Tēva tiesības noteikt bērnam paternitāti – kā to izdarīt, ja māte pret to iebilst
Foto: Shutterstock
Bērns rodas no diviem vecākiem, taču nereti gadās situācijas, kad vienam no viņiem tiek liegta iespēja piedalīties bērna dzīvē. Kā rīkoties, ja viens vecāks nevēlas bērna audzināšanā ļaut piedalīties otram, tiesa, uzturlīdzekļu saņemšanu gan akceptē... Šoreiz konkrētāk par gadījumu, kad tēvs bērna dzimšanas apliecībā pat nefigurē, bet viņš vēlas noteikt paternitāti. Kas konkrēti jādara?

"Esmu māsa, ir arī pilnvara, gribētu pārstāvēt brāli tiesā, jo brālis šobrīd atrodas Vācijā. Maksā bērnam alimentus pēc Ministru kabineta noteikumiem. Uz DNS testu nevar atlidot pandēmijas dēļ, tas visu sarežģī. Tāpēc bērna tēvs nav ierakstīts dzimšanas apliecībā. Bet maksājam alimentus brīvprātīgi, bez kavēšanās. Tikties neļauj ar mazo (dzimis 2020. gada novembrī), neko negrib pieņemt no drēbēm, vēlas naudu un tagad lielāku naudu ik mēnesi, bet skaidrā. Es naudu pārskaitu uz kontu. Uzzinājām, ka viņa savus bērnus (tie jau lieli) ir atstājusi, tos audzina oma, un viņa ir parādā valstij par tiem. Kā varu ietekmēt tikšanos ar bērnu (es, māsa, jo brālis ārzemēs)? Vai man ir tiesības? Vai viņa var pieprasīt lielākus uzturlīdzekļus? Viņa draud, ka pēc DNS testa (ko veiks brālis, kad būs Latvijā) neļaus bērnu ierakstīt apliecībā. Mēs maksāsim uzturlīdzekļus, bet bērns staigās bez tēva dokumentos, ja tiek pierādīta radniecība? Vai viņai ir tiesības neierakstīt dzimšanas apliecībā bērna tēvu?" pēc padoma "Latvijas Vēstneša" (LV) portāla "E-konsultāciju" sadaļā taujā Martina.

LV portālā atbild juriste Olga Lauva: "Uzturlīdzekļu piedziņas lietās ir iespējama pārstāvība. Ja bērna tēvs nav ierakstīts bērna dzimšanas apliecībā, juridiski saskarsmes tiesības realizēt jums nebūs iespēju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!