absolūti drošu veidošanas masu, no kā veidot dažādas figūriņas.
Lasīt vairāk
Attīstošo rotaļlietu pozitīvā ietekme uz bērniem – Kādēļ tās vērts iegādāties?
Bērni vienmēr ir gatavi izpētīt visu jauno un apgūt lietas, kas viņiem ir svešas. Apkārtējās pasaules izpratne un sevis iepazīšana ir daļa no mazā cilvēciņa attīstības procesa, un viens no labākajiem veidiem, kā viņi to var izdarīt, ir rotaļājoties. Mūsdienās spēļu un mantiņu piedāvājums bērniem ir ļoti plašs un daudzveidīgs, taču nereti tas apgrūtina vecāku izvēles izdarīšanu, jo nemaz nav tik viegli atrast tieši savai atvasei piemērotākās rotaļlietas.
Lasīt vairāk
Ko par bērnu var pastāstīt viņa mīļākā rotaļlieta
Dažreiz mājoklis līdzinās rotaļlietu veikala filiālei. Bet visā mantu kaudzē noteikti atradīsies bērna vismīļākā rotaļlieta. Kāpēc tieši tā?
Lasīt vairāk
Kāpēc bērni izģērbj lelles? Atbild kognitīvi biheiviorālās terapeites
Lielākā daļa meiteņu labprāt spēlējas ar lellēm. Šķiet katrai mammai, kārtojot meitas mantas, kaut reizi acu priekšā ir pavēries nūdistu pludmales cienīgs skats leļļu izpildījumā. Nereti bērni arī labprātāk spēlējas ar kailām nevis apģērbtām lellēm. Kāpēc tā? Kad leļļu izģērbšana ir normāla, bet kad vecākiem par to vajadzētu sākt uztraukties? Uz jautājumiem atbild kognitīvi biheiviorālās terapeites Inese Lapsiņa un Karīna Strode.Septiņas stratēģijas cīņā par kārtības ieviešanu rotaļlietu plauktā un bērnistabā
Nekārtība bērnistabā ir viena no mūžīgi aktuālajam problēmām, ko vecāki mēdz savā starpā apspriest. Katra ģimene atrod savu veidu, kā bērnu ieradināt pie kārtības – savu mantu nolikšanas tām paredzētajās vietās.'Kariņi' internetā un rotaļu ieroči: psiholoģe par šādu spēļu ietekmi uz bērnu
Lai gan mūsdienās sācies jaunu un modernu spēļu fenomens, "kariņu" spēlēšana un interese par dažādiem rotaļu šaujamieročiem ir saglabājusies. Bērni tos vēlas turēt rokās gan reālajā dzīvē, gan arī interneta spēlēs, taču daudzus vecākus šādas vēlmes pat biedē. Viedokli, vai bērniem ļaut spēlēties ar šādām rotaļlietām un kad vecākiem būtu pamats uztraukties, vaicājām psiholoģei, geštaltterapeitei Danai Lukševicai.No kendamām līdz spineriem: populāro rotaļlietu fenomens
Ik pa laikam tiek radītas rotaļlietas, kas gluži kā cunami vilnis pāriet pāri vispirms Amerikai un pēc tam pārējai pasaulei, arī Latvijai.par varītēm cenšas vecākus pierunāt iegādāties kādu no rotaļlietām, ar kurām ik dienu izklaidējas citi viņu draugi. Tās no veikalu plauktiem tiek izpirktas gaismas ātrumā. Kuras ir rotaļlietas, bez kurām bērni pēdējos gados gluži vai nav varējuši dzīvot un kāds ir to fenomena skaidrojums?Viss par rotaļlietām: cik daudz mantu bērnam vajadzīgs un vai tās dalīt pēc dzimuma
Kas gan ir bērnība bez rotaļlietām? Jaunākajiem ģimenes locekļiem vecāki, radinieki, draugi parasti sadāvina ne vienu vien rotaļlietu, spēli, mašīnīti, puzli, ar ko bērnam nodarboties un veicināt radošo domāšanu. Daudzos gadījumos var novērot, ka bērns spēlējas ar šķietami netipiskām rotaļlietām, proti, tādām, kas neatbilst viņa dzimumam.Par daudz rotaļlietu: kā cīnīties ar milzīgo mantu kalnu
Vairākas kastes ar rotaļlietām, no kurām daļa pat netiek izmantota, taču kāds ciemiņš allaž atnes ko jaunu. Reizēm arī paši vecāki grēko, arvien pirkdami jaunas mantiņas, ar ko atvasei spēlēties, labi zinot, ka mājās jau līdzīgas stāv, pamestas kaut kur plaukta stūrī.Speciāli vai nejauši: kāpēc bērni lauž rotaļlietas
Mīļais lācēns palicis bez ķepas, lelle – bez kājas, bet lielais kravas auto jau sen vairs neizskatās tā, kā no veikala… Pazīstama aina? Jā,mantas lauž, turklāt nereti arī vismīļākās. Un te nav vietas runām – dārga vai lēta, bērna "ķetnās" nonāk dažādas mantas, kuras var pamatīgi ciest. Dažreiz vecākiem šķiet, ka vēlme kaut ko salauzt, mīt teju katrā bērnā.Antropologs: bērnu rotaļlietu dalīšanai pēc dzimuma var būt negatīvas sekas
dalīšanai pēc dzimuma var būt negatīvas sekas, tostarp kavētas bērna kognitīvās spējas un attīstība, tā Briselē notiekošajā ikgadējā konferencē "Sieviešu tiesības trauksmainajos laikos" atzina beļģu antropologs, seksologs un vēsturnieks Vims Slabbinks.Kādas mantas atrodamas Latvijas bērnu rotaļlietu kastēs; to vērtība un nozīme
60 procenti Latvijas vecāku atzīst, ka viņu bērniem ir praktiski tikai veikalā iegādātas, un vairumā ģimeņu rotaļlietu kastēs esošo mantu vērtība ir aptuveni 100-300 eiro robežās, tomēr 16 procenti vecāku atzinušies, ka viņu bērnu rotaļlietu vērtība ir robežās no 500 – 1000 eiro un vairāk. Interesanti, ka dārgākās rotaļlietas pieder zēniem.Būtiskākie drošības principi, iegādājoties mazam bērnam rotaļlietas
Pieejamo preču klāsts veikalos ir ļoti plašs, tāpēc ir svarīgi piedāvājumā neapjukt un preces izvēlēties apdomīgi un rūpīgi, jo īpaši iegādājoties tās pašiem jaunākajiem – mūsu bērniem. Aicinām iepazīties ar būtiskākajiem ieteikumiem, kas jāņem vērā, iegādājoties preces bērniem vecumā no viena līdz pieciem gadiem. Rekomendācijas sniedz kampaņas "Bērnam droši" īstenotāji.Viena vismīļākā mantiņa: kāpēc bērns to izvēlas un kā rīkoties vecākiem
Plīša lācītis, mašīnīte, lellīte vai kāda drāniņa, ko bērns allaž nēsā rokās –izklausās zināma situācija? "What to expect" speciālisti norāda, ka šāda uzvedība bērnos ir ļoti bieži novērojama, turklāt to nevajadzētu aizliegt. Gluži pretēji – iemīļotā mantiņa kalpo kā drošības "spilvens", kam uzticēties.Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi
šeit