Šogad Lieldienas svinēsim ģimenes lokā, tieši tāpat kā pērn, jo Covid-19 ierobežojumu dēļ nekādus publiskus pasākumus, izņemot dievkalpojumus baznīcās, rīkot un apmeklēt nevar. Taču tāpēc jau bērniem nav pamata atņemt svētkus, tos itin priecīgi un jautri var nosvinēt ģimenē. Noteikti jādodas dabā, jo pavasara saulīte jau sāk lutināt, un tieši svaigā gaisā arī svētku mielasts būs visgardākais.
Bet svētkiem ir jāsagatavojas jau laikus, tāpēc portāls "Cālis" piedāvā dažādas idejas, kā to labāk paveikt. Lieldienu noskaņas radīšanai vari bērnam iemācīt kādu no latviešu tautasdziesmām, mīklām, ticējumiem par pavasari, noteikti kopā pagatavojiet arī kādu Lieldienu dekoru, lai mājoklī radītu sajūtu, ka svētki tuvojas. Arī par gardumiem svētku maltītei japadomā laicīgi. Bet vēl šajā rakstā uzzini, kur paslēpt Lieldienu olas, lai to meklēšana būtu jautrāka un interesantāka. Ne velti ir teiciens, ka svētkus mēs radām paši! Tā arī ir, turklāt kopābūšanas laiks ārpus ikdienas rūpēm ir nenovērtējams, lai bērna atmiņā paliktu uz mūžu. Par to, kādas dāvanas – un ne jau materiālās, bērns saglabās atmiņā visu dzīvi, lasi šajā rakstā.
Lūk, tautasdziesmas, ko noskaņas radīšanai palasīt vai pat iemācīt noskaitīt bērnam no galvas!
Silta, silta saulīte
Istabas galā;
Zaļa, zaļa zālīte
Lieldienas rītā.
***
Nāc nākdama, Liela diena,
Visi bērni tevis gaida,
Visi bērni tevis gaida,
Aiz vārtiem sasēduši.
***
Brāļi, brāļi, Liela diena,
Kur kārsim šūpulīti?
– Aiz upītes kalniņā
Div` sudraba ozoliņi.
Kariet, brāļi, šūpulītes
Ozoliņa kārtiņām!
Nāks māsiņa šūpoties
Visas trejas Lieldieniņas.
***
Lieldienu vaicāju,
Kur kārsim šūpoles?
– Augstajā kalnā,
Lielceļa malā.
***
Došu olu brāliņam
Par šūpoļu kārumiņu:
Man vistiņas dētin dēja,
Kladzināt kladzināja.
***
Trīs idejas, ko sarūpēt svētku tematiskam mielastam:
Turpinājumā dažādas idejas radošām nodarbēm Lieldienu noskaņās, špikeris ar labākajām olu slēptuvēm, kā arī vēl ļoti svarīga lieta – no kāda vecuma un cik daudz olu bērnam un arī grūtniecei, ja vēl tikai esi ceļā uz kļūšanu par mammu, ieteicams iekļaut ēdienkartē.
Uztaisi pats! Glāzītes zaķēnu veidolā, kur Lieldienās paslēpt bērnu kārumus
Lieldienās daudzi bērni gaida ne vien piedalīšanos mājokļa dekorēšanā, bet arī saldumus – šokolādes oliņas vai citus kārumus. Lūk, ideja skaistiem Lieldienu dekoriem, kas izskatīsies pēc zaķīšiem. Tajos varēsi paslēpt pa kādai konfektei vai nieciņam. "Cālis" iesaka tos veidot kopā ar bērnu, lai vingrinātu mazos pirkstiņus un radoši izpaustos.
13 radošas idejas Lieldienu oliņu paslēpšanai un meklēšanai
Lieldienu neatņemama sastāvdaļa ir ne tikai olu krāsošana, kaujas un ripināšana, bet to paslēpšana, lai iepriecinātu pašus mazākos.
Ar ko grūtniecei mieloties Lieldienās: uztura speciālistes ieteikumi
Lieldienu un arī citu svētku laikā ēdam ikdienā neierastākus ēdienus. Grūtniecības laikā, kā arī bērniņa zīdīšanas laikā ir jāievēro zināma piesardzība attiecībā uz dažiem pārtikas produktiem un to pagatavošanu, norāda Rīgas Dzemdību nama uztura speciāliste Liene Sondore.
Vienkāršas ar bērnu kopā pagatavojamas lietiņas Lieldienu noskaņas radīšanai
Tuvojas Lieldienas un arīdzan četras brīvas dienas. Izmanto tās, lai arī kopā ar bērnu kopā padarītu kādas jaukas lietas, ne tikai olu krāsošanu un ripināšanu. Piedāvājam piecas idejas, kā no mājās pieejamiem materiāliem kopā ar bērnudārza vecuma bērnu pagatavot dažādus Lieldienu dekoriņus.
Ģimenes tradīciju ievērošana: vācietis kokā iekarina 10 000 krāsainu olu
Pašiem savs Lieldienu koks ar 10 000 krāsainām olām tā zaros. Šādu brīnumu izveidojusi vāciešu Kristas un Folkera Kraftu ģimene, kuri patiesībā katru gadu turpinājuši vēl pašu bērnībā aizsākto tradīciju – gaidot Lieldienas, kokos iekarināt olas.
Uztaisi pats! Papīra rotājumi Lieldienu svinībām
Pirms lielajiem svētkiem vajag ne tikai parūpēties par to, lai māja tīra un ēdieni svētku galdam izplānoti, bet arī par to, lai acis priecētu skaisti dekori. Visvienkāršāk, protams, Lieldienu atmosfēru ir radīt ar koša galdauta, spilgtu salvešu un keramikas zaķu palīdzību. Tomēr, ja mazliet radošas darbības nebaida, iesakām kādu dekoru pagatavot pašam.
Trīs jautri eksperimenti ar olām
Pavisam drīz jau klāt Lieldienu brīvdienas. Pa vidu olu krāsošanai, kaujām ar tām un olu ripināšanas sacensībām izmēģini kopā ar bērnu arī kādu eksperimentu.
Lieldienu zaķis bērnus apdāvina jau 333 gadus
Lieldienas bērniem asociējas ne tikai ar olu krāsošanu, dažādām rotaļām, bet arī ar saldumu saņemšanu. Tos it kā atnes Lieldienu zaķis. Bet kāpēc tieši zaķis? Lai gan oficiālu apstiprinājumu no vēstures avotiem praktiski nav, tomēr pastāv uzskats, ka bērnus ar olām Lieldienu zaķis sācis apdāvināt ap 1682.gadu. Tātad – jau aptuveni 333 gadus tas nes bērniem prieku.
Videopamācība, kā izgatavot košus Lieldienu cālēnus
Kad olas nokrāsotas un māja izpušķota, var pievērsties arī kādam radošai nodarbei - Lieldienu dekoru izgatavošanai nedaudz citā stilā.
Olas bērna ēdienkartē: kad, cik daudz un kāpēc
Pēc pāris dienām Lieldienas, bet patiesībā jau olas mēs ēdam ne tikai šajos svētkos. Tādēļ, aktualizējot tematu, piedāvājam uzzināt, no kāda vecuma bērna ēdienkartē var ieviest olu, cik daudz un kādā veidā to vislabāk bērnam piedāvāt. Un galu galā - kas vērtīgs olās atrodams. Par to stāsta Gita Ignace, sertificēta uztura speciāliste.
Ticējumi, mīklas un pantiņi par pavasari bērniem
20. marta agrā rītā visā Latvijā iestājās astronomiskais pavasaris – laiks, kad sākam vērot pārmaiņas dabā, lai beidzot atraisītos no ziemas valgiem un priecātos par to, ka diena kļuvusi garāka par nakti. Vēl jo vairāk par pavasari priecājas bērni, kuri ārā var pavadīt vairāk laika, medīt pirmos taureņus, skatīties, kā plaukst puķes un pumpuri. Lai radoši pieietu pavasara gaidīšanai, portāls "Cālis" aplūkoja, kādas mīklas minēt, ticējumus piesaukt un pantiņus skaitīt kopā ar bērniem!