Vecāku melu un noklusēšanas sekas. Aizkulises no psihoterapijas prakses
Foto: Shutterstock
Dažreiz ģimenēs ir noslēpumi, kas patiesībā ir meli. Jums tā var nešķist – varbūt uzskatāt, ka tā vienkārši ir bērnam nevajadzīgas vai pat traumējošas informācijas aizturēšana. Bet, ja kaut kas tiek noklusēts vai izmantoti meli, pat ja ģimenes locekļi apzināti neaptver situācijas nopietnību, tam būs ietekme, jo mēs ar ķermeni nojaušam nepatiesību. Ja melojat vai noklusējat informāciju, lai pasargātu bērnu no reālās situācijas, jūs notrulināt viņa instinktus. Ja iegalvojat kaut ko, kas atšķiras no tā, ko viņš nojauš, bērns jūt diskomfortu. Nespēja artikulēt šo sajūtu var izpausties apgrūtinošā uzvedībā.

Ar izdevniecības "Helios" atļauju, publicējam fragmentu no angļu psihoterapeites Filipas Perijas grāmatas "Jūs vēlēsieties, kaut šo grāmatu būtu izlasījuši jūsu vecāki".

Kad mācījos par psihoterapeiti, kāda gadījuma pētījums tika izmantots par piemēru šim fenomenam. Kungs un kundze R. devās pie psihoterapeita F. pārrunāt sava dēla A. uzvedību. "Tā ir nekontrolējama," viņi teica. Jauneklis bastoja skolu, lietoja narkotikas un alkoholu, mūždien bija saīdzis un nekomunikabls un zaga naudu no mātes somas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!