smēķēt, cigarete, dūmi, pusaudzis, atkarība

Cigarešu un dažādu smēķēšanas ierīču pamēģināšana pusaudžu vecumā var šķist tikai kā šim vecumposmam raksturīga eksperimentēšana. Tomēr, kā liecina pētījumi, lielākā daļa no tiem cilvēkiem, kuri ikdienā smēķē, to uzsākuši jau pusaudžu vecumā. Tieši tāpēc ir tik svarīgi sagatavoties un ieplānot sarunu ar pusaudzi par šo tēmu, vēlams – pirms pirmās smēķēšanas pieredzes.

Kā to pareizāk darīt, informatīvajā materiālā vecākiem "Pusaudzis. Alkohols. Smēķēšana. Padomi vecākiem, kā par to runāt" rekomendē Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti.

Lai gan šķiet, ka pusaudzis nepiekrīt visam, ko pieaugušie saka, tomēr vecāku ietekme šajā vecuma posmā joprojām ir ļoti spēcīga. Pasaule mainās un tabakas industrija līdz ar to. "Smēķēšana" vairs neattiecas tikai uz tradicionālajām cigaretēm vien, bet šo smēķēšanas produktu klāsts ir strauji un būtiski paplašinājies.

Smēķēšanas tendenču maiņa rada jaunus izaicinājumus – dažādas elektroniskās smēķēšanas ierīces tiek plaši lietotas jauniešu vidū, izplatoties dažādiem mītiem par tām, vienlaikus, trūkstot vēl pierādījumiem balstītas informācijas par to smēķēšanas ilgtermiņa ietekmi uz veselību. Līdz ar šīm smēķēšanas alternatīvām kļūst arvien grūtāk pamanīt, ka pusaudzis smēķē, jo nereti elektroniskās smēķēšanas ierīces, piemēram, e-cigaretes, izskatās pēc zibatmiņas jeb USB datu nesēja vai pildspalvas, tādējādi neradot asociācijas ar tradicionālajām cigaretēm. Tāpat šo elektronisko smēķēšanas ierīču lietošanu grūti sajust ar ožu.

Kāpēc pusaudzis sāk smēķēt


Pusaudzis smēķēšanu var uzsākt dažādu iemeslu dēļ, kā piemēram:

  • dumpojoties pret ierasto kārtību, vecākiem;
  • vēloties piederēt konkrētai vienaudžu grupai, apkārtējo spiediens;
  • cenšoties samazināt ķermeņa svaru;
  • apliecinot savu neatkarību un kontroli pār savu dzīvi;
  • domājot, ka visi citi smēķē, nevēloties atšķirties no pārējiem;
  • sekojot tabakas industrijas jaunumiem, piemēram, vēloties pamēģināt e-cigaretes ar dažādām kārdinošām garšām – šokolādi, mango vai piparmētrām.

Protams, vecāku piemērs un loma pusaudža smēķēšanas uzsākšanā ir ļoti nozīmīga. Šo potenciālo smēķēšanas uzsākšanas iemeslu apzināšana var palīdzēt izprast pusaudzi un tās
cīņas, ar kurām viņam jāsastopas pieaugot, integrējot šo informāciju sarunā.

Vecāku piemēra nozīmība

Iespējamība, ka pusaudzis smēķēs, ir daudz augstāka, ja smēķē viņa vecāki. Šis, no pētījumu rezultātiem izrietošais fakts, norāda uz mūsu, vecāku, piemēra būtisko ietekmi uz pusaudža lēmumu attiecībā uz smēķēšanu. Ja neņem vērā visus citus iemeslus, kāpēc pārtraukt smēķēt, ja esi smēķētājs, iespējams, ka tieši šis, pamudinās tevi pieņemt lēmumu par tās atmešanu. Ja tev ir nepieciešams speciālista padoms šajā situācijā, speciālisti aicina vērsties pie sava ģimenes
ārsta, ārsta – narkologa vai izmantot iespēju anonīmai konsultācijai pa tālruni, zvanot uz
SPKC tālruni smēķēšanas atmešanai 67037333.

Bet, ja tomēr smēķēšanas atmešanai vēl nepieciešams laiks, pārdomā savus smēķēšanas paradumus, uzvedību un attieksmi, pievēršot uzmanību sekojošiem ieteikumiem:

  • nesmēķē automašīnā, dzīvesvietā un bērnu priekšā, kā arī neļauj draugiem vai tuviniekiem to darīt bērna klātbūtnē, vienlaikus, tādējādi pasargājot bērnu no pasīvās smēķēšanas negatīvās ietekmes;
  • neatstāj cigaretes vai citas smēķēšanas ierīces bērnam redzamā un sasniedzamā vietā;
  • skaidro bērnam, ka vēlies smēķēšanu atmest un, cik grūti tev to ir izdarīt, to patiešām cenšoties paveikt.

Protams, ja kāds vai abi no vecākiem smēķē, ir daudz grūtāk runāt par šo jautājumu. Šādā situācijā esi atklāts, paužot neapmierinātību ar šo atkarību un stāstot, kādas negatīvas sekas (uz veselību, pašsajūtu, u. tml.) tu piedzīvo. Piemēram: "Ja es varētu sākt savu dzīvi otrreiz, es nebūtu uzsācis smēķēšanu. Atmest smēķēšanu ir ļoti, ļoti grūti, un es nevēlos, lai tev būtu šim procesam jāiziet cauri. Turklāt, tagad es zinu, ko smēķēšana patiešām nodara manai veselībai."

Kā un vai saruna ar pusaudzi par smēķēšanu atšķiras no sarunas par alkoholu


Pamatprincipi noteikti saglabājas tie paši, proti:

  • skaidri paud savu noraidošo attieksmi pret smēķēšanu un tās aizliegumu;
  • sāc runāt par šiem jautājumiem jau no agras bērnības, protams, attiecīgajam vecuma posmam atbilstošā valodā, negaidot, kad pusaudzis jau sāk saskarties ar situācijām, kurās jāpieņem drosmīgi lēmumi;
  • jau no agrīnas bērnības ieguldi laiku un enerģiju, lai izveidotu ciešas un uz uzticību balstītas savstarpējās attiecības ar bērnu;
  • ieplāno, ka nāksies par šiem jautājumiem runāt ne reizi vien, bērnam pieaugot un mainoties viņa attieksmei, zināšanu līmenim un apkārtējās vides ietekmei.

Kad uzsākt sarunu un ko teikt


Foto: Shutterstock

Sāc sarunu. Jo dabiskāks sarunas sākums būs, jo vieglāk to būs veidot. Vēlams to neuzsākt, sakot: "Apsēdies, mums jāparunā". Izmanto apstākļus, situācijas, kas var uzvedināt uz šādu sarunu, piemēram:

  • reaģējot uz kādā filmā redzamu ainu, kurā persona smēķē;
  • ejot garām e-cigarešu pārdošanas vietai vai jauniešiem, kuri smēķē;
  • redzot dažādu elektronisko smēķēšanas ierīču piedāvājumu internetā.


Dialogs, nevis monologs. Noteikti sarunas laikā uzdot jautājumus, mērķtiecīgi veidojot sarunu, nevis monologu. Noskaidro, kāda ir pusaudža attieksme pret smēķēšanu un kādi ir smēķēšanas paradumi viņa draugu kompānijā. Šīs informācijas noskaidrošana palīdzēs turpināt sarunu un saprast, kāda ir pusaudža pozīcija attiecībā uz smēķēšanu kā tādu.

Izaicini domāt un ekipējies ar faktiem. Tāpat šajā sarunā ir vērtīgi pusaudzi izaicināt domāt kritiski, t. i., piemēram, uz tabakas industrijas attīstīto, dažādām mērķauditorijām pievilcīgo smēķētāja tēlu. Kopīgi "atmaskojiet", kas ir tā patiesā smēķēšanas ietekme uz smēķētāju, viņa izskatu, veselību, finansēm, u. c. dzīves sfērām. Iepazīsties ar visām smēķēšanas radītajām negatīvajām sekām, t. sk., uzsverot īstermiņa sekas, tādējādi pusaudzim norādot, ka plaušu vēzis nav vienīgais potenciālais smēķēšanas iznākums. Ieteikums nopietnāk sagatavoties šai sarunai, lai skartu jautājumus arī par elektronisko smēķēšanas ierīču, t. sk., e-cigarešu, radīto ietekmi. Šobrīd, ņemot vērā šo produktu aktualitāti un tikai neseno "ienākšanu" tirgū, sabiedrībā izplatās maldīga informācija par to ietekmi uz smēķētāju veselību. Iespējams, ka pusaudzis jau ir iepazinies ar šo produktu klāstu un informāciju, ko ražotājs izplata, tāpēc svarīgi iegūt un "ekipēties" ar patiesu, uz pierādījumiem balstītu informāciju, kas potenciāli atspēkos dažādus pieņēmumus un apgalvojumus par šo smēķēšanas ierīču drošumu un nekaitīgumu.

Piemēram:

  • "Šobrīd tavas smadzenes vēl attīstās, kas tās padara īpaši uzņēmīgas atkarības veidošanā. Daļa no e-cigaretēm, tāpat kā tradicionālās cigaretes, satur nikotīnu, kas ir atkarību izraisoša viela. Nikotīns arī negatīvi ietekmē tavu atmiņu, koncentrēšanās un mācīšanās spējas. Un es nevēlos, lai tas notiktu."
  • "Es nevēlos tevi iebiedēt, vienkārši vēlos tev izstāstīt ļoti būtiskus faktus par šo, lai pats vari pieņemt lēmumus. Man nav nekā svarīgāka par tavu veselību un drošību, tāpēc es šo informāciju nevaru noklusēt."
  • "Jā, daļā no e-cigaretēm nikotīns nav to sastāvā, tomēr tā vietā ir dažādas citas vielas, kuras bieži vien pat nav norādītas uz iepakojuma un var būt tev kaitīgas. Tāpat pievienotās aromatizējošās vielas, kas piešķir e-cigaretēm raksturīgo smaržu daudzveidību ir inhalācijai toksiskas un izraisa šūnu bojāeju."
  • "Paldies, ka pastāstīji par savu draugu smēķēšanas pieredzi. Es ļoti novērtēju tavu atklātību. Pat, ja sākotnēji šķiet, ka tas nav nekas īpašs, tomēr gribu, lai tu zini, ka šīs e-cigaretes, ko viņi ir pamēģinājuši, nav tik "nevainīgas", kā varētu šķist. Pētījumi norāda uz to, ka šo cigarešu sastāvā ir dažādas ne vien atkarību izraisošas, bet arī tavam ķermenim toksiskas vielas."

Palīdzi apgūt prasmi pateikt "nē". Runājot par situācijām, kurās pusaudzim jāpieņem lēmums par "nē" teikšanu smēķēšanas piedāvājumam, svarīgi palīdzēt attīstīt attiecīgās prasmes. Pamēģiniet kopā ar pusaudzi ilustrēt situācijas un potenciālos to scenārijus, kā arī vēlamās rīcības tajās, tādējādi trenējoties gadījumiem, kad tās būs nepieciešams izmantot. Piemēram, lomu spēlē modelējot smēķēšanas piedāvājuma – atteikuma situāciju.

Turpini komunikāciju. Tāpat laikā, kad pusaudži gandrīz nepārtraukti izmanto viedtālruņus, lieto šo kanālu, lai bērnu sasniegtu arī pēc sarunas. Ik pa laikam uzraksti kādu ziņu, piemēram: "Tikko uzzināju, ka e-cigaretes var saturēt arī nikotīnu, kas ir atkarību izraisoša viela un negatīvi ietekmē smadzeņu attīstību. Ceru, ka smēķēšana nav tev aktuāla un ka nevēlies riskēt ar savu veselību."

Kā rīkoties, ja pusaudzis jau ir sācis smēķēt

Ja tomēr uzzini, ka pusaudzis jau smēķē, centies neizteikt draudus vai ultimātus, cenšoties panākt
tūlītēju smēķēšanas atmešanu. Pirmkārt, noskaidro, kas ir tas iemesls/-i, kāpēc pusaudzis uzsācis smēķēšanu, tādējādi palīdzot attīstīt turpmāko sarunu un piedāvājot attiecīgu palīdzību. Ar jauno smēķēšanas alternatīvu izplatīšanos, grūti smēķēšanas atmešanas motivācijai minēt sliktu elpu, dzeltenus zobus u. tml. Ir nepieciešami citi argumenti un aicinājums aizdomāties, kādu negatīvu ietekmi smēķēšana rada, piemēram, kopā veicot aprēķinus par smēķēšanas radītajiem izdevumiem un salīdzinājumu, ko par šiem līdzekļiem bērns varētu iegādāties.

Ja pusaudzis tomēr ir nonācis līdz vēlmei smēķēšanu atmest, vecākiem vajadzētu būt blakus un gataviem sniegt ieteikumus, kā to izdarīt. Pirmkārt, būtu jāsāk ar pusaudža smēķēšanas atmešanas motivācijas noteikšanu – kas ir tas iemesls, kāpēc pusaudzis ir izlēmis vairs nesmēķēt. Iemesla noskaidrošana palīdzēs šajā smēķēšanas atmešanas posmā saglabāt fokusu uz šo iemeslu arī brīžos, kad būs grūti. Otrkārt, palīdzi izvēlēties smēķēšanas atmešanas datumu. Konkrēts datums palīdz neatlikt apņemšanos uz kādu nenoteiktu laiku. Treškārt, iesaki pusaudzim būt piesardzīgam un izvairīties no vietām, cilvēkiem un citiem apstākļiem, kas varētu asociēties ar smēķēšanu vai radīt situācijas, kurās būs grūti atteikties no piedāvājuma uzsmēķēt.

Tāpat palīdzi pusaudzim tikt pāri kritiskajiem brīžiem, kad grūti pārvarēt vēlmi uzsmēķēt. Šādos brīžos palīdz, ja tiek nodrošinātas kādas uzkodas, piemēram, burkāni, košļājamā gumija u. tml., tādējādi pārfokusējot uzmanību no smēķēšanas.

Smēķēšanas atmešanas process nav vienkāršs, īpaši pusaudžu periodā, tāpēc SPKC speciālisti iesaka vērsties pēc atbalsta arī pie speciālistiem, piemēram, ģimenes ārsta, ārsta – narkologa (SPKC mājaslapā "Tavai veselībai" apakšsadaļā "Narkoloģiskā palīdzība") vai Pusaudžu resursu centrā ("Pusaudzim.lv"). Tāpat var izmantot iespēju anonīmai konsultācijai pa tālruni, zvanot uz SPKC tālruni smēķēšanas atmešanai 67037333, kas strādā katru dienu, izņemot svētku dienās.

Pat, ja smēķēšanas atmešana neizdodas ar pirmo reizi, svarīgi pusaudzi ir iedrošināt nepadoties un motivēt mēģināt vēlreiz, uzteicot progresu un jau izrādīto cīņas sparu. Arī dažādas motivācijas balvas, piemēram, mīļākā pusdienu ēdiena pagatavošana dienās, kad nav smēķēts, var ļoti palīdzēt smēķēšanas atmešanas procesā.

Papildu informācija par 'moderno smēķēšanu'

Foto: Shutterstock

Kas ir elektroniskās smēķēšanas ierīces?
Tās ir dažādas mehāniskas darbības ierīces smēķēšanai, kuras satur uzpildāmu vai vienreizlietojamu tvertni ar šķidrumu. Šo ierīču sastāvā esošais sildelements sakarsē šķidrumu, kurš pārvēršas par aerosolu un tiek ieelpots.

Kā tās izskatās?
Pieejami dažādi elektronisko smēķēšanas ierīču veidi, kas atšķiras gan pēc to sastāva, gan izskata,
visbiežāk pat neradot asociācijas ar cigaretēm (piemēram, zibatmiņas (USB) formātā). Kā biežāk
minētās elektroniskās smēķēšanas ierīces ir e-cigaretes, veipošana, u.c.

Kādi ir sabiedrībā izplatītākie mīti par tām?

  • palīdz atmest tradicionālo cigarešu smēķēšanu;
  • ir "veselīgākas", neviena no tām nesatur nikotīnu;
  • neizraisa atkarību.

Kāda ir patiesība par elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm – riski, potenciālā ietekme uz veselību?
Produkts ir jauns, līdz ar to, tā potenciālā ilgtermiņa ietekme uz veselību vēl nav pietiekami izpētīta;

  • bieži vien to sastāvā ir tādas vielas, kuras nav norādītas to marķējumā;
  • tās sastāv no vai var emitēt (izdalīt) veselībai potenciāli bīstamas un toksiskas vielas – ļoti sīka izmēra daļiņas, kas nonāk dziļi plaušās, smago metālu savienojumus, vēzi izraisošas vielas, aromatizētājus, piemēram, diacetīlu, kas saistāms ar plaušu slimību attīstību, u. c.
  • šo produktu smēķēšana veicina pusaudžu pāriešanu uz tradicionālajām cigaretēm vai citām atkarību izraisošām vielām;
  • liela daļa no šīm ierīcēm satur arī nikotīnu, kas, atkarībā no to sastāva, var pārsniegt pat tradicionālajā cigaretē esošo nikotīna daudzumu. Nikotīns ir spēcīga, atkarību izraisoša viela, kas negatīvi ietekmē pusaudža smadzeņu attīstību, atstājot sekas uz mācīšanās spējām, koncentrēšanos, uzmanību un impulsu kontroli;
  • tām nav izstrādāts kontroles mehānisms, lai ierobežotu veikto inhalāciju daudzumu, līdz ar to, palielinās ieelpoto vielu pārdozēšanas risks, izraisot sliktu dūšu, vemšanu, vēdersāpes, u. c. simptomus;
  • tās rada atkarību (arī tās, kas nesatur nikotīnu);
  • to ietekme uz veselību – acu un elpceļu kairinājums, palielināta uzņēmība pret vīrusu infekcijām,
  • paaugstināts sirds un asinsvadu, elpošanas, gremošanas sistēmas slimību attīstības risks;
  • e-cigarešu šķidrumiem pievienotās aromatizējošās vielas nav inhalācijai drošas, tās izraisa šūnu bojāeju un ir toksiskas;
  • tvaikā esošās ķīmiskās vielas var izraisīt DNS bojājumus un mutāciju rašanos, kas apliecina pieņēmumu, ka ilgtermiņa e-cigarešu lietošana varētu palielināt ļaundabīgo audzēju attīstības risku;
  • elektroniskās smēķēšanas ierīces var būt arī traumatiskas – aizdegties vai izraisīt sprādzienu.

! Elektroniskās smēķēšanas ierīces var būt kā smēķēšanas alternatīva tiem, kas smēķē tradicionālās cigaretes un cenšas tās atmest. Bet to smēķēšana ir aizliegta bērniem un pusaudžiem, kā arī nav atbalstāma tiem, kas nesmēķē.

!! Elektronisko smēķēšanas ierīču smēķēšana var izraisīt trauksmi un mācīšanās traucējumus bērniem un pusaudžiem.

!!! Latvijā elektroniskās smēķēšanas ierīces un uzpildes šķidrumus ir aizliegts iegādāties personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!