'Dīdīšanās arī ir mācību daļa'. Kas tā tāda – pašvadīta mācīšanās?
Foto: Publicitātes foto
Ja tavs bērns šobrīd mācās atbilstoši jaunajam izglītības standartam, proti, 1., 4., 7. vai 10. klasē, tad, visticamāk, jūsu ģimenē nav svešs vārdu salikums "pašvadīta mācīšanās". Un savā ziņā tagad, kad pandēmijas dēļ jau kādu laiku dzīvojam attālināto mācību režīmā, pašvadītu mācīšanos izmanto teju katrs skolēns. Visbiežāk neapzinoties, ka tieši tā dēvē darbības, kuras viņš veic, lai apgūtu mācību vielu.

Ko īsti nozīmē termins "pašvadīta mācīšanās", skaidro psihologs, Latvijas Universitātes Psiholoģijas nodaļas lektors, pētnieks Edmunds Vanags: "Tas ir mācīšanās process, kuru vada cilvēks pats jeb tas, kurš šo mācību vielu apgūst. Viņam nav vajadzīgs skolotājs vai instruktors, bet viņš pats patstāvīgi vada šo procesu – gan uzdod sev, gan atprasa uzdevumus, novērtē, kā ticis galā ar tiem un ar problēmām, kas radušās procesa laikā."

Hm, bet kāpēc tad vajadzīga skola un skolotāji? Edmunds Vanags uzsver – skola ir lieliska iestāde, kur izveidots sistemātisks mācīšanās process: "Un skolā var ļoti veiksmīgi iemācīt bērnam pašvadītu mācīšanos, turklāt sākt to attīstīt jau pirmajās klasēs."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!