Ja tu jūties iestrēgusi neveselīgu attiecību apburtajā lokā, ņem vērā portālā ''Psychology Today'' apkopotos psihoterapeites un līdzatkarības ekspertes Šāronas Martinas ieteikumus, kas palīdzēs izbēgt no šī loka un sākt veidot veselīgākas, piepildītākas attiecības.
Atpazīsti disfunkcionālu, toksisku un kaitīgu rīcību
Ideālā gadījumā mums ir jāprot atpazīt neveselīgu uzvedību (gan sevī, gan citos), pirms vēl esam uzsākuši jebkāda veida attiecības ar otru cilvēku. Tomēr bieži vien mēs palaižam garām agrīnus brīdinājuma signālus un neatpazīstam, ka esam toksiskās attiecībās līdz brīdim, kad ir jau izveidojušās spēcīgas jūtas vai izveidota kopīga dzīve.
Un, ja tu uzaugi disfunkcionālā ģimenē, tu, iespējams, nemaz nezini, kā izskatās un kā jājūtas veselīgās attiecībās, jo tev vienkārši nebija laba parauga. Tāpēc nav brīnums, ka pieaugušo attiecībās sarkanos signālus tu palaid garām. Brīdinājuma signāli ir:
- Fiziska vardarbība: grūstīšana, sišana, spārdīšana vai cita fiziska sāpināšana;
- Emocionāla vai garīga vardarbība: apsaukāšana pazemojošos vārdos, kliegšana, otra vainošana, draudi, tavu jūtu noraidīšana un nepieņemšana, sakot, ka tu esi traka, pārspīlē, apjukusi vai izdomā lietas;
- Negodīgums: melošana, krāpšana, zagšana vai cita negodīga vai nelikumīga uzvedība, pretrunīga uzvedība un runas;
- Kontrole un greizsirdība: partneris kontrolē, kur ej, ko satiec, ko valkā, iespējams, arī tavus izdevumus. Uzstāj, lai rādi visas privātās sarakstes un atklāj sava tālruņa un sociālo tīklu kontu paroles. Apsūdz tevi krāpšanā;
- Izvairīšanās: nevēlēšanās risināt problēmas, emocionāli nepieejams partneris;
- Līdzatkarība: nelīdzsvarotas attiecības, kurās viena persona pārlieku funkcionē (tu esi atbildīga par otru, rūpējies par viņu, esi ārkārtīgi atbildīga un strādīga), bet otra persona funkcionē nepietiekami un ir emocionāli nenobriedusi un bezatbildīga.
Saproti, kāpēc izvēlies neveselīgas attiecības
Tāpat mēs mēdzam atkārtot bērnībā iemācīto. Piemēram, tu vari atkārtoti satikties ar vīriešiem, kas pēc kāda laika tevi pamet tāpat, kā to bērnībā darīja tavs tēvs, vai arī neapzināti attiecībās uzturēt pastāvīgus konfliktus, gluži kā to darīja tavi vecāki. Bieži vien mūsu uzskati un attiecību modeļi izriet no mūsu agrīnās pieredzes, kas ir dziļi iesakņojusies, jo tā ir veidojusies, pirms attīstījām kritisko domāšanu vai mums bija liela dzīves pieredze. To var arī salīdzināt ar autopilotu, kur nedomājam neko jaunu, bet gan atkārtojam vienu mums zināmo modeli.
Kā arī tu vari atkārtot disfunkcionālus attiecību modeļus, jo nejūties cienīga no otra saņemt cieņu un beznosacījumu mīlestību. Un arī šie uzskati, iespējams, ir radušies bērnībā, bet tu pati arī pieaugušā vecumā neapzināti sev to nemitīgi atgādini un meklē partnerus, kas šo nepatieso pārliecību palīdz nostiprināt.
Dziedē traumas
Disfunkcionālas attiecības rodas no pamešanas, atraidījuma, kauna un citas sāpīgas un traumatiskas pieredzes. Kamēr tev vēl ir nesadziedētas emocionālās brūces un neatrisinātas neapmierinātās vajadzības, tu turpināsi meklēt ''dziedināšanu'' pie partneriem, kuri nespēj sniegt tev vajadzīgo un pelnīto mīlestību, pieņemšanu un emocionālo drošību. Daudziem sevis sadziedēšanai palīdz psihoterapija.
Iemācies un praktizē jaunas attiecību prasmes
Lai mainītu savu attiecību modeli, ir jāmaina arī tava uzvedība. Tas var ietvert komunikācijas prasmju uzlabošanu, emociju regulēšanu, robežu noteikšanu u. c. Arī šeit laba vieta, kur sākt, var būt terapija.
Esi gatava būt viena, nevis neveselīgās attiecībās
Daudzi cilvēki paliek neveselīgās attiecībās, jo nevēlas palikt vieni. Tomēr būšana ar sevi starp attiecībām dažkārt var palīdzēt noteikt sev jaunas prioritātes, apgūt prasmes, izprast savas jūtas un gūt jaunas atziņas. Izvēle būt vienai vai uzturēt kontaktu ar mazāku draugu loku nebūt nenozīmē, ka ar tevi kaut kas nav kārtībā. Patiesībā tas var atspoguļot veselīgu pašcieņu un apziņu, ka esi pelnījusi, lai pret tevi izturas labi.
Izturies pret sevi tā, kā vēlies, lai pret tevi izturas citi
Ievērojamu izmaiņu ieviešana prasa daudz pūļu. Realitātē tu nevarēsi dažu nedēļu laikā pilnībā izmainīt modeli, kuru esi piekopusi gadiem ilgi. Tāpēc, veicot nelielas izmaiņas, izturies pret sevi ar rūpēm un pacietību. Un arī šķietami niecīgās un maznozīmīgās izmaiņas ar laiku palīdzēs izkļūt no neveselīgu attiecību apburtā loka.