grūtniece grūtniecība sāpes
Foto: Shutterstock
Grūtniecības laikā sievietei var nākties sadzīvot ar dažādām "blakusparādībām", šķiet, viena no delikātākajām, ir aizcietējumi. Neregulāra vai apgrūtināta zarnu iztukšošana nebūt nav norma, tāpēc arī grūtniecības laikā ar to nav jāsamierinās. Veicot savlaicīgu profilaksi, ir dažādi veidi, kā aizcietējumus mazināt.

Nereti problēmas ar aizcietējumiem sākas jau grūtniecības pirmajā trimestrī, kas saistīts ar hormonu izmaiņām organismā un gremošanas sistēmas darbības palēnināšanos. Taču tas nenozīmē, ka šī delikātā problēma nevar piemeklēt arī vēlāk grūtniecībā. Ilgstoši aizcietējumi var izraisīt arī hemoroīdu rašanos, kas var izraisīt vēl lielāku diskomfortu, sāpes taisnajā zarnā, niezi un pat asiņošanu. Lai sekmīgi no tā izvairītos, lūk piecas lietas, ko profilaktiski ievērot, pēc vietnes "Verywellfamily" ieteikumiem! Šie ikdienas paradumi gan negarantē to, ka derēs ikvienai grūtniecei, taču palīdzēt var.

Dzer vairāk ūdeni

Ikdienā izdzerot mediķu ieteikto dienas ūdens normu (aptuveni divi litri), var palīdzēt iekustināt zarnu iztukšošanas procesus. Pietiekami daudz šķidrumu uzņemt vajag ikvienam, arī tad, ja tas nav grūtniecības laikā, taču gaidībās tam jāpievērš divtik liela uzmanība. Regulāri dzerot pietiekamu daudzumu ūdens, problēmas ar aizcietējumiem mazināsies.

Uzņem vairāk šķiedrvielu

Šķiedrvielas atrodamas vairākos ikdienišķos pārtikas produktos, piemēram, dārzeņos un augļos, pupiņās un graudaugu produktos. Šķiedrvielas ir dabīgs veids, kā mīkstināt vēdera izeju, tai esot krietni vien regulārākai. Aizcietējumu gadījumā var noderēt arī izmērcētu žāvēto plūmju ēšana, kas ir tautas metode vēdera mīkstināšanai.

Regulāra izkustēšanās

Vēl viens paņēmiens, kā iekustināt zarnu darbību, ir regulāri kustēties. Tai nav jābūt intensīvai skriešanai vai karstās jogas nodarbībām. Pietiks, ja ikdienā vairāk pastaigāsies un sekosi līdzi tam, lai noietu vismaz 10 tūkstošus soļu. Tā vietā, lai uz veikalu, darbu un citviet dotos ar auto, ej ar kājām. Jebkas, kas liks ķermenim kaut nedaudz vairāk izkustēties, derēs.

Paseko līdzi tam, cik daudz kalcija uzņem

Viens no iemesliem, kāpēc var rasties aizcietējumi, ir paaugstināta kalcija uzņemšana. Tā kā grūtniecības laikā sievietes mēdz lietot papildu vitamīnus, paseko līdzi, lai tajos esošais kalcija sastāvs netiktu paaugstināts. Tāpat nevajadzētu pārlieku aizrauties ar piena produktiem, kuros kalcija ir vairāk.

Pavaicā ārstam par lietoto medikamentu blaknēm

Ja grūtniecības laikā tavs ārstējošais ārsts izrakstījis medikamentus, kuri obligāti jālieto, pajautā viņam, vai aizcietējumi nav to lietošanas blakne. Viens no lielākajiem aizcietējumu izraisītājiem grūtniecības laikā ir dzelzs uztura bagātinātāji, kas nereti grūtniecēm ir jālieto. Šobrīd medikamentu tirgū ir vairākas alternatīvas, kur klīnisko pētījumu rezultātā uzrādītas precīzākas blaknes, tāpēc vērts izvēlēties tādu preparātu, kas aizcietējumus nerada. Ja aizcietējumi traucē, tos iespējams ārstēt ar medikamentu palīdzību. Taču atceries – vienmēr konsultējies ar savu ārstu!
Zemāk atradīsi citus portāla "Cālis" rakstus par šo tēmu.

Grūtnieces uzturs: ieteikumi gremošanas traucējumu un aizcietējumu gadījumos

Foto: Shutterstock

Grūtniecības laikā organismā paaugstinās hormona progesterona līmenis. Šis hormons nodrošina grūtniecības norisi, taču tas izraisa arī blakusefektus, kas ietekmē grūtnieces gremošanas sistēmu. Daudzas sievietes grūtniecības laikā sūdzas par gremošanas traucējumiem – nelabumu, dedzināšanu, aizcietējumiem, tādēļ ir svarīgi pielāgot ikdienas uzturu. Tāpat visai bieži gaidību laikā tiek novēroti aizcietējumi.

Lasīt vairāk

Uztura speciāliste: viskaitīgāk ir pieēst pilnu vēderu ar produktiem, kas rada mānīgu sāta sajūtu

Foto: Shutterstock

Salīdzinoši lielākas veselības problēmas var rasties nevis no nepareiza ēšanas režīma, bet tad, ja bērna organisms nesaņem nepieciešamās uzturvielas un vitamīnus – var tikt traucēta bērna augšana un attīstība, aizkavēties pubertāte, pavājināties imūnās sistēmas darbība. Viskaitīgāk ir pieēst pilnu vēderu ar produktiem (piemēram, cukurotām smalkmaizītēm), kas rada mānīgu sāta sajūtu, bet patiesībā organisms cieš badu, norāda sertificēta uztura speciāliste Baiba Grīnberga.

Lasīt vairāk

Mātes dzīvesveids zīdīšanas laikā: dienas režīms un diēta. Kaitīgie faktori

Foto: PantherMedia/Scanpix

Krūtsbarošana ir īpašs laiks gan mazulim, gan sievietei. Lai bērns gūtu no mātes piena tikai to vislabāko, arī sievietei ir vairāk jādomā par to, ko viņa ēd un kādu dzīvesveidu izvēlas. Turpinoties Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļas atzīmēšanai, piedāvājam Rīgas Dzemdību nama neonatoloģu sagatavotus ieteikumus ar krūti barojošām mammām.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!