jaunietis, telefons, nesaprašana, kauns, meitene
Foto: Shutterstock
Vai pēc seksa nošķaudoties samazinās draudi palikt stāvoklī? Vai varu kādam sūtīt savus kailfoto? Vai ar tamponiem var zaudēt nevainību? Vai grūtniecības risks atkarīgs no seksa pozas? Šādus un citus līdzīgus jautājumus jaunieši joprojām bieži uzdod gan interneta vidē, gan speciālistiem. Atbildes uz jauniešu jautājumiem turpmāk sniegs arī interaktīvs projekts "Zinātiekāre.lv", kurš tapis, sadarbojoties plaši pazīstamiem veselības aprūpes un kultūras nozares pārstāvjiem – bērnu un jauniešu ginekoloģēm Lāsmai Līdakai un Natālijai Bērzai, pusaudžu psihoterapeitam Nilam Saksam-Konstantinovam, dramaturgam Klāvam Mellim un Latvijas Kultūras akadēmijas Dramatiskā teātra aktiera mākslas studentiem režisora Elmāra Seņkova vadībā.

Latvijas Universitātes pētījums atklāj, ka 85 procenti Latvijas bērnu vecumā no astoņiem līdz desmit gadiem ir mobilais telefons. Jaunieši informācijas iegūšanā praktiski pilnībā paļaujas uz internetu, jau no pavisam agrīna vecuma, par intīmām attiecībām uzzinot internetā, bieži no pornogrāfiska satura video un šādu saturu patērē regulāri. Nespējot to kritiski izvērtēt, bērni redzēto uztver kā normu.

Projekts "Zinātiekāre" ir interaktīvs un jauniešu informācijas patēriņa paradumiem pielāgots projekts, kurā tiek sniegtas atbildes uz 56 interneta vidē un speciālistiem biežāk uzdotajiem pusaudžu jautājumiem. Jautājumi pieskaras attiecībām, intīmai veselībai, komunikācijai internetā, seksam un seksualitātei. Godalgotais dramaturgs un režisors Klāvs Mellis katru jautājumu pārveidojis īsā, kāda pusaudža stāstītā stāstiņā. Stāstiņos Klāvs Mellis izmantojis izteiksmes veidu, valodu, frāzes, kas aizgūti ilgstoši pētot jauniešu komunikāciju sociālajos tīklos un īpaši – jauniešu veidotos video "TikTok" platformā. Video formātā stāstus iedzīvinājuši Latvijas Kultūras akadēmijas aktieru kursa studenti. Atbildes uz katru no pusaudžu jautājumiem snieguši sabiedrībā zināmi veselības aprūpes speciālisti. Projekts iecerēts ne tikai kā izziņas avots pusaudžiem, bet arī kā starta un atbalsta posms sarunai starp jauniešiem un vecākiem vai skolotājiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!