Mātes instinkts ir mīts, cilvēkam nav slēdža 'vecāku režīms'
Foto: Pexels
Tiek uzskatīts, ka sievietes ir bioloģiski ieprogrammētas vēlēties bērnus. Un, piedzemdējušas, kaut kādā veidā uzreiz zina, kā ar bērniem apieties. Izplatīts stereotips, ka visām sievietēm būtu jāizjūt pret saviem bērniem bezgalīga, beznosacījuma mīlestība. Patiesībā viss ir daudz sarežģītāk un nekāda mātes instinkta nav. Ideja par to, ka, būdama sieviete, tu jau pēc noklusējuma vēlies bērnus (un "instinktīvi" zini, ko ar viņiem darīt, tiklīdz viņi piedzims), ir nereālistiska un, kad gaidas nepiepildās, var sekot vilšanās, nevajadzīgs uztraukums un pat depresīvas domas. Šajā rakstā tiksim skaidrībā, kādēļ mātes instinkta nav un kas tad ir tā vietā. Un kādēļ tas ir maz saistīts ar dzimumu un dzemdībām.

Par to psiholoģijas portālā "Experimental Psychi" raksta autore Marija Jegorova, kuras materiālu recenzējusi psiholoģe Oļseja Demjanova.

Mīts par mātes instinktu gājis cauri visām kultūrām, no katoliskās Dievmātes Marijas līdz hindu dievietei. Būt par māti skaitās pats dabiskākais stāvoklis, pilns sievišķības, liekot žēli just līdzi sievietēm bez bērniem (un tāda attieksme jau pati par sevi ir nepareiza, bet raksts nav par to). Tomēr sievietei nav slēdža "mammas režīms", kurš būtu gatavs ieslēgties, tiklīdz viņa uz krūtīm uzliek jaundzimušo vai viņa uzzina, ka ir stāvoklī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!