Ķeizargrieziens nav pasaules gals. Kā tam gatavoties un piedzīvot iespējami saudzīgāk
Foto: Pixabay
Kas īsti notiek ķeizargrieziena laikā – soli pa solim, kā un vai tam var sagatavoties jau grūtniecības laikā, kāda ir standarta prakse Latvijas stacionāros? Kāds ir pēcdzemdību laiks pēc operācijas no fiziskās un emocionālās puses? Kādi var būt dziedinošie rituāli pēc šāda veida dzemdībām. Par to stāsta Latvijas Dūlu apvienības dūlas Vaira Avota un Kristīne Reikmane, kā arī dūla un vecmāte Inga Babure.

Latvijā 2019. gadā ķeizargrieziena dzemdībās savus mazuļus ir sagaidījusi 4061 mamma. Tie ir apmēram 22 procenti no visām dzemdībām. Lielākoties tas ir bijis steidzams jeb akūts ķeizargrieziens, tomēr arī plānoto ķeizargriezienu skaits ir ievērojams (Veselības statistikas datu bāze).

No mammām Latvijā aprīlī, Starptautiskā ķeizargrieziena mēneša ietvaros, kam dūlas vadīja bezmaksas tiešsaistes lekciju par ķeizargriezienu, varēja saklausīt īpaši daudz neskaidrību par ķeizargrieziena nepieciešamību, iespējām no tā izvairīties, norisi un dažādajām praksēm stacionāros, pēcdzemdību laiku un par nākamajām grūtniecībām un dzemdībām pēc ķeizargrieziena operācijas. Ieskanējās jautājumi par iespēju samīļot bērniņu jau uzreiz turpat operāciju zālē, dažas mammas pastāstīja, ka ārzemēs tas ir iespējams, un interesējās, kad šādas vēsmas varētu ienākt arī Latvijas stacionāros. Pasaulē to pazīst kā cieņpilno ķeizargriezienu (gentle cesarean). Aplūkosim, ko tas īsti nozīmē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!