Foto: Shutterstock
Atmosfēra, kādā aug bērni, atstāj ļoti lielu ietekmi uz viņu attīstību. Tas, kā mēs, pieaugušie, komunicējam ar mājiniekiem un kā pret viņiem attiecamies, ietekmē bērna spējas apgūt jaunus vārdus un runāt pareizi.

Par to, kā šie faktori saistīti, portālā "Psychologies" skaidro pedagoģe, logopēde Elēna Januško.

Lai bērns attīstītos harmoniski, ir nepieciešams apkārt radīt tam labvēlīgu vidi. Proti, tādu, kura virzīta uz progresu un bērnam sniegtu atbalstu. Lūk, speciāliste piedāvā dažas tēzes, kuras būtu svarīgi ņemt vērā mazuļa vecākiem un citiem tuviniekiem!

Cilvēkam nepieciešams cilvēks


Bērna valoda attīstās, komunicējot ar sev apkārt esošajiem cilvēkiem. Tāpēc ir svarīgi, lai viņi uzmanīgi attiektos pret bērnu, patiesi interesētos par viņu.

Bez atbalsta nebūs attīstības


Veselīga ģimene ir vislabākā vide bērna attīstībai. Par to ir itin viegli pārliecināties, ja salīdzina ģimenē augušus bērnus ar tiem, kuri auguši bērnunamos.

Pat ja bērns piedzimis ar kādām īpašām spējām, intereses neesamība un pastāvīga atbalsta trūkums no pieaugušo puses visai bieži noved pie bērna attīstības aiztures vai pat deformācijas (kad kaut kādas īpašības ir pārāk attīstītas, bet citas nav attīstītas vispār).

  • Šeit atradīsi sešus vienkāršus paņēmienus, kā stimulēt bērna valodas attīstību.

Līdz trīs gadu vecumam galvenā ir mamma


"Psiholoģiskai nabassaitei", kas pēc dzimšanas bērnu saista ar māti, izrādās milzu ietekme uz viņa attīstību. Līdz trīs gadu vecumam bērns ir ļoti atkarīgs no mātes un viņas psiholoģiskā stāvokļa. Tas nozīmē, ka mātes trauksme, viņas stress un depresija atspoguļojas bērnā.

Mātes nestabilais psiholoģiskais stāvoklis var novest pie bērna valodas attīstības traucējumiem, tāpēc mammai ir jāseko līdzi savai mentālajai veselībai, bet pārējiem ģimenes locekļiem – jāpalīdz viņai.

Tiesa, speciālistu vidū vēl dalās viedokļi par to, vai patiesi tikai māte ir tā, kura agrīnajā bērnībā spēj bērnam sniegt tik ļoti nepieciešamo piesaisti. Ir eksperti, kuri norāda, ka mātes vietā tādu pašu atbalstu bērnam var sniegt jebkura cita persona – tēvs, vecmāmiņa, – kura ir ar bērnu kopā kopš viņa dzimšanas un aprūpē mazuli ik dienas, jo mēdz gadīties, ka bērns kāda iemesla dēļ ir zaudējis māti.

Līdz septiņu gadu vecumam ģimene ir vissvarīgākā


Mazs bērns atdarina tuvākos, atkārto pat viņu kustības, kopē runas manieres. Šajā kustīgajā spogulī pieaugušie var sevi pavērot no malas – un saskatīt ne tikai pozitīvās lietas, bet arī kļūdas.

Vērojot bērnu, var nojaust, kādā ģimenē viņš aug. Pat ja bērns apmeklē vien pirmsskolas izglītības iestādi, kur viņam tiek paskaidroti uzvedības noteikumi, ieaudzinātas sociālās prasmes, kur ar viņu nodarbojas, vienalga – ģimenes ietekme šajā vecumposmā ir visspēcīgākā.

Pacenties bērnā ieguldīt maksimāli daudz, līdz pusaudža vecuma sasniegšanai, jo šajā vecumā vecāku autoritāte krītas un pirmajā vietā ierindojas vienaudži.

Uzvedības noteikumi ģimenē


Logopēde Elēna Januško piedāvā iepazīties ar dažiem noteikumiem, kuru ievērošana palīdzēs radīt labvēlīgus apstākļus bērna valodas attīstībai, kā arī izvairīties no kļūdām.

Ko drīkst un kas ir jādara:

  • interesēties par to, ko runā bērns, aktīvi iesaistīties komunikācijā ar viņu;
  • klausīties bērnā, atbildēt uz jautājumiem, sarunāties par dažādām tēmām, kopā ar bērnu lasīt grāmatas;
  • runāt ar bērnu mierīgi, draudzīgi, ar cieņu;
  • sarunas laikā smaidīt;
  • saglabāt distanci – nepavēlēt, neuzspiest savas tēmas sarunai un savu viedokli;
  • izrādīt elastību – ieklausīties viņa domās, atbalstīt viņam svarīgu tēmu apspriešanu.


Ko nedrīkst darīt:

  • kliegt uz bērnu;
  • ignorēt viņu;
  • taisīt skandālus un strīdēties viņa klātbūtnē, izmantot rupjus vārdus.


Kā norāda speciāliste, ļoti bieži bērna valodas attīstības traucējumi ir saistīti ar attiecībām ģimenē, atmosfēru, kādā bērna aug. No pieaugušajiem ir atkarīgs, vai viņi spēs izlabot kļūdas, paraudzīties uz bērna audzināšanu citādi.

Protams, nav jau tik viegli redzēt sevi spogulī, spēt novērtēt un ieraudzīt problēmas, pie kurām būtu jāpiestrādā. Vēl sarežģītāk ir mainīt sevi, savu ierasto uzvedības manieri. Un tomēr – lai bērns augtu labvēlīgā vidē, lai viņa attīstībai sniegtu iespējami vairāk, tas ir to vērts, uzsver logopēde.

Zemāk atradīsi vēl virkni "Cālis" arhīva rakstu par bērna valodas attīstību.

Pētījums: 'bēbīšu valoda' ir universāla un mazuļiem patīk, ja ar viņiem runā tieši

Foto: Shutterstock

Ne viena vien mamma vai tētis, aprūpējot, spēlējoties, runājot vai vienkārši pavadot laiku kopā ar savu zīdaini, izmanto maigāku vai izteiktāku balss tembru, īpašus mīļvārdiņus un ucināšanu. Nupat pabeigtā starptautiskā pētījumā atklājies, ka zīdaiņiem un mazuļiem patīk un viņi dod priekšroku, ja ar viņiem komunicē īpašā valodā, nevis kā ar pieaugušajiem.

Lasīt vairāk

10 mīti par bērna valodas attīstību

Foto: Shutterstock

Bērns ar vecākiem sāk komunicēt uzreiz pēc nākšanas pasaulē, un pilnvērtīgas valodas pamati tiek ielikti jau kopš dzimšanas. Pārbaudi sevi, vai tu zini pietiekami daudz par bērna valodas attīstību!

Lasīt vairāk

Septiņi piemēri, kā vecāku pārmērīga mīlestība var kavēt bērna valodas attīstību

Foto: Shutterstock

Universāla iemesla, kas izskaidrotu bērna runas attīstības traucējumus, nepastāv. Tomēr aptuveni gan ir iespējams noteikt, ka ikvienas problēmas pamatā vienmēr būs divas sastāvdaļas – bioloģiskā un sociālā. Un vecāku ietekme uz bērnu kopš agrīnas bērnības vienmēr ir galvenais faktors viņa attīstībā.

Lasīt vairāk

Cik bagātai būtu jābūt divgadnieka valodai un kad ir pamats satraukumam

Foto: Shutterstock

Divus gadus un divus gadus un trīs mēnešus vecs mazulis jau spēj saprast diezgan garus un komplicētus teikumus. Viņa aizvien pieaugošās zināšanas par notikumu secību ikdienā un jēdzienu kategorijām nodrošina, ka šis process notiek vēl ātrāk un produktīvāk.

Lasīt vairāk

Bērna valodas veidošanās attīstībai ieteicamie elpošanas vingrinājumi

Foto: Shutterstock

Kā jebkurā vingrošanas vai kustību nodarbībā, arī logoritmikā valodas veidošanai ir nepieciešama pareiza elpošana – ieelpas un izelpas veidošana un kontrole. Bērnam būs grūti izskaidrot terminus izelpa un ieelpa, tādēļ vecākiem vai skolotājam šīs darbības būtu ieteicams pašam demonstrēt. Kā piemērus var izmantot, piemēram, puķes ostīšanu, suņu riešanu un gaudošanu.

Lasīt vairāk

Vai runāt ar mazuli 'bēbīšu valodā' ir pareizi

Foto: Shutterstock

Reizēm aiz pārliekas mīlestības vecāki ar mazo runā "bēbīšu valodā". Vai tā ir pareizi, vai tomēr pret bērnu būtu jāizturas tāpat kā pret pieaugušo?

Lasīt vairāk

Bērna intelektuālā attīstība līdz četru gadu vecumam: norma un kad vecākiem jāsāk uztraukties

Foto: Shutterstock

Ikviens vecāks savam bērnam vēl tikai vislabāko, tostarp jau agrīnā vecumā meklējot iespējas, kā atvasei nodrošināt veselīgu attīstību – ne tikai fiziski, bet arī intelektuāli. Tomēr nereti gadās, ka vecāku pūles šķietami nav attaisnojušās – bērns nespēj veikt vecumam atbilstošas darbības. Sākotnēji var iestāties noliegums, rasties cerība, ka viss vēl priekšā, taču nedrīkst šos iespējamos attīstības traucējumus atstāt bez ievērības. Jo ātrāk vecāki uzzinās, ka bērnam var būt kādas problēmas, jo labāk.

Lasīt vairāk

Kādā vecumā bērnam būtu jāsāk runāt; iespējamie valodas attīstības traucēkļi

Foto: Shutterstock

Kad bērnam būtu jāsāk runāt un kā veicināt bērna runu, stāsta "Rimi bērniem" ekspertes - pediatre Sanita Mitenberga un psiholoģe Iveta Aunīte.

Lasīt vairāk

Bērnam tūliņ četri gadi: vai viņš ir labs sarunu biedrs, vai jāsāk uztraukties

Foto: Shutterstock

Līdz trīs ar pusi gadu vecumam bērnam vajadzētu būt apguvušam valodas pamatus. Četru gadu laikā viņš būs paplašinājis vārdu krājumu līdz pāris tūkstošiem vārdu. Mazulis tos spēj gan saprast, gan izrunāt, turklāt lietos arī visus galvenos teikuma veidus.

Lasīt vairāk

Mazuļa attīstība: kā bērni mācās runāt

Foto: Pampers

Lai gan tavs mazais iemācīsies runāt ātrāk, nekā tev šķiet, tu vari palīdzēt atvieglot mācīšanās procesu, izmantojot šos četrus padomus.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!