Pētījums: latviešu pusaudžu domas par pašnāvību un kas var pasargāt mūsu bērnus
Foto: PantherMedia/Scanpix
Piedzīvota vardarbība skolas vidē no vienaudžu puses un grūtības sevi pieņemt ir riska faktori, lai pusaudzim veidotos domas par pašnāvību. Tomēr optimistisks un cerīgs skatījums uz savu nākotni un labas sociālās prasmes mijiedarbībā ar vienaudžiem var pasargāt pusaudzi un samazināt risku, ka viņam rodas pašnāvības domas. Tie ir daži no secinājumiem, kas izkristalizējušies, apkopojot Latvijā veikta pētījuma rezultātus.

To 2020. gadā veica klīniskā psiholoģe Maija Dobele Latvijas Universitātes maģistra darba gaitā. Darba vadītāja bija asoc. prof., Dr. psych. Ieva Bite.

Pētījuma mērķis bija noskaidrot, kā atšķiras pašnāvības domu un mobinga pieredze un sociālās prasmes zēniem un meitenēm. "Es vēlējos izprast, kā piedzīvota vai veikta mobinga pieredze vienaudžu vidū un sociālās prasmes ir saistītas ar pašnāvības domām, un to, kādi aizsargājoši faktori var mazināt pašnāvības domas un stiprināt pozitīvās domas par savu dzīvi, tādā veidā pasargājot pusaudzi. Padziļināta izpratne par pētīto konstruktu savstarpējām attiecībām un riska un aizsardzības faktoriem, kas saistīti ar pusaudžu pašnāvības domām, var palīdzēt veidot abiem dzimumiem atbilstošas un pierādījumos balstītas intervences programmas," uzsver klīniskā psiholoģe.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!