mazulis, piebarošana, ēst, uzturs
Foto: Shutterstock
Tiem mazulīšiem, kuri savas pirmās "pieaugušo" ēdienu garšas bauda vasarā, ir izteikti paveicies. Kāpēc? Jo produktus iespējams dabūt svaigus un tepat vietējo lauksaimnieku audzētus, ar zināmu izcelsmi. Ja arī tavam zīdainim pienācis tas vecums, kad kaļat piebarošanas plānus, lieti noderēs padomi no portāla "Cālis" rakstu vācelītes.

Mazulītis ir gatavs uzsākt piebarojuma nogaršošanu tad, kad sasniedzis 6–7 mēnešu vecumu un stabili sēž, izrāda interesi par ēdienu čāpstinot un sekojot līdzi tam, ko ēd vecāki, kā arī spēj satvert, piemēram, dārzeņa gabaliņu, savulaik portālam "Cālis" skaidrojusi uztura speciāliste Liene Sondore. Nav vienas pareizas formulas un priekšnoteikuma, ar kuru dārzeni vai kuru augli jāuzsāk piebarošana, svarīgākais, kas jāatceras – to dara ar mikroporcijām, pavisam pamazām, lai novērotu mazulīša reakciju uz katru pirmo reizi nogaršoto produktu.

Ne vienai vien mammai vai tētim brīdī, kad jādod atvasei pagaršot pirmais biezenītis, rodas daudz un dažādu jautājumu – jādomā ne tikai par to, lai uzturs būtu veselīgs, bet jāatrod sev ērtākā un pieejamākā pagatavošanas metode un produkti, neaizmirstot arī par to, ka garšu atklājumos nevajag stagnēt. Kāpēc svarīgi ir ieviest mazuļa ēdienkartē gaļas produktus, kāda ir labākā ēst pagatavošanas metode un no kā izvairīties – to visu uzzināsi padomrakstos zemāk.

Bērna piebarošana dzīves otrajā pusgadā: ar ko sākt un nepiedodamās kļūdas

Foto: Shutterstock

Vecāki ir tie, kas savos bērnos ieliek veselības ēšanas pamatus, un to nepieciešams sākt īstenot jau pirmajā dzīves gadā, uzsver uztura speciāliste Liene Sondore. Kad un ar ko sākt mazuļa piebarošanu, kādas ir nepiedodamās kļūdas, to visu portāla "Cālis" un veselības centra "Vivendi" Vecāku skolas pirmajā lekcijā stāstīja Sondore.

Lasīt vairāk

Dzelzs mazuļa uzturā: kāpēc bērnu jāradina ēst gaļu

Foto: Shutterstock

Lai cilvēks justos labi un būtu vesels, liela nozīme ir ēšanas paradumiem, kas veidojas jau bērnībā. Ja kopš pirmajām dzīves dienām neuzņemam visas vajadzīgās uzturvielas pietiekamā daudzumā, tas var nelabvēlīgi ietekmēt kaulu, muskuļu un pārējā organisma pareizu attīstību.
Lasīt vairāk

Tvaicēt vai vārīt – kā mazulim vislabāk pagatavot ēdienu

Foto: Shutterstock

Nopērkamās gatavās bērniem domātas putriņas un biezenīši parasti tiek gatavoti no produktiem, kas tikuši uzkarsēti līdz ļoti augstai temperatūrai un tad atdzesēti. Šādā veidā sagatavotai pārtikai ir ļoti ilgs derīguma termiņš (līdz pat diviem gadiem), bet produktu garša un dažas uzturvielas šādā veidā tiek neitralizētas un pat likvidētas.
Lasīt vairāk

Mammas un pavāres pieredze par mazuļu piebarošanu pēc četru mēnešu vecuma

Foto: Shutterstock

Jautājumi, kas saistīti ar mazuļu ēšanu, vienmēr būs aktuāli – vai bērniņam pietiek tikai ar mammas pienu, kad sākt piebarošanu, ar ko sākt, kādā vecumā sākt dot gaļu… Te gan jāatzīmē, ka katrs bērns aug un attīstās individuāli, un, pirms pieņemt kādus jaunus lēmumus par mazuļa ēdināšanu, noteikti vajadzētu konsultēties ar savu pediatru, tomēr piedāvājam divu bērnu mammas un pavāres Ingas Kalniņas pieredzi, kas atspoguļota, gluži tāpat kā vēl virkne citu ideju, viņas veidotajā blogā "Lepetitpot.lv".
Lasīt vairāk

Mazuļa pārtikas sagatavošana saldēšanai. Bērnu aprūpes māsas ieteikumi

Foto: Shutterstock

Pagatavot mazulim dažādus biezenīšus un citus ēdienus ir daudz lētāk un veselīgāk nekā pirkt veikalā. Un patiesībā tas nav nedz sarežģīti, nedz laikietilpīgi, jo vienā reizē var pagatavot lielāku daudzumu ēdiena, ko pēc tam sadala mazākās porcijās un ieliek saldētavā. Ieteikumus, ko jāievēro, gatavojot pārtiku saldēšanai, sniedz bērnu aprūpes māsa ar 20 gadu pieredzi no Lielbritānijas – Džīna Forda.
Lasīt vairāk

Produkti, kuri nav piemēroti bērnam līdz gada vecumam

Foto: Shutterstock

Bērnā apzināta interese par ēšanu parādās vecumā no pieciem līdz septiņiem mēnešiem. Bērns ar interesi var vērot, kā mielojas vecāki, cerot, ka arī viņa mazajā mutītē kāds kaut ko ieliks. Un patiesi, pēc sešu mēnešu vecuma bērns ir gatavs pamēģināt kaut ko citu, ne tikai mammas krūts pienu.
Lasīt vairāk

Jautājumi un atbildes par mazuļa radināšanu pie pieaugušo ēdiena

Foto: Scanpix

Vēlaties sākt piebarot mazuli ar ko nopietnāku? Šajā rakstā atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem.
Lasīt vairāk

Uztura speciāliste par zīdaiņu un mazuļu piebarošanu

Foto: Shutterstock
Laikā, kad pavisam mazais zīdainītis jau paaudzies un sasniedzis to vecumu, kad viņa ēdienkartē bez mammas piena vai mākslīgā piena maisījuma jāievieš piebarojums, vecākiem ir daudz un dažādu jautājumu. Sākt ar dārzeņiem vai augļiem, cik daudz ikdienas uzturvielās jābūt taukiem, vai drīkst pievienot garšvielas – šīs ir tikai dažas no lietām, par kurām uztraucas vecāki pirms uzsākta mazuļa piebarošana.

Lasīt vairāk

Cukuroti našķi un neļaušana ēst pašam: kļūdas, ko vecāki pieļauj, barojot mazuļus

Foto: Shutterstock
Dažādu pārtikas produktu un jaunu ēdienu ieviešana zīdaiņa ēdienkartē, kurš līdz šim pārticis vien no mammas pieniņa, nav no vieglākajiem uzdevumiem. Tāpēc vērts pamatīgi pievērst uzmanību ne tikai tam, ko mazulim dot ēst, bet arī kā veidot izpratni par ēdienu un ēšanu kopumā, lai izvairītos no kļūdām, kas var atspēlēties nākotnē.

Lasīt vairāk

Vecāki pāragri sāk barot mazuļus ar pieaugušo pārtiku, atzīst speciālisti

Foto: Shutterstock

Salīdzinot ar pieaugušajiem, bērniem ir citas uztura vajadzības: maza bērna kuņģis ir piecreiz mazāks nekā pieaugušajam, savukārt nepieciešamo uzturvielu daudzums – līdz pat septiņām reizēm lielāks. Taču mazāk nekā 10 procenti vecāku Latvijā zina, cik daudz uzturvielu bērnam nepieciešams, turklāt bieži mazuļi pārāk agri tiek sākti barot ar pārtiku, kas vairāk domāta pieaugušajiem.
Lasīt vairāk

12 ieteikumi, kā nodrošināt veselīgu uzturu bērniem līdz divu gadu vecumam

Foto: Shutterstock

Lai tavs mazulis augtu vesels un viņa attīstība notiktu atbilstoši vecumam, bērna uzturam jābūt pilnvērtīgam un veselīgam. Ko tas nozīmē? Lūk, te būs Veselības ministrijas sagatavoti 12 ieteikumi bērniņa barošanai līdz divu gadu vecumam!
Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!