'Galvenais – neko nesaspaidīt.' Kas traucē senioriem apgūt internetu?
Foto: Midjourney/DELFI
Omei nosūti ziņu vietnē “WhatsApp”, bet viņa to tikai izlasa. Lai atbildētu, vajadzētu veikt papildu darbības, taču tas nozīmētu iespējamību “kaut ko saspaidīt” jau tā mulsinošajā digitālajā vidē. Un bailes no “saspaidīšanas” ir populāra barjera, kas senioriem ir jāpārvar, lai spertu nākamos soļus sociālo mediju pratībā. Par laimi, jaunieši var palīdzēt tos spert gan apmācot, gan motivējot.

““Facebook” var gan uzzināt par līdzcilvēku privāto dzīvi, gan arī lasīt oficiālas ziņas,” 10. klases skolniece Ance Malceniece skaidro, kāpēc tieši šo lietotni uzskata par vērtīgāko senioru dienaskārtībai. Tas sakrīt ar ASV veiktu 2023. gada pētījumu, kas ieskicē tendenci – 43% no ļaudīm virs 50 gadu vecuma vismaz reizi dienā atver “Facebook”, to visbiežāk izmantojot, lai uzzinātu par aktualitātēm un jaunumiem pasaulē.

Vienlaikus Ance ir skeptiska par spēju seniora vecumā apgūt šo lietotni patstāvīgi un bez kāda tuvinieka asistēšanas. “Godīgi sakot, nezinu, vai arī es citās platformās ņemtos apmācīt. “Facebook” gan šķiet visvieglāk un saprotamāk,” viņa piebilst. Kā potenciālos ierobežojumus Malceniece min platformu tehnisko sarežģītību un bieži vien arī valodas barjeru, jo ne visi sociālie mediji ir pieejami latviešu valodas tulkojumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!