Cik izplatītas ir traumas seksa laikā?
Seksam būtu jābūt baudpilnam, nevis sāpīgam, bet traumas, savainojumi seksa laikā notiek daudz biežāk, nekā tu varētu domāt, portālam ''Health'' skaidro Donika Mūra, MD, ginekoloģe. ''Nav pieejami dati par šāda veida traumām, jo cilvēki, dodoties uz traumpunktu pēc savainošanās mīlas izpriecu laikā, visbiežāk neatklāj patieso iemeslu, kā traumu ieguvuši,'' skaidro ginekoloģe.
2018. gada aptaujā, ko veica Eiropas tiešsaistes veselības aprūpes konsultāciju dienests ''euroClinix'', mēģināja ievākt precīzākus datus par savainojumiem, kas radušies seksa laikā. Saskaņā ar aptauju tikai 17 procenti no 2000 aptaujātajiem cilvēkiem atzina, ka savainojušies tieši šādā veidā. Savukārt vien divi procenti cilvēku no minētajiem 17 procentiem atklāja, ka traumas dēļ meklējuši medicīnisko palīdzību.
Ņemot vērā, ka sekss var būt ļoti dažāds, kā arī tā laikā var pamatīgi iekarst, nav brīnums, ka dažreiz mīlējoties varam satraumēties – sākot ar sūrstēšanu jutīgajās ķermeņa zonās un beidzot ar nopietnāku savainojumu, kura dēļ nepieciešams zvanīt ātrajai palīdzībai. Turpinājumā uzzini biežākās traumas, ko iespējams iegūt seksa laikā, kā arī noskaidro, ko darīt lietas labā, ja tās piedzīvo tu vai partneris, vai lai tās nepiedzīvotu nemaz.
Muskuļu krampji
Sekss ir fiziskā aktivitāte, līdz ar to muskuļu traumas ir ļoti iespējamas. Augšstilbi un ikri mēdz būt ķermeņa daļas, kas seksa laikā saraujas krampjos, bet jebkurš tava ķermeņa muskulis var mīlēšanās laikā savilkties un izraisīt spēcīgas sāpes. Labākais veids, kā ārstēt muskuļu sāpes, saka Dr. Mūra, ir staigājot apkārt, pastiepjot muskuļus vai lietojot bezrecepšu pretsāpju līdzekļus. ''Sāpes var pāriet dažu stundu, bet var arī vairāku dienu laikā,'' piebilst ginekoloģe.
Kā izvairīties no šī savainojuma? Mīlas prieku laikā ik pa brīdim pamainiet pozīciju, lai ķermenis pārāk ilgi neatrodas vienā pozā, tādējādi izvairoties no muskuļu saraušanās krampjos.
Maksts jutīgums
Ja maksts jutīgumu piedzīvo ļoti bieži, Dr. Mūra iesaka izvērtēt darīto. Varbūt sekss ir pārāk skarbs? Tādā gadījumā mīlas prieku intensitāti vajadzētu nedaudz samazināt. Vai mīlēšanās laikā aizmirstat par lubrikantu? Arī maksts sausums var izraisīt tās jutīgumu. Ja paši netiekat skaidrībā ar to, kas varētu izraisīt jutīgumu, ārsts var palīdzēt atrast problēmu.
Pazudis prezervatīvs
Ja arī piecu minūšu laikā neizdodas to izvilkt, paņem pauzi. ''Ja prezervatīvu nevari atrast uzreiz pēc seksa, pagaidi stundu. Tās laikā maksts būs atpūtusies, atslābusi, kas atvieglos prezervatīva atrašanu,'' skaidro Dr. Mūra. Taču, ja arī tad visi centieni ir neveiksmīgi, norunā ārpus kārtas tikšanos ar savu ginekologu – ārsts ar radušos problēmu tiks galā.
Dzimumlocekļa lūzums
Savā veidā labā ziņa ir tā, ka dzimumlocekļa lūzums ir reta seksa trauma, neskatoties uz to, ka to salīdzinoši bieži mēdz atainot filmās vai seriālos. Nelielā pētījumā secināts, ka šādu traumu visbiežāk iespējams iegūt, ja mīlēšanās laikā ieņemat pozu, kurā sieviete ir virs vīrieša. Ja partnerim jau ir bijusi šāda ļoti nepatīkama un traumatiska pieredze, mācieties no kļūdām un esiet ļoti piesardzīgi, izvēloties seksa pozas.
Lūzumi un citas pirkstu traumas
Ja pamani sāpes, zilumus vai pat pietūkumu pirkstos pēc dzimumakta, uzliec sāpīgajai vietai ledu. Savukārt, ja anomālijas saglabājas vēl pāris dienas vai sāpes pieaug, meklē medicīnisko palīdzību, lai pārliecinātos, vai pirksti nevarētu būt sastiepti, varbūt pat lauzti.
Galvas traumas
Galvas atsišana, ja, protams, tā nav ļoti vāja, var prasīt seksa pārtraukšanu un aukstuma pielikšanu sāpīgajai vietai – aukstums palīdzēs mazināt sāpes. Uzreiz varbūt nevajadzētu steigt meklēt medicīnisko palīdzību, bet, ja parādās slikta dūša, reibonis vai spēcīgas galvassāpes, tas var liecināt par satricinājumu. Tad gan nekavējoties steidz pie mediķiem.
Sirdstrieka
Dr. Mūra atzīmē, ka daudzi savu pirmo sirdslēkmi piedzīvo tieši seksa laikā, visbiežāk tā skar tieši vīriešus. Pazīmes, kurām pievērst uzmanību, ir pēkšņa krūškurvja saspiešanās vai spiediens krūtīs, slikta dūša, reibonis un elpas trūkums. Ņem vērā, ka sirdstrieka reālajā dzīvē ne vienmēr ietver dramatisko krūškurvja saķeršanu, kā tas notiek filmās vai seriālos. Ja tu vai partneris krūšu zonā jūt diskomfortu, piesardzība par ļaunu nenāks – metiet izpriecas pie malas. Bet, ja nepatīkamās sajūtas nepāriet vai pastiprinās, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību.