Šī aktivitāte palīdzēs:
- atbrīvot bērna neapmierinātību, kas citādi var izraisīt agresijas uzliesmojumus
- droši sajust savas dusmas un aizkaitinājumu, izpaust un reflektēt tās. Tas palīdzēs viņiem apzināties savas jūtas, kas ir laba augsne iemācīties kontrolēt impulsus, nobriest un vairāk sevi atklāt.
Kas ir vajadzīgs:
- lapa bērnam
- krītiņi vai marķieri katram bērnam
- fona mūzika
Kas jādara?
Aicini bērnu (-us) atsaukt atmiņā situāciju, kad viņš juties sadusmots vai aizkaitināts.
Tad mudini viņam iedomāties, ka viņa dusmas un aizkaitinājums ir monstrs jeb mošķis!
Aicini viņu šo monstru uzzīmēt. Vedini viņu zīmējumā, piemēram, ar šādiem vārdiem:
- "Vai tu vari uzzīmēt, kāds ir tavs dusmu mošķis? Uzzīmē viņu, tik mežonīgu un neglītu, kā vien vēlies."
- "Viņš ir traks monstrs! Parādi, cik viņš ir dusmīgs!"
- "Kādās krāsās viņš ir?"
- "Cik dusmīgs un aizkaitināts viņš ir!?"
Ja bērns nevar atcerēties situāciju, kad juties dusmīgs un aizkaitināts, ļauj viņam vienkārši iztēloties, cik šis mošķis ir dusmīgs. Vai arī aicini viņu domāt par brīdi, kad viņš kaut ko vēlējās, bet nevarēja iegūt, un tas viņu tracināja. Šādas situācijas parasti bērni var iedomāties.
Kad bērns zīmē, ik pa laikam runā ar viņu. Piemēram, "tagad es mainu mūziku" vai "oo, tavs briesmonītis kļūst ļoti neglīts, es ar nepacietību gribu redzēt visu bildi!" Nosaki laiku, cik ilgi būs jāzīmē. Piemēram, desmit minūtes. Liec fonā mūziku, kas palīdz uzturēt dusmu jūtas.
Nerādi nevienam citam šo zīmējumu, ja vien bērns to negrib pats.
Pašiem bērniem nevajag teikt, ka šis vingrinājums ir labs viņiem, jo tas var izsaukt pretreakciju. Vienkārši saki – mēs varētu pazīmēt neapmierinātības monstriņus!
Piemērota mūzika var būt, piemēram, "Melo-M" – "The Final Countdown" (Live version).
Der arī "Moving Worlds" ("Secession Studios").
Ja uzdevumu pilda vairāki bērni reizē, pirms viņi to rāda viens otram, pasaki, ka ikviens briesmonītis var izskatīties citādāk nekā pārējiem, un tas ir labi. Nav noteikumu, kādam monstram jābūt. Ir labi, ja viņam ir tikai galva, tāpat kā der briesmonītis ar visu ķermeni. Ir labi, ja viņš ir melnbalts vai krāsains.
Labāk, ja visi bērni attēlus rāda vienlaikus, lai kāds nejustos aizvainots. Pēc tam jau var izteikt individuālus komentārus kā: "Oho, tas tik it traks monstrs!"
Piedāvā bērnam izvēlēties, vai viņš zīmējumu pakar pie sienas mājās vai saburza bumbā un izmet, vai kā citādi iznīcina.
Tālāk lasi vēl citus rakstus par bērna dusmām un to, kā vecāki var palīdzēt bērnam iepazīt un pārvaldīt emocijas.
'Anna teica, ka esmu muļķe'. Kā ar bērniem apspriest konfliktus ar vienaudžiem
Ik dienu bērni mums mājās "atnes" kaut ko no ārpasaules – savus atklājumus un savas bēdas. "Oi, šodien kaut kas tāds bija!", "Mani neviens nemīl, ar mani neviens negrib rotaļāties!", "Mēs ar Pēteri sakāvāmies", "Anna teica, ka esmu muļķe", "Toms visu laiku grūstās", "Sanita pierunā citas meitenes ar mani nedraudzēties", "Par mani smejas", "Man saplēsa mugursomu", "Mani apsaukā"...
Kā atradināt bērnu no košanas mammai un kaušanās: psihologa padomi
Mamma, kurai bērns ir stipri iekodis vai iesitis, atrodas visai sarežģītā stāvoklī. Viņai sāp, viņa ir aizvainojusies un viņai nav saprotams, kāpēc tā notiek. Bet pats galvenais – viņa nezina, kā rīkoties šādā situācijā: rāties un sodīt vai nepievērst uzmanību?
Elpo kā čūska un kamene. Pieci elpošanas veidi bērniem
Elpošanas vingrinājumi ir lielisks veids, kā nomierināt prātu un ķermeni – gan pieaugušajiem, gan bērniem. Šeit minētās elpošanas metodes var izmantot dažādos vecumos.
10 receptes bērna histērijas lēkmju apturēšanai
Dusmu uzplūdi, asaru liešana, pēkšņas skumjas un krasas garastāvokļa maiņas – šīs spēcīgās bērnu emocijas vecākus spēj izsist no līdzsvara. Kā ar tām cīnīties? Dusmoties, samīļot bērnu, nogaidīt, ka tās pāries pašas no sevis, vai vienkārši piekāpties?
Četri padomi, kā bērniem iemācīt paškontroli
Mēdz sacīt, ka mūsdienās bērni ir tik nepaklausīgi, un bieži pie tā vaino tieši viņu nepareizo audzināšanu. Vecākiem nākas saskarties ar to, ka bērni nespēj kontrolēt savu uzvedību vai valdīt pār emocijām. Ko darīt un kā bērniem iemācīt paškontroli?
Burvju frāzes pārāk jūtīga bērna nomierināšanai
Ikviens mazulis, tieši tāpat kā pieaugušais, var saskarties ar situāciju, kas raisa bailes un nepārliecību, taču, ja trauksme rodas pārāk bieži, bērns sāk ciest no šīm jūtām. Šādā situācijā vecākiem ir ļoti svarīgi piemeklēt īstos vārdus, lai mazuli nomierinātu.
Efektīvāk par kliegšanu – frāzes bērna uzvedības koriģēšanai
Bērni bieži vien ar savu uzvedību mēdz sadusmot vecākus. Tādās situācijās pieaugušie nereti arī neiztur un pāriet uz kliegšanu kā komunikācijas veidu. Tomēr kliegt par bērna slikto uzvedību nav vērts. Daudz efektīvāk būs lietot frāzes, kas mudina bērnu uzvesties vispārpieņemto normu robežās.
Kā bērnam palīdzēt izteikt 'aizliegtās' emocijas – dusmas
Dusmas ir emocijas, kuras mazi bērni vēl neprot kontrolēt. Kā šīs emocijas padarīt mazāk postošas un palīdzēt bērnam tikt ar tām galā?
Bērna agresija pret mammu vai tēti: iemesli un ieteicamā rīcība
Jā, tā ir realitāte – ir bērni, kuri mēdz būt atklāti agresīvi, apsaukāt vienu no vecākiem, slēpjoties aiz otra vecāka muguras. "Ko darīt, ja septiņus gadus vecs bērns apzināti dara pāri mammai?" – šāds jautājums tika aplūkots rakstā.
Skaidro speciālists: kā tikt galā ar bērna dusmu izvirdumiem
Gluži tāpat, kā mazuļi mācās staigāt, tā arī bērndārznieki – valdīt pār savām emocijām. Pie portāla "Cālis" anonīmi vērsās kāda mamma, kura meklē padomu, kā palīdzēt bērnam tikt galā ar pēkšņiem dusmu izvirdumiem un agresiju pret tuviniekiem, lai situāciju risinātu pēc iespējas saudzīgāk. Konsultāciju sniedza nodibinājuma "Centrs Dardedze" sociālā darbiniece Janeta Bokaldere.
Kā panākt, lai māsas un brāļi bērnībā dzīvotu saticīgāk
Kad atvases pieaug, par bērnības kašķiem un strīdiem var kopīgi pasmieties, taču pirmajos dzīves gados ar saticīgu dzīvošanu var klāties gaužām sarežģīti. Nereti jaunākajiem ir grūti sadzīvot ar vecākajiem un otrādi, tāpēc "Parents" eksperti piedāvā variantus, kā viņiem palīdzēt labāk saprasties.