Par to, kā to izdarīt un kādi ir pieci izplatītākie kognitīvie traucējumi, portālā "Psychology Today" skaidro personīgās izaugsmes treneris Džons Kims.
Kas ir kognitīvie traucējumi
Tas ir veids, kā mūsu prātu pārliecināt par kaut ko, kas nav patiess. Proti, – tie nav meli, bet puspatiesība. Šādas neprecīzas domas pastiprina negatīvo domāšanu un emocijas. Mēs it kā sakām sev racionālas lietas, bet patiesībā to vienīgais mērķis ir uzturēt mūsu slikto pašsajūtu.
Turpmākajās rindās Kims piedāvā iepazīties ar visai izplatītām domāšanas kļūdām. Uzzinot par katru no tām, uzdod sev divus jautājumus:
- Vai esi sevī pamanījis tādus kognitīvos traucējumus?
- Ja jā, tad kad?
Izplatītākie kognitīvie traucējumi
Filtrācija
Šīs kļūdas būtība ir tāda, ka uzmanības centrā tiek ņemti vērā tikai negatīvie situācijas aspekti. Pozitīvie vienkārši neskaitās. Šādā scenārijā cilvēks var ieciklēties uz vienu negatīvo brīdi, tādēļ visa viņa dzīve iekrāsojas blāvās krāsās.
Melns-balts domāšana
Polarizētā jeb melns-balts domāšana ir tāda, ka cilvēks domā galējībās. Viņš ir vai nu pati pilnība, vai absolūts neveiksminieks. Trešais variants nepastāv.
Ja viņš uzdevumu neizpilda ideāli, tad uztver to kā pilnīgu izgāšanos. Līdzīga kognitīvā kļūda aktivizējas, nodarbojoties ar sportu un arī biznesa vidē.
Pārmērīga vispārināšana
Šādā kognitīvā novirzē cilvēks nonāk pie vispārēja secinājuma, pamatojoties tikai uz vienu incidentu vai vienu pierādījumu daļu. Ja kaut kas slikts atgadās vienreiz, viņš sagaida, ka tas notiks atkal. Viens nepatīkams gadījums tiek uztverts kā daļa no nebeidzamas neveiksmju ķēdītes.
Tāds domāšanas tips bieži novērots romantiskās attiecībās. Piemēram, kad pēc viena neveiksmīga randiņa cilvēks nolemj, ka viņš mūžīgi paliks vientulībā.
Pārsteidzīgi secinājumi
Šī domāšanas kļūda ir tāda: cilvēks uzreiz izdara secinājumus, neiegūstot pietiekami daudz pierādījumu.
Tādā veidā viņš jau iepriekš "saprot" citu cilvēku attieksmi pret sevi, nepapūloties tam otram nemaz pavaicāt viņa paša viedokli. Līdzīga situācija nereti rodas starppersonu attiecībās un draudzībā.
Tas pats attiecas uz darbu un jauniem projektiem. Cilvēks var sevi pārliecināt par jauna projekta izgāšanos, to pat neuzsācis.
Visa pārvēršana katastrofā
Šis kognitīvais traucējums liek cilvēkam bez jebkāda iemesla sajust katastrofas tuvošanos. Viņš pastāvīgi uzdod sev tādus jautājumus kā": "Kā būtu, ja būtu?", "Ko darīt, ja notiek traģēdija?", "Ko darīt, ja tas notiek ar mani?", "Ko darīt, ja es jutīšu izsalkumu?", "Kas notiks, ja es nomiršu?"
Ja dzīvi veido šādas uzmācīgas gaidas, ne par kādu laimi nevar būt ne runas! Arī šī kļūda ir saistīta ar negatīvu notikumu uztveri. Tādā gadījumā neliels negatīvs notikums, piemēram, personīga izgāšanās, tiek saskatīta kā liela mēroga globāla traģēdija. Savukārt pozitīvo un svarīgo notikumu skaits ir nepietiekami novērtēts.
Ja tu sevī saskatīji kaut vienu no iepriekš minētajiem kognitīvajiem traucējumiem, uzdod sev trīs jautājumus:
- Ko sliktu tavā dzīvē ienes šāds domu modeli?
- Kāda kļūst tava uzvedība šo domu iespaidā?
- Kādu lomu tas viss spēlē tavā ikdienā?
Iespējams, apziņa par domāšanas paradumu kaitējumu būs stimuls atvadīties no tiem, iedrošina Kims.
Turpinājumā lasi portāla "Cālis" arhīva rakstus, kas sniegs iespēju tev palūkoties psiholoģijas pasaulē – uzzināt, kādās situācijās ir pat noderīfi iedomāties sliktāko scenāriju, kādus ieradumus vajadzētu apgūt, lai kļūtu par pārliecinātu cilvēku, kā apturēt uzmācīgas domas un vēl daudz citu triku, lai dzīvi padarītu veiksmīgāku.
Piecas aktivitātes, kas aizkavē kognitīvo traucējumu piezagšanos
Ja ikdienas sabiedrotais ir nepietiekams miegs, ilgstoša skatīšanās zilajos ekrānos un aktivitātes, kas noslīdējušas zem minimuma robežas, ļoti iespējams, savu veselību traumē vairāk nekā vienā veidā. Lai gan šie faktori lielākoties tiek saistīti ar emocionālo un fizisko labsajūtu, sarakstam pievienojams vēl trešais musketieris – kognitīvā veselība, kas pie šāda scenārija turpinās liet gaužas asaras.
Bet es to atceros! Kā rodas viltus atmiņas?
Dažkārt ar visu sirdi esam gatavi apgalvot, ka atceramies kādu notikumu, kas patiesībā nekad nav noticis. Un viltus atmiņas patiešām var apmānīt gan mūs, gan apkārtējos. Šajā rakstā skaidrojam, kā rodas atmiņas un kādu iemeslu dēļ saskaramies ar viltus atmiņām.
Īpašības, kas palīdz attīstīt kritisko domāšanu un līdz ar to – gūt panākumus
Ja vēlies gūt panākumus, ir vitāli svarīgi attīstīt kritiskās domāšanas prasmes, iemācoties lietas, notikumus un situācijas izvērtēt, neraugoties uz subjektīvām emocijām un dvēseles stāvokli. Apgūstot prasmi lietas uzlūkot tādas, kādas tās reāli ir, nevis ļauties emociju ierosinātām ilūzijām un vēlmei redzēt pasauli tādu, kādu mēs to gribētu redzēt, profesionālus panākumus gūt būs krietni vieglāk, labāk veidojoties arī privātajai dzīvei.
Kad ir pat noderīgi domāt par sliktāko iespējamo scenāriju
Četri baiļu veidi – no neveiksmes, no izsmiekla, no nenoteiktības un bailes no panākumiem – ir izplatītākie ierobežojošie uzskati, kas cilvēkiem liedz uzplaukt. Bailes var slēpties aiz sevis sabotējošas uzvedības, piemēram, vilcināšanās, perfekcionisma, pašapmierinātības. Bet ko darīt, lai šīs bailes neļautu īstenot sapņus? Iesaka klīniskais psihologs Korejs Vilks portālā "Psychology Today".
Būt laimīgam – tas ir vienkārši! Pieci principi, kas nekad neiziet no modes
Biežāk mēs esam pieraduši koncentrēties uz grūtībām un justies nelaimīgi. Mums šķiet, ka dzīve ir pilna pārbaudījumu un netaisnības. Pat ja neatgadās nekas traģisks, mēs prasmīgi no "pirksta izzīžam" problēmu. Taču medaļai vienmēr ir divas puses. Ja izdosies mainīt pieeju, tu sapratīsi, ka laime ir daudz tuvāk, nekā šķiet.
Paradoksāli, bet fakts: astoņas dzīvē veiksmīgu cilvēku īpatnības
Ja pameklētu grāmatās un interneta dzīlēs sarakstu ar tām īpašībām, kuras nepieciešamas dzīvē veiksmīgam cilvēkam, atklātos visai daudz savstarpēji nesaderīgu personības iezīmju. Kādēļ gan šajā sakarā ir tik daudz dažādu viedokļu un teoriju?
10 paradumi, kuriem veiksmīgi cilvēki pārvilkuši strīpu
Ja ceļā uz panākumiem bieži vien nākas paklupt aiz kāda akmens, pienācis pēdējais brīdis to pacelt un izlasīt, kas zem tā rakstīts. Ļoti iespējams, tavu panākumu bieds ir neticība lietām un procesiem, lai gan tieši teju simtprocentīga paļaušanās uz savu vai domubiedri idejām un pārliecība par tām bieži vien ir trūkstošais gabaliņš veiksmīguma rēbusā.
Ieradumi, kas piemīt ārkārtīgi pārliecinošiem cilvēkiem
Neatkarīgi no tā, vai tu pārliecini savu priekšnieku finansēt tavu projektu vai pirmsskolas vecuma bērnu uzvilkt kurpes, pārliecināšana ir prasme, kas ir svarīga jebkādiem panākumiem dzīvē. Pārliecinošiem cilvēkiem ir pārdabiskas spējas panākt, lai tu atbalstītu viņu idejas. Kā viņiem tas izdodas? Viņu slepenais ierocis ir patīkamība. Viņi panāk ne tikai to, ka tev patīk viņu idejas, bet arī viņi paši.
Kā atrast savu patieso būtību un nepakļauties masu spiedienam
Ikviens no mums ir unikāla personība ar savām pozitīvajām un negatīvajām īpašībām. Diemžēl nereti, cenšoties iederēties vai gūt panākumus, sava unikalitāte un autentiskums tiek pazaudēti, liekot justies nelaimīgai. Podkāstā "Laimes laboratorija" psihoterapeits Andris Veselovskis skaidro, kā saglabāt savu autentiskumu un nepakļauties masu spiedienam.
Mentālas lamatas produktivitātei: kā neitralizēt šos 'ienaidniekus'
Produktivitātei ir daudz ienaidnieku: nebeidzamas sanāksmes, pārlieku uzstājīgi kolēģi, daudzu uzdevumu veikšana vienlaikus un ne tikai. Bet visbiežāk mūs no sliedēm izsit mentālās lamatas.
Pašvērtējuma šūpolēs – salīdzināšanas tirānija, laimīgo lamatas un vērtības nosargāšana
"Kāda ir mana vērtība? Ko es esmu pelnījusi? Kur ir mana īstā vieta? Vai es pati varu atbildēt uz šiem jautājumiem, vai man jāgaida, ko par to teiks pasaule? Patiesi, to nemaz nav tik vienkārši saprast, jo nereti pakausī elpo bargā žūrija, kas nemitīgi vēro, salīdzina un vērtē. Un kritiskas replikas izsaka nesaudzīgi tiesneši, kuri liek atzīmes par to, cik esam veiksmīgas, talantīgas un spējīgas... Bet vai bargā žūrija un nesaudzīgie tiesneši ir tikai mūsu prāta iedomas vai īstais pašapziņas izaicinājums?" – ar šiem jautājumiem pie lasītājiem "Dimanti Tavā pagalmā" 2. grāmatā vēršas tās autore Gundega Roze, iztirzājot tematu par savas vērtības apzināšanos.
Netici visam, ko pats domā! Kā apturēt uzmācīgas domas un nomierināties
Šobrīd pasaulē ir daudz nenoteiktības un baiļu, tādēļ nav brīnums, ka daudzus piemeklē uzmācīgas domas un jūtas. Un no tā ir grūti izkāpt! Negatīvas domas vijas kā pa spirāli un var kļūt par modeli – "domāšanas slazdiem" vai "nenoderīgu domāšanas stilu".
Piecas dzīves izvēles, kuras cilvēki bieži nožēlo
Mūsu dzīves ķēdīti veido nemitīgu lēmumu virkne. Lai gan lielākā daļa izvēļu ir ļoti ikdienišķas – sākot no drēbēm, kuras vilksim uz darbu, un beidzot ar vakariņu piedevām – starp tām iemaisās arī lēmumi, kas var mainīt dzīvi uz visiem laikiem. Vai šajā stāstā ir vieta nožēlai? Noteikti nē, tāpēc vērtīgi mācīties no citu kļūdām un nemaz neuzkāpt uz grābekļa, kas mūža nogalē daudziem neļauj naktīs mierīgi gulēt.