pāris attiecības mīlestība tuvība randiņš atpūta romantika
Vai atceries, kad pirmoreiz saņēmi lielisku darba piedāvājumu vai ievācies jaunā mājoklī? Šādas aizraujošas izmaiņas bieži vien veicina īstermiņa laimes izjūtu, bet pēc kāda laika tās zaudē savu pievilcību un kļūst ikdienišķas. Līdzīgu parādību iespējams novērot arī attiecībās – kad rozā brilles ir nokritušas, ''medusmēneša'' fāze ir pagaisusi, arī satraucošās sajūtas lielākoties ir pagaisušas. Un nevienās attiecības no tā nevar izbēgt.

Satraukuma izzušanas rezultātā kādā brīdī var rasties garlaicības sajūta, taču daudzi cilvēki kļūdaini pieņem, ka šīs jaunās jūtas nozīmē – jūsu saderībai nav lemts būt, portālam ''Psychology Today'' skaidro Roksija Zarrabi, klīniskā psiholoģe. Patiesībā tas nav nekas neparasts, ja attiecības iziet cauri fāzēm, kur viens vai abi partneri jūtas garlaicīgi. Turpinājumā daži iemesli, kāpēc tā notiek, un ieteikumi, ko darīt, lai šo sajūtu mazinātu.

Smadzeņu dabiskais pieradināšanās process

Mūsu smadzenes ir ''ieprogrammētas'' tā, lai tās varētu pielāgoties aizraujošām pārmaiņām mūsu dzīvē. Arī pētījumi rāda, ka cilvēka laimes līmenis atgriežas sākotnējā līmenī pēc tam, kad ir pagājis zināms laiks kopš pārmaiņu iestāšanās. Tas nozīmē, ka mums ir tendence gandrīz visu savā dzīvē uztvert kā pašsaprotamu, arī attiecības.

Ja tu pamani, ka attiecības sāc uztvert kā pašsaprotamas, vari mēģināt izveidot sarakstu, kurā ataino, kā tava dzīve izskatītos, ja tu nebūtu satikusi savu partneri, un uzskaiti iemeslus, kāpēc esi pateicīga par savām attiecībām. Kad cilvēki attiecībās jūtas vienmuļi, viņiem var būt tendence tās uzskatīt par pašsaprotamām un aizmirst par partnera pozitīvajām īpašībām. Šāds uzdevums var palīdzēt iegūt jaunu perspektīvu un neitralizēt smadzeņu tieksmi uzskatīt visu par pašsaprotamu.

Pieradums pie attiecībām ar intensīvākiem kāpumiem un kritumiem


Ja tavās iepriekšējās attiecībās bija daudz kāpumu un kritumu, iespējams, tās tev šķita neprognozējamas, tātad satraucošas. Pētījumi rāda – trauksmes pieaugums var veicināt pievilcības izjūtu pret potenciālo partneri. Tas nozīmē – ja pret iespējamo mīļoto tev neveidojas un ilgtermiņā nesaglabājas trauksmainas sajūtas, pievilcība nebūs tik spēcīga.

Cilvēki nestabilās, neprognozējamās attiecībās bieži izjūt daudz trauksmes par to, kas notiks un kad notiks kāds kāpums vai kritums, kā rezultātā šīs sajūtas tiek nepareizi interpretētas – kā patīkams uztraukums. Ja pagātnē tev ir bijusi šāda pieredze, stabilas attiecības tev var šķist garlaicīgas. Un, ja tu pamani, ka salīdzina tavas šī brīža attiecības ar iepriekšējām, tas var būt veids, kā sev atgādināt iemeslus, kāpēc tās otras izira. Tas savukārt var palīdzēt pašreizējo attīstību uzlabošanai.

Jaunu pieredžu trūkums


Foto: Shutterstock
Attiecību sākumposmā partneri bieži izmēģina daudz jaunu aktivitāšu, tādējādi izjūtot paaugstinātu pievilkšanās līmeni vienam pret otru, šīs sajūtas uzturot ar aizraujošiem randiņiem. Kad attiecības kļūst stabilākas, patīkamais satraukums norimst. Tā kā mūsu smadzenes ir būvētas tā, lai visa uzmanība tiktu vērsta uz jauniem stimuliem, jaunu pieredžu izdzīvošana arī stabilās attiecībās var mazināt vienmuļo, garlaicīgo sajūtu. Turklāt pētījumi liecina – jaunās pieredzes gaidas ir papildus priekšrocība, jo tās veicina citas patīkamas emocijas (prieku, sajūsmu, laimi u. c.) vairāk nekā pati gaidāmā darbība.

Un veids, kā attiecībās ieviest jaunas pieredzes, ir tik vienkāršs kā saraksta izveidošana, kurā uzskaitāt visu, ko vēlaties pirmoreiz izmēģināt kopā. Tā var būt jaunu ēdienu degustēšana, jaunu vietu apmeklēšana, hobiju un prasmju apgūšana u. tml.

Intimitātes trūkums


Foto: Shutterstock
Nav noslēpums, ka, lai arī attiecības var sākties ar lielu savstarpējās ķīmijas līmeni un pieaugošu tuvību, tas var mainīties, palielinoties stresa līmenim un attiecībām kļūstot stabilākām. Tā rezultātā laika gaitā tuvība var sākt mazināties, un viens vai abi partneri var sākt justies vienmuļi. Daži pāri pieņem, ka runāšana par seksuālo dzīvi ir slikta lieta un sabojā garastāvokli, bet patiesībā var būt tieši pretēji – šādas sarunas var būt ļoti jautras un veicināt rotaļīgas gaidas.

Ja tavās attiecībās ir iezadzies intimitātes trūkums, apsver iespēju vienoties ar partneri, ka vismaz reizi nedēļā atvēlēsiet laiku, lai atjaunotu savstarpējo saikni. Un paturiet abi prātā, ka tuvība ir daudz kas vairāk par seksu un sevī ietver arī flirtu, ķircināšanu, priekšspēli un arī rotaļīgu saziņu ikdienā, kad neesat viens otram blakus. Tāpat aprunājieties par savām fantāzijām un lietām, ko vēlaties guļamistabā kopīgi izmēģināt. Un, lai patiesi kaut ko arī izmēģinātu, varat savas sarunas pārvērst spēlē vēlākam laikam – uzrakstiet visas idejas uz vairākām lapiņām un ielieciet kādā kastītē vai trauciņā, tā katrā nākamajā mīlas prieku reizē varēsit izvilkt pa vienai idejai.

Dažādas mīlas valodas


Foto: Shutterstock
Mīlas valoda attiecas uz dažādiem veidiem, kā partneri pauž mīlestību viens pret otru, un ietver mīlestības apstiprinājuma vārdus, izpalīdzīgas darbības, dāvanu saņemšanu, kvalitatīvi pavadītu laiku un fiziskus pieskārienus. Cilvēkiem parasti ir primārā un dažkārt arī sekundārā mīlas valodu, kas atspoguļo veidu, kādā viņi visvairāk izjūt mīlestību no sava partnera.

Ja tev un tavam mīļotajam ir dažādas mīlestības valodas, tu vari justies garlaicīgi vai pat emocionāli attālināta no partnera, jo tavas vajadzības netiek apmierinātas tā, lai tu justos patiesi mīlēta. Savas un arī partnera mīlestības valodas izzināšana var palīdzēt ieviest jaunus un radošus veidus, kā parādīt, ka tev otrs rūp, kas savukārt var atjaunot vai stiprināt jūsu savstarpējo saikni, palielināt apmierinātību ar attiecībām un mazināt nepatīkamo vienmuļības un garlaicības sajūtu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!