Ne tikai 'labrīt' un 'labvakar'. Pusaudžu mammas Ivetas Simsones pieredze
Foto: Privātais arhīvs

Vecāki ir laimīgi brīdī, kad viņu bērni ir laimīgi, un pusaudžu laiks iezīmē visnotaļ sarežģītu posmu šajā ceļā. Saskaroties ar pirmajiem pieaugušo dzīves emocionālajiem satricinājumiem un citiem izaicinājumiem, kurus esam piedzīvojuši mēs visi un bez kuriem nemaz nevar izaugt par nobriedušu personību, ārkārtīgi liela nozīme ir līdzcilvēkiem, kuriem jaunietis var uzticēties. To šoruden īpaši izceļ arī Pusaudžu resursu centrs diskusijā "Viss sākas no mājām". Pārdomās par to, kur sākas māju sajūta un kas veido spēcīgo, drošo vidi, dalās pusaudžu mamma Iveta Simsone.

"Manām vecākajām meitām ir 16 un 14 gadu. Mūsu ikdienā ienāk strauji mainīgs garastāvoklis, asaras, arī noklusētas emocijas. Viens no mūsu ģimenes galvenajiem principiem ir pārliecība, ka vienmēr ir jācenšas runāt par to, kas mūs satrauc, un tomēr bērniem, kuri ir pieraduši pie tādas kārtības, pēkšņi iestājas bloks, viņi mēģina kaut ko noklusēt, saka, ka viss ir kārtībā, kaut arī nav kārtībā. Kad prasu – kāpēc neteici agrāk, bērns atbild, ka baidās pats no savām emocijām.

Šajā vecumā ir grūti tikt ar tām galā, saprast, ko īsti jūti. Gribas daudz ko paspēt, visur piedalīties, bet ir mācības, ikdienas pienākumi, kam prasme plānot savu laiku vēl īsti netiek līdzi; kādā brīdī rodas pārslodze, tam seko trauksme, panikas lēkmes, un visas emocijas iet pāri malām. Es pati esmu pusaudžu mamma pirmo reizi dzīvē un mācos kopā ar savām meitenēm, man nav iepriekšējas pieredzes, un nav jau arī divu vienādu bērnu, līdz ar to ir grūti piemērot vienu recepti visām dzīves situācijām. Bet es gribētu domāt, ka drošas vides, māju sajūtas un sirsnīgu attiecību pamatā ir ciešs bērnu un vecāku kontakts. Tas nozīmē pavadīt daudz laika kopā, censties sarunāties un arī tad, ja kaut kas tiek noklusēts, nevis tikai pajautāt – kā tev gāja, bet mēģināt šo sarunu pašķetināt dziļāk. Lai nav tikai "labrīt" un "labvakar" un aizmirstas ar bērniem sarunāties. Ciešas attiecības ir jāsāk veidot, jau bērnam mazam esot, – tas ir kopīgi pavadīts laiks, ģimenes tradīcijas, ikdienas rituāli. Pamanot, ka mājās ir pusaudzis, būs par vēlu sākt kaut ko darīt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!