mākslīgā apaugļošana, sperma, olšūna
Foto: Shutterstock

Bērni ir dzimuši un saviem vecākiem pieteikušies dažādos laika un sociāli ekonomiskajos apstākļos. Ir ģimenes, kuras dažādu iemeslu dēļ neatliek medicīnisko apaugļošanu arī koronavīrusa pandēmijas laikā. Sievietes, kuras ir reproduktīvajā vecumā un vēlas mazuli, visbiežāk neatliek grūtniecības plānošanu.

Medicīnisko apaugļošanu neatliek arī sievietes, kuras ilgi gaidījušas rindā uz valsts apmaksātu procedūru. Nav pierādīts, ka Covid-19 infekcija paaugstinātu spontānu abortu vai grūtniecības pārtraukšanos agrīnā laikā vai otrajā trimestrī. Kā arī risks jaundzimušajam inficēties no mātes ar jauno koronavīrusu ir zems, stāsta Klīnikas EGV vadītāja, ginekoloģe reproduktoloģe dr. Zane Vītiņa. Medicīniskās apaugļošanas laikā un grūtniecības pirmajā trimestrī ārste iesaka ievērot piesardzību, kā arī epidemologu izstrādātos noteikumus. Savukārt Amerikas reproduktologu asociācija iesaka pacientiem iespēju robežās pašizolēties medicīniskās apaugļošanas veikšanas laikā un grūtniecības pirmajā trimestī.

Eiropas Cilvēku reproduktoloģijas un embrioloģijas asociācijas rīcībā nav pārliecinošu pierādījumu par Covid-19 infekcijas negatīvo ietekmi uz grūtniecības norisi. Tomēr pētījumos iesaistīts salīdzinoši neliels respondentu skaits, jo saistībā ar jauno koronavīrusu vēl ir daudz nezināmā. Reproduktologu pētījumi liecina, ka grūtnieces, kuras sasirgušas ar Covid-19, visbiežāk neslimo smagāk kā citi vidēja vecuma cilvēki. Lielākā riska grupā ir topošās māmiņas, kurām ir liekais svars, hroniskas blakus saslimšanas un sievietes, kuras ir vecākas par 35 gadiem. Tomēr topošajām mammām, kuras inficētas ar Covid-19, ir augstāks risks nonākt intensīvās terapijas nodaļā, kur pievieno pie mākslīgās plaušu ventilācijas. Tas ir tādēļ, ka grūtniecības laikā sievietes imunitāte pazeminās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!