Ko vecāki var darīt jau šodien, lai mazinātu konfliktus starp māsām un brāļiem
Foto: Pexels
"Vecāki bieži vēršas pie manis pēc palīdzības un atbildēm, lai palīdzētu ģimenē brāļiem un māsām rast vienotu valodu. Kamēr vienā mirklī bērni dzīvo saticīgi, nākamajā jau var sprāgt asaras, notikt apsaukāšanās un pat kautiņi. Histērija un raudas, kas rodas katru dienu, vecākiem var kļūt grūti panesamas," atzīmē "Eureka" pirmsskolas izglītības skolas Lietuvā skolotāja Juste Petkuviene portālā "Delfi.lt".

Viņa dalās savās un citu speciālistu atziņās, kā risināt problēmas, kas saistītas ar konkurenci starp bērniem. Pēc skolotājas teiktā, var atrast daudz mūsdienīgas literatūras, kurā analizēti iespējamie brāļu un māsu konkurences cēloņi un veidi un arī padomi, kā tos mazināt. Piemēram, ASV bērnu psiholoģe Dženifera Skrofa Pendlija saka, ka brāļu un māsu sacensības sākas jau pirms otrā bērna piedzimšanas. Vecākais jūt uzmanības trūkumu!

Pozitīvās audzināšanas eksperte Eimija Makkredija piekrīt iepriekšējai autorei un aicina vecākus iejusties atvases situācijā. "Tavs vecākais bērns kādreiz vienīgais saņēma tavu uzmanību. Uz viņa lūgumiem tika atbildēts nekavējoties, viņam nebija ne ar vienu jādalās ne ar vecāku laiku, ne rotaļlietām. Tad parādījās māsa vai brālis – viņam pilnīgi svešs cilvēks! "Mamma tagad nevar taisīt brokastis, jo viņa baro bērnu vai arī vecākajai atvasei ir jāgaida, kad tētis pabeigs mainīt mazuļa autiņbiksītes, pirms viņš varēs spēlēties kopā ar lego." Pieaugot bērni sacenšas par tām pašām rotaļlietām. Vecākais kļūst patstāvīgāks, mazais varbūt ir noguris, kad viņu spēlē izrīko lielais brālis vai māsa. Tā kā mazi bērni nevar izteikt vilšanos mutiski, viņi to dara, nepareizi uzvedoties – atsakās dalīties, sāk kauties, grūstīties, kliegt utt. "Lai arī nevar pilnībā apturēt konkurenci starp brāļiem un māsām, var samazināt konfliktu biežumu," saka skolotāja Juste Petkuviene.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!