Bērns pie ārsta kā uz darbu. Pediatrs par bailēm un pārmērīgu ārstēšanu
Foto: Shutterstock
Kāpēc mūsdienās bērnus bieži ved pie ārstiem? Ko nozīmē "par daudz ārstēšanas"? Un kā vecāku sagatavot… nē, nevis smagai diagnozei, bet, gluži otrādi, – kā pārliecināt, ka ar viņa atvasi tiešām viss ir kārtībā. Par to portālā "Pravmir" stāsta bērnu ārsts Sergejs Butrijs.

Kāpēc mūsdienās bērnus pie ārsta ved teju kā uz darbu? Vai tiešām esam kļuvuši slimāki? "Iemeslu ir daudz. Pirmkārt, ir vairāk informācijas," skaidro ārsts, turpinot: "Visiem interesē medicīna, jo īpaši jaunajām māmiņām, kurām slimo bērni. Tā veidojas pieprasījums pēc informācijas un palielinās vecāku trauksme. Zināšanas (un to vajag zināt!), ka bērns var aizrīties ar ēdienu vai noteikti jānovāc sadzīves ķīmija no vannas apakšas, – palielina bailes un vienlaikus – vēlmi vēl kaut ko uzzināt.

Otrkārt, medicīnā ir pieaugusi birokrātija. Pirms gadiem simts ārsts varēja pieņemt dienā pat 120 pacientu! – jo viņš nerakstīja ambulatoro kartīti. Ar laiku papīru gūzma ir tikai augusi un reizē ar to – ieradums "pārapdrošināties". Jo vairāk ārstēšanas nozīmēsi, jo mazāk tevi sodīs. Ja ārsts nenozīmē nekādus medikamentus vai manipulācijas, vecāki un pacienti to mēdz vērtēt negatīvi. Toties nevienu neuztrauc, ja pacienti velta spēkus, laiku un naudu liekām analīzēm un medikamentiem. Es personīgi tādu ārsta darbību, kas jau tveras pie medikamentiem "ka tik kaut kas", vērtēju negatīvi, kamēr citu acīs tas ir pozitīvs rādītājs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!