Ļaunais bubulis – greizsirdība. Kā neļaut tai izjaukt attiecības
Foto: Shutterstock
Iedomājies scenāriju – tu esi kādā pasākumā un redzi, ka tavs partneris sarunājas ar kādu citu. Pēkšņi kuņģis sagriežas otrādi, sirds sitas straujāk – un saproti, ka briesmonis ir pamodies. Greizsirdība nav neparasta parādība, taču tā var sabojāt attiecības, nemaz nerunājot par tās negatīvo ietekmi uz garīgo veselību. Taču pavisam bezjēdzīgi ir teikt kādam: "Neesi greizsirdīgs!" Tā ir dabiska izjūta, kas ietekmē visus, turklāt tā sakņojas jau mūsu senčos.

Greizsirdībai ir dziļa bioloģiskā sakne, teic Ketija Labriola, grāmatas "The Jealousy Workbook" autore. Vīrieši jau vēsturiski ir centušies atturēt savas partneres no attiecībām ar citiem vīriešiem, lai varētu iemūžināt savus gēnus. Savukārt sievietēm jau senatnē bijis svarīgi, lai citas daiļavas netuvojas viņu vīriešiem, galvenokārt tāpēc, ka vīrieši tolaik bija atbildīgi par apgādi. Šī greizsirdības sakne joprojām ir saglabājusies – īpaši romantiskās attiecībās.

Ir svarīgi izprast greizsirdību nevis vien kā izjūtu, bet gan daudzu emociju salikumu. Labriolas grāmatā ir identificētas 45 dažādas jūtas, kas var radīt greizsirdību, taču tās visas ietilpst vienā no šiem groziņiem: bailes, dusmas vai skumjas. Sievietes biežāk izjūt greizsirdību, kas balstīta uz bailēm vai satraukumu, turpretī vīriešiem greizsirdību biežāk izraisa dusmas. Spēja nosaukt un uzskaitīt emocijas, kuras jūti, ir pirmais solis, lai tās pārvarētu, bet tas nenozīmē, ka greizsirdībai vajag padoties. Iedvesmojoties no "Good House Keeping" un "Health Line", esam apkopojuši ieteikumus un stratēģijas, kā pārvarēt greizsirdību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!