bērni saaukstēšanās iesnas šņaukt degunu
Foto: Shutterstock
Nāk rudentiņis, būs… bargas iesnas. Līdz ar temperatūras pazemināšanos, bērnudārza gaitu sākšanu, kā arī skolas apmeklēšanu par daudzu vecāku biedu kļuvusi sezonālā saaukstēšanās bērnu vidū. Ko darīt, ja bērns puņķojas, klepo un šķauda, un kādas ārstēšanas metodes pielietot?

Mieru, tikai mieru! Saaukstēšanās ir tipiska rudenim un aukstajiem gada mēnešiem – bērnam parādās iesnas, klepus, šķavas, kā arī iespējama temperatūras paaugstināšanās. Svarīgākais, ko vecāki var darīt, lai atvieglotu bērna dienas, kamēr mazais rakaris slimo, – pielietot vēsu prātu un pārbaudītas metodes, lai no baciļiem tiktu vaļā saudzīgāk un ātrāk. Šī iemesla dēļ atsvaidzināsim atmiņu – zemāk vari izlasīt par profilaktiskajiem pasākumiem, kurus vari veikt mājās gadījumos, kad bērns saaukstējies, kā arī apkopoju ar padomrakstiem no portāla "Cālis" arhīva. Uz veselību!

Mājās veicamie profilaktiskie pasākumi

Vispirms gan situācijās, kad bērns saaukstējies, nepieciešams konsultēties ar ģimenes ārstu vai pediatru par bērna simptomiem un ārstēšanas plānu. Ja saaukstēšanās ir nopietna un to pavada paaugstināta temperatūra, jāseko ārsta norādēm un jālieto medikamenti. Vecāku bagātā pieredze un sezonālā saaukstēšanās gan pierāda, ka profilaktiskas darbības var palīdzēt bērnam iesnas pārslimot vieglāk. Lūk, pasākumi, kurus vari veikt mājās, iedvesmojoties no vietnes "Today's Parent".

Medus karote pirms miega – daudziem šī ir visai ierasta lieta, jo jau mūsu vecmāmiņas radināja pie tā, ka saaukstēšanās gadījumā vajag dzert siltu pienu ar medu, tēju ar medu vai vienkārši apzelēt saldā medus karoti. Vai medus klepus gadījumā palīdz? Ir vairāki veikti pētījumi, kas to apstiprina, lai gan precīza zinātniska pamatojuma tam nav. "Tas nenodara nekādu ļaunumu," vietnei "Live Science" skaidrojis pediatrs Aians Pols. No medus gan nevajag sagaidīt brīnumus, taču tas mazinās kakla kairinājumu.

Daudz šķidruma – saaukstēšanās gadījumā ir ļoti svarīgi, lai mazais slimnieks uzņemtu pietiekami daudz šķidruma. Tā kā slimošanas laikā bērni kļūst miegaini un apātiski, viņi nespēj daudz ieēst un iedzert, tāpēc vecākiem jāuzpasē, lai bērns dzertu ūdeni, tēju vai nesaldinātu sulu.

Jūras ūdens degunam – šis ir viens no tiem palīglīdzekļiem, ko saaukstēšanās un puņķošanās gadījumā vērts turēt mājas aptieciņā. Ja deguns ir aizlikts vai pilns puņķiem, kurus tik viegli nevar izšņaukt, jūras ūdens iepilināšana degunā palīdzēs attīrīt degunu.

Gaisa mitrinātājs – palīgierīce, kas palīdzēs mitrināt ne tikai telpu, bet arī bērna elpceļus. Mitrais gaiss atvieglos klepošanu. Ja mājās nav gaisa mitrinātāja, vērts bērnu regulāri slimošanas laikā uz mirkli izvest ārā, lai paelpotu svaigu gaisu.

Papildu spilveni – bērna ērtībai, paliec zem lāpstiņām papildu spilvenu. Tas atvieglos elpošanu, kad tā jau tā ir iesnu un klepus apgrūtināta.

Kā bērnam pareizi izšņaukt degunu

Foto: Shutterstock

Rudens, ziema un patiesībā arī agrs pavasaris ir laiks, kad bez kabatslakatiņa iztiek retais. Par to, kādas ir deguna funkcijas, kā pareizi šņaukt degunu un vai vispār to darīt, stāsta LOR Klīnikas otolaringoloģe prof. Ligija Ķīse.

Lasīt vairāk

Puņķošanās laiks – rudens. Kā pasargāt bērnu no saslimšanas

Foto: Shutterstock

Rudens ir laiks, kad ārā kļūst vēsāks, mitrāks un bērni aizvien vairāk laika pavada iekštelpās, ciešākā kontaktā viens ar otru, kā rezultātā pieaug dažādu slimību risks. Aktīva slimošanas sezona visbiežāk ilgst līdz pat brīdim, kad tiek pieslēgta apkure. Kā šajā laikā pasargāt bērnu no saslimšanas, skaidro pediatre Vizma Meikšāne un infektoloģe, pediatre Gunta Laizāne.

Lasīt vairāk

Ko drīkst un ko nedrīkst, kad bērnu nomoka iesnas?

Foto: Shutterstock

Par dažādiem rinītiem, tautas valodā dēvētiem vienkārši par iesnām, ir daudz mītu. To ārstēšanā vieni vecāki izmanto plašu medikamentu arsenālu, izolējot bērnu no vienaudžiem un cieši aizslēdzot sava mājokļa durvis ciemiņiem. Citi, savukārt, iesnām nepievērš praktiski nekādu uzmanību, sagādājot vien zināmu daudzumu vienreizējās lietošanas lakatiņu un sniedzot dažus norādījumus.

Lasīt vairāk

Slims bērns un pastaiga – vai tas ir apvienojams?

Foto: Shutterstock

Vai slimu bērnu drīkst vest ārā? Varbūt labāk silti sasegt un atstāt mājās, gultā? Visu nosaka slimības gaita un bērna pašsajūta, skaidro pediatre, "Rimi Bērniem" eksperte Sanita Mitenberga.

Lasīt vairāk

Bērns klepo: ārstu ieteikumi vecāku rīcībai

Foto: Shutterstock

Klepu vieglākā vai smagākā stadijā ir piedzīvojis jebkurš. Sevišķi bieži ar to nākas slimot rudens un ziemas drēgnajos mēnešos. Kaut pagaidām rudens mūs lutina ar spožu sauli un siltu laiku, drīz vien atvasara beigsies un sāksies tā saucamais slimošanas laiks. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) speciālisti dalās ieteikumos, kā rīkoties, ja bērns atkal klepo.

Lasīt vairāk

Bērnam divu gadu garumā nepārtraukti iesnas; speciālista komentārs

Foto: Shutterstock

Nepareizi ir uzskatīt, ka iesnas bērnam būs vien gada aukstajos mēnešos, tās var būt gan vasarā, gan arī pavasarī. Bet, vai ir pieļaujams, ja iesnas bērnam ir gandrīz visu laiku?

Lasīt vairāk

Iesaka bērnu fizioterapeite: aktīvi vingrinājumi krūškurvja mobilitātes un plaušu ventilācijas uzlabošanai

Pavasaris ir laiks, kad aizvien vairāk sastopamies ar dažādām elpošanas sistēmas saslimšanām. Sākot ar iesnām un klepu, kas nereti ir kā viens no simptomiem citām saslimšanām, līdz pat pneimonijai vai bronhītam.

Lasīt vairāk

Kas vecākiem jāzina, ja bērns bieži mokās ar iesnām

Slimošanas laiks diemžēl ir sācies. Kāds bērns ir izturīgāks pret vīrusiem un infekcijām, kāds - ne tik ļoti, un bez slimošanas neiztikt. Kas būtu jāzina vecākiem, ja mazo bieži moka iesnas. Par to stāsta LOR klīnikas speciālisti.

Lasīt vairāk

Pediatre nosauc vienkārši ievērojamus noteikumus, kas palīdzēs bērnam ātrāk izveseļoties

Mūsu platuma grādos, kad ziema mēdz būt ar visai mainīgiem laikapstākļiem – no barga sala līdz atkusnim –, tiek radīti labvēlīgi apstākļi nebeidzamām saaukstēšanās slimībām un vīrusu infekciju izplatībai. Apsārtis vai pat sarkans kakls, iesnas, temperatūra, klepus – lūk, šīs ir galvenās un izplatītākās mazo pacientu un viņu vecāku sūdzības šajā gadalaikā.

Lasīt vairāk

Kāpēc iesnas var būt bīstamas un kāds tām sakars ar ausīm

Foto: Shutterstock

Rudens tuvošānās atnes pārmaiņas ne tikai dabā, bet arī cilvēka organismā. Tas ir laiks, kad jāsāk uzmanīties no dažādiem vīrusiem, kuri izraisa it kā nevainīgas iesnas. To, cik iesnas var būt bīstamas, stāsta LOR klīnikas otolaringoloģe Elza Rāte.

Lasīt vairāk

Puņķošanās laiks: četras iesnu stadijas un kā bērnam atvieglot elpošanu

Katram gadalaikam ir savi plusi un mīnusi. Jā, arī rudenim! Lai kā mēs vēlētos, bērnus pilnībā pasargāt no vīrusiem un baktērijām nav iespējams. Rudens daudzās ģimenēs atnāk ar puņķošanās laiku jeb solīdākā valodā – iesnām. Par to, kas ir iesnas, kas tās izraisa, kādas ir to stadijas, kā bērnam palīdzēt atvieglot elpošanu un kādos gadījumos noteikti ieteicams vērsties pie ārsta, stāsta LOR klīnikas otolaringoloģe Elza Rāte.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!