Foto: Shutterstock
Seksa biežums cilvēka dzīves laikā dabiski mainās, un to ietekmē daudzi faktori, piemēram, vecums, dzimumtieksmes svārstības un attiecību statuss. Nav pareizā seksa biežuma vai daudzuma, un, ilgstoši ar to nenodarbojoties, nevajadzētu būt negatīvām blakusparādībām. Un patiesi ir gana daudz cilvēku, kas bauda pilnvērtīgu un apmierinošu dzīvi, nekad nenodarbojoties ar seksu.

Vispirms jāsaprot, ka pret tiem cilvēkiem, kas izvēlas nenodarboties ar seksu, pastāv daudz sociālo aizspriedumu un negāciju, it īpaši tad, ja viņi ir attiecībās. Un šis sava veida nosodījums vai neizpratne nes sev līdzi dažādus muļķīgus apgalvojumus – dzīves bez seksa cilvēku iedzīs kapā, vīrieši zaudēs erekciju uz visiem laikiem, bet vagīnā zirnekļi sāks aust tīklus. Nekas no tā, protams, nav taisnība.

Interese par seksu var attīstīties pubertātes laikā un arī brīdī, kad cilvēks apzinās savu seksuālo interesi, kas var notikt kā pubertātē, tā arī pusmūžā. Bet tikpat labi var būt cilvēki, kuriem interese par seksu neattīstās nekad (šādus cilvēkus sauc par aseksuāliem), un ir arī tādi, kas kādā savas dzīves posmā izlemj, ka sekss nav domāts viņiem, un izvēlas celibātu. Protams, interese par seksu laika gaitā arī var samazināties, un to ietekmē daudz kas – paaugstināts stress, zaudējums, rutīna, pazemināts libido u. c.

Taču nevēlēšanās nodarboties ar seksu nav nekas slikts, ja vien tev nerodas sajūta, ka tas kaut kā ietekmē tavu mentālo un fizisko veselību. Te būtiski saprast, vai apkārtējo spiediens tev tā liek domāt, vai tā ir tevis pašas iekšējā balss. Bet kā tad nenodarbošanās ar seksu var ietekmēt cilvēku? Iedvesmojoties no portāliem ''Web Md'', ''Medical News Today'' un ''Health Line'', to skaidrojam turpinājumā.

Ietekme uz ķermeni

Foto: Shutterstock
Ja cilvēkam seksa nav bijis vairākus mēnešus vai pat gadus, visticamāk, viņš savā veselībā nepamanīs nekādas negatīvas blakusparādības. Tomēr pētījumi liecina, ka regulārai dzimumdzīvei var būt savi ieguvumi, tostarp imūnsistēmas darbības uzlabošana, pazemināts stresa līmenis, mazāks kardiovaskulāro slimību risks. Kā arī ir pētījumi (tiesa, šobrīd vēl izstrādes procesā), kas pēta seksa ietekmi uz smadzenēm. Rezultāti rāda – tiem, kas mīlējas biežāk, var uzlaboties smadzeņu darbība un atmiņa.

Vīriešiem biežāka ejakulācija var stiprināt prostatas veselību. 2016. gadā veikts pētījums rāda, ka vīriešiem, kas mēnesī ejakulēja vismaz 21 reizi, bija mazāks prostatas vēža risks nekā tiem, kuri ejakulēja četras līdz septiņas reizes mēnesī.

Savukārt sievietēm seksuālās aktivitātes var palīdzēt stiprināt iegurņa pamatnes muskuļus, kas atbalsta urīnpūsli, uzlabojot tā darbību un samazinot nesaturēšanas risku. Tāpat sekss ir vēlams sievietēm menopauzes laikā – bez regulāra dzimumakta maksts var kļūt ciešāka, un tās audi var kļūt plānāki, tādējādi pēc ilgāka pārtraukuma seksa laikā iespējams gūt traumas, izraisīt plīsumu vai asiņošanu.

Ietekme uz mentālo veselību

Foto: Shutterstock
Pastāv plaši izplatīts uzskats, ka regulāra dzimumdzīve ir svarīga cilvēka emocionālajai labklājībai. Lai arī dažiem cilvēkiem patiesi labsajūtai ir nepieciešams sekss, šis apgalvojums neattiecas uz visiem. Kad seksuālā atturība ir piespiedu kārtā, piemēram, attiecību krīzes laikā, daži cilvēki var izjust negatīvu ietekmi uz savu mentālo veselību. Pētījumi rāda – sekss ir labs veids, kā mazināt stresu, kas var uzlabot cilvēka mentālo veselību. Bet var būt arī pretēji – cilvēku, kuri neizjūt interesi par seksu, mentālā veselība arī var tikt negatīvi ietekmēta intereses trūkuma radītā distresa dēļ. Runāšana par šīm emocijām var palīdzēt visu vērst par labu.

Taču citiem atturēšanās no seksa ir svarīga labai mentālajai veselībai. Protams, ieguvumi katram cilvēkam atšķirsies, bet to starpā var būt:

  • nav riska saslimt ar kādu seksuāli transmisīvo infekciju;
  • trauksmes samazināšanās;
  • negatīvu izjūtu pret seksu mazināšanās;
  • dzīve saskaņā ar savu pārliecību un/vai ticību.


Ietekme uz attiecībām

Foto: Shutterstock
Daudziem cilvēkiem ir piepildītas romantiskas attiecības bez regulāra seksa. Bet citiem aktīva seksuālā dzīve ir palīgs attiecību veselības uzlabošanai. 2015. gadā veikts pētījums rāda – seksuālais biežums bija labklājības rādītājs tikai tad, kad cilvēki bija attiecībās. Pētnieki atklāja saistību starp seksu reizi nedēļā un lielāku apmierinātību ar attiecībām. Taču apmierinātība nepieauga, pieaugot seksa biežumam.

Dažiem cilvēkiem sekss var uzlabot savstarpējo saziņu un tuvības sajūtu. Cilvēki, kuri jūtas tā, it kā viņiem nebūtu pietiekami daudz seksa, var satraukties par to, ka viņu attiecībās kaut kas nav pareizi, vai baidīties, ka partnerim vairs neliekas pievilcīgi vai ka otram ir mīļākais. Šādos gadījumos var izmēģināt citas saziņas un tuvības uzlabošanas metodes. Piemēram, apskāvieni, skūpstīšanās, sirsnīgi žesti un atvēršanās viens otram var uzlabot attiecību veselību neatkarīgi no tā, vai šīs darbības ir saistītas ar seksu vai nav.

Kā citādi iegūt seksa sniegtos ieguvumus?

Foto: Shutterstock
Kaut arī sekss var sniegt lielāku tuvību ar partneri, uzlabot imūnsistēmu un, jā, arī palīdzēt dedzināt kalorijas, tas noteikti nav vienīgais veids, kā šos ieguvumus iegūt. Ja sekss līdz šim bijis veids, kā vari izpaust dažādas seksuālās vēlmes kopā ar partneri un kā izbaudīt otra ķermeni, atturēšanās var:
  • dot tev laiku un vietu jaunu interešu atklāšanai, izmantojot seksuālās fantāzijas, pašapmierināšanos vai izmēģinot neseksuālas darbības, kas tev sagādā prieku;
  • palīdzēt tev fokusēties uz un ar mīlestību izturēties pret tām ķermeņa daļām, kas nav dzimumorgāni;
  • palīdzēt veidot spēcīgāku emocionālo saikni gan ar sevi, gan partneri.


Ja sekss līdz šim kalpojis kā stresa mazinātājs, atturēšanās var:

  • palīdzēt atjaunot saikni ar sevi, tādējādi izvairoties no seksa izmantošanas kā uzmanības novērsēju no patiesajām emocijām;
  • palīdzēt miegu un rūpes par sevi pieņemt kā prioritāti pār seksuālo apmierinātību;
  • iemācīt praktizēt emocionālo regulējumu, piemēram, apzināties savas sajūtas, nevis no tām mēģināt aizbēgt;
  • mudināt tevi atrast fiziskās aktivitātes, kas palīdzēs atbrīvoties no spriedzes.


Ja sekss līdz šim bijis tikai par sniegumu, atturēšanās var palīdzēt:

  • praktizēt jutekliskus pieskārienus;
  • iemācīt, kā palielināt ķermeņa apzinātību un baudu, nespiežot sevi sniegt baudu otram;
  • pievērsties fitnesam, lai palīdzētu uzturēt sirdi un asinsvadus veselus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!