Portālā "Vospitaj" psihologi mudina uzzināt, kas var graut tava bērna pašapziņu, un attiecīgi atstāt paliekošas pēdas viņa turpmākajā dzīvē.
Jau sen ir pamanīts, ka augstāko panākumu punktu sasniedz cilvēki, kuri bērnībā ticējuši sev, saņēmuši pieaugušo atbalstu. Viņi pārliecinošāk staigā pa dzīvi, neieciklējoties uz grūtībām. Tik augsta pašapziņa lielā mērā ir viņu vecāku nopelns, jo viņi ir pielikuši visas pūles, lai izveidotu sevi cienošu personību.
Kas var ietekmēt bērna pašapziņu
Visi bērni piedzimst ar nevainojamu pašapziņu. Pamazām augot, ģimenes lokā viņi pieņem pieaugušo paradumus un attieksmi pret lietām, ieklausās viņu vārdos. Vecāki ir tie, kas liek pamatus panākumiem, palīdz veidot pozitīvu domāšanu un pareizu attieksmi pret dzīvi.
Pat zīdaiņa vecumā vecāki ietekmē bērna pašapziņas veidošanos. Līdz divu gadu vecumam viņi ieaudzina pozitīvu skatu uz apkārtējo pasauli, atbalsta bērna centienus kļūt patstāvīgam. Bērnudārzā jau noris daudz dziļāks socializācijas process, kas aktīvi turpinās skolā.
- Kā bērnā ieaudzināt patstāvību pēc Montesori metodes, lasi te.
Pieaugušie ar savu audzināšanu ietekmē gan bērna raksturu, gan personību. Daudz kas ir atkarīgs no brīvības un stingrības pakāpes, uzticēšanās starp dažādām paaudzēm, kontroles līmeņa pār bērna rīcību. Pusaudžu vecumā pašapziņu ietekmē attiecības ar vienaudžiem un skolotājiem.
Pašapziņas faktori
Pēc psihologu domām, pašapziņa veidojas dažādu faktoru ietekmē. Tos zinot, pieaugušie var daudz uzmanīgāk attiekties pret bērnu, nemanāmi atbalstīt un novirzīt vēlamajā virzienā.
Audzināšanas stils
Ja vecāki ir noskaņoti būt stingri, pilnībā kontrolējot katru bērna soli, viņš pārstās izrādīt iniciatīvu. Lai nesarūgtinātu pieaugušos, viņš nedarīs neko, baidoties kļūdīties un tikt apspriestam sev tuvu cilvēku lokā.
Vecāku pašapziņa
Daži vecāki pastāvīgi atkārto, ka ir neiespējami sasniegt mērķi, viss ir sarežģīti, viss ir slikti. Viņi bērnā "iesēj" negatīvu pasaules uztveri, nepārliecību par saviem spēkiem un talantiem. Vecāki ar zemu pašapziņu, pašiem to negribot, nodod to saviem bērniem, nesniedzot iespēju morāli attīstīties un augt.
Prasme pieņemt bērnu
Attieksme pret bērniem
Bērns vienmēr atceras un analizē vecāku teikto. Kritika tiek noglabāta zemapziņā, daudzus gadus iekšēji graujot pārliecību un pašcieņu. Viņam ļoti nepieciešamas biežas uzslavas, pozitīvi vērtējumi, mīlestības izpausmes no vecākiem.
Kā veicināt bērnam augstu pašapziņu: padomi vecākiem
Galvenais nosacījums – vairāk atbalstīt, slavēt, mazāk kritizēt un sodīt bez iemesla. Bērni kļūst aizvainoti, kad viņiem neuzticas, tāpēc biežāk lūdz palīdzību mājas solī, piemēram, nomazgāt traukus, izpildīt kādu "svarīgu" uzdevumu. Tas viņā vairos pārliecību par saviem spēkiem un paaugstinās pašapziņu.
- Te uzzini, kā pareizi bērns jāslavē.
Pārstāj satraukties, ja bērnam nepadodas kaut kas mācībās vai darot kādu saimniecības darbiņu. No pieaugušo skatpunkta daudzas viņiem šķietami vienkāršas lietas bērniem mēdz padoties visai grūti. Tāpēc iemācies atbalstīt, lai pie mazākās neveiksmes nepieradinātu bērnu pamest iesākto.
Mācies izteikt piezīmes apdomāti, bez aizvainojuma un kritikas. Runā par sevi un savām emocijām, nepieminot bērna spējas: "Esmu satraukts, ka tu nesakārtoji savu istabu", "Es pārdzīvoju, ka tu nevari iemācīties reizināšanas tabulu."
Lai bērns izaugtu ar augstu pašapziņu, nekritizē viņu citu cilvēku klātbūtnē, nesalīdzini viņu ar vienaudžiem. Mācies slavēt par katru viņa panākumu, no vārdu krājuma izslēdz aizvainojošas frāzes. Vecāku atbalsts kļūs par pamatu turpmākajiem panākumiem un pārliecībai par sevi.
Zemāk atradīsi vēl citus "Cālis" arhīva rakstus par to, kā vairot bērna pašapziņu.
Padomi vecākiem: kā izaudzināt spēcīgu personību, nevis cilvēku ar upura sindromu
Bieži vien pārmērīga mīlestība un vecāku rūpes noved pie tā, ka viņi netīšām piespiež bērnu zemapziņā izvēlēties upura lomu. Un pēc tam, jau pieaugušo dzīvē, šie te paši bērni pastāvīgi žēlojas par dzīves apstākļiem un apkārtējiem cilvēkiem, nespēj izveidot veselīgas attiecības, bet jebkurā situācijā meklē iemeslu, lai ciestu.
Pašvērtības trūkuma vecums: kādēļ ir svarīgi slavēt pusaudžus
Kāpēc tik svarīgi ir atbalstīt bērna pieaugšanu? Kādēļ augsta pašvērtība ir lieliska aizsardzība no huligāniem? Un kā vecāki var palīdzēt pusaudzim noticēt saviem panākumiem?
Bērnā ieaudzināt pašvērtību jeb Kā savu laimi nepadarīt atkarīgu no noteikta zīmola džinsiem
Lai savu laimi nepadarītu atkarīgu no noteikta zīmola džinsiem, bērnam ir jāsajūt sava vērtība. Un to var ieaudzināt vecāki. Kā to paveikt un kāpēc tas ir svarīgi, skaidro Labklājības ministrijas speciālisti.
Kā celt bērna pašapziņu: ieteicamās frāzes vecākiem un speciālistu komentāri
Pašapziņa ir pārliecība par savām spējām, savas eksistences un vērtības apziņa – tā ir viegli iedragājama, taču pēcāk grūti ceļama. Lai bērns izaugtu par laimīgu būtni, spētu virzīties uz saviem mērķiem un pastāvēt par sevi, tā viņam ir vitāli nepieciešama. Vecākiem ir liela ietekme pašapziņas celšanā, tāpēc šoreiz apkopojām frāzes, kuras vajadzētu un tieši nav ieteicams izmantot ikdienišķās sarunās, kā arī speciālistu komentārus par tēmu kopumā.
Paņēmieni pašapziņas vairošanai kautrīgiem bērniem
Katram bērnam ir savs raksturs, kāds ir vairāk kautrīgs, kāds ļoti drošs un pašpārliecināts. Pārliecība par sevi ir svarīga, tā jāveido jau no agrīna bērna vecuma un jāstiprina, mazajam pieaugot.
Kā celt bērna pašapziņu. Vingrinājums 'Saulīte'
Šo vingrinājumu var uzskatīt gan kā diagnosticējošu, gan kā koriģējošu: tas bērnam palīdz celt viņa pašvērtību. Pašapziņa bērnam veidojas arī no mūsu, pieaugušo, vērtējošajiem spriedumiem, kurus mazais dzird.
Četras izplatītas vecāku darbības, kas iedragā bērna pašcieņu
Nevar noliegt, ka augsta pašcieņa ir viena no vērtībām, kas ļauj sasniegt iecerēto un justies labi par sevi, savu izskatu un dzīvi kopumā. To savam bērnam novēl ikviens vecāks. Taču, lai cik ļoti mēs gribētu, lai mūsu atvases izaug par pašpārliecinātiem pieaugušajiem, nereti mūsu rīcība šo svarīgo vērtību nemanot iedragā.