Pirmās mīlestības fenomens jeb kādēļ to atmiņa glabā ilgus gadus
Foto: Shutterstock
Pirms 20 gadiem... Viņa bija mana pirmā mīlestība. Mans pirmais puisis. Man bija 17. Mēs bijām traki viens pēc otra. Mēs izšķīrāmies tāpēc, ka... Viņš turpina rādīties manos sapņos. Esmu laimīgi precējusies, bet... Mēs nesen atkal satikāmies un mana sirds sāka kūleņot.

Vai esi sevi pieķēris, ka dažādās dzīves situācijās pavisam nevilšus var uzpeldēt šī cilvēka vārds? Pirmā mīlestība. Un atšķirībā no visām attiecībām, kas piedzīvotas vēlāk, šīs, šķiet, nepaliek un nepaliek dziļā pagātnē. Jo ilgi pēc tās beigām mūsu pirmā mīlestība saglabā zināmu varu pār mums. Spokains, rūgti salds tvēriens skar mūsu psihi, velkot atpakaļ uz to, kas bija un kas nekad vairs nevar būt. Ja vien? Bet kāpēc? Kāpēc šim vienam cilvēkam mūsu smadzenēs būtu jāiekļaujas citādāk nekā citiem, pat ja pārējie bija garāki, labāki, pareizāki, skaistākas, gudrākas, seksīgākas? Tās vēlākās attiecības gluži vienkārši nebija tik intensīvas kā pirmās.

Zinātniskie pētījumi par šo tēmu ir nepietiekami, taču psihologi savā lokā šo fenomenu pielīdzina izpletņlēkšanai. Tas nozīmē, ka pirmo reizi, kad izlēci no lidmašīnas, tu atcerēsies daudz skaidrāk nekā desmito reizi, kad veici lēcienu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!