pusaudzis, jauniete, garlaicība
Foto: Shutterstock

Pēdējais gads līdzinās viesuļvētrai, kas iepriekš Latvijā nav piedzīvota! Tā kājām gaisā sajaukusi visu tik pierasto – mācības notiek datora ekrānā, draugi, ar kuriem varēja izsmieties un parunāt, šķiet neaizsniedzamā attālumā, dusmas, skumjas un satraukums piemeklē arvien biežāk. Un vecāki? Lai gan cenšas palīdzēt, reizēm šķiet, ka vienkārši gribas palikt vienam un dusmās kliegt spilvenā, vai mest ar vāzi pa sienu. Pirmā lieta, kas jāsaprot – šis laiks ir grūts! Un ir normāli, ja brīžiem iezogas dažādas sajūtas un domas, norāda Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bērnu un pusaudžu Uzticības tālruņa 116111 konsultanti.

Eksperti mudina: "Ieskaties sevī – dusmojies? Ilgojies? Skumsti? Jūties nenovērtēts? Saprotot, ko jūti, vieglāk izprast, kas tev vajadzīgs, lai justos labāk! Vai esi domājis, kas notiek, kad bumbu centies pastumt zem ūdens? Ar laiku to kļūst arvien grūtāk noturēt, un tad, kad palaid to vaļā, tā no ūdens izšaujas ar milzīgu spēku! Tāpat ir ar tavām emocijām un domām – ja centies nejust, nostumt malā, noslēpt no sevis, sākumā tas izdodas, bet tad kļūst arvien grūtāk turēt tās ''zem ūdens'', un emocijas izsprāgst ārā ar tādu jaudu, kas nogāž no kājām!"

Lai palīdzētu pusaudžiem veiksmīgāk tikt galā ar dažādo jūtu pasauli, VBTAI speciālisti ir sagatavojuši īpašu informatīvo materiālu "Kā palīdzēt sev? Īss ceļvedis pusaudžiem pašpalīdzības trikos". Tajā vienkāršā un saistošā veidā pastāstīts par vairākiem veidiem, kā mēģināt atvieglot saspringto ikdienu un atrast savus iekšējos resursus, kas tam var lieti noderēt. Ceļvedī izklāstītie padomi šajā laikā būs noderīgi visiem, ne tikai pusaudžiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!