siluets, saruna, attiecības, psiholoģija
Foto: Shutterstock
Mūsu valodas lietojumā ir daudz vārdu, lai klasificētu cilvēkus un viņu darbību. Mums piemīt tendences novērtēt, salīdzināt, piekarināt "birkas" un pieprasīt no citiem konkrētu uzvedību, kura atbilst mūsu izpratnei par to, kas ir normas.

Pēc amerikāņu izcelsmes psihologa Maršala Rozenberga domām, šāds domāšanas veids šķeļ cilvēku attiecības un rosina konfliktus. Speciālists vietnē "Positive Psychology" dalās padomos, kā runāt par savām vajadzībām bez aizvainojuma, apvainojumiem un kritikas.

Savā grāmatā "Dzīves valoda" viņš piedāvā citādu pieeju, kas ļauj veidot attiecības, neizmantojot vardarbību. Tā vietā, lai mainītu cilvēkus un viņu uzvedību, meklēt pareizos un vainīgos un panākt savu mērķi par jebkuru cenu, psihologs māca pareizi izteikt savas vajadzības un ar izpratni attiekties pret citu cilvēku gaidām. Autors nosaucis šādu komunikācijas veidu par "nevardarbību komunikāciju" un daudzus gadus veiksmīgi pielietojis to savā praksē, iestājoties kā vidutājs konfliktos starp cilvēkiem, sociālām grupām un pat valstīm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!