olšūna, spermatozoīdi, apaugļošanās, neauglība
Foto: Shutterstock
Ik gadu Latvijā tiek reģistrēti vairāki tūkstoši pacientu, kuriem diagnosticē onkoloģisku saslimšanu. Daudzi no tiem – sievietes un vīrieši, kas vēl tikai cer piepildīt sapni par pēcnācēju radīšanu. Ginekoloģe reproduktoloģe dr. Zane Vītiņa skaidro, ko onkoloģijas pacienti var darīt, lai saglabātu auglību un kļūtu par vecākiem.

Fakti un dati:

  • Pēc Slimību profilakses un kontroles centra reģistra datiem, 2017. gadā Latvijā tika reģistrēti 11 762 pacientu, kuriem pirmreizēji diagnosticēta saslimšana ar ļaundabīgu audzēju.
  • Sievietēm reproduktīvajā vecumā (18-40 gadi), izplatītākās audzēju lokalizācijas ir āda (melanoma, bazalioma u.c), krūts vai vairogdziedzeris. Vīriešiem – limfoīdie un asinsrades radniecīgie audi, sēklinieki, nieres.
  • 2017. gadā gandrīz pusei – 48 procentiem – vēzis tika diagnosticēts I vai II stadijā, savukārt 18,5 procentiem – IV stadijā.
  • 2019. gadā vidējā cilvēku dzīvildze pasaulē sasniedz 79,5 gadus (salīdzinājumam 1900. gadā – 48,3 gadus), kas ir sociāls iemesls dzimumšūnu materiāla saglabāšanai, lai radītu veselus pēcnācējus pēc izārstēšanās no onkoloģiskās saslimšanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!