Ja tu neesi no tām, kas iepazīstas internetā, paraugies, vai kāds no taviem kolēģiem nav tavs īstais vīrietis. No katriem desmit cilvēkiem četri savu nākamo vīru vai sievu noskata darba vietā, informē Discovery.com.
Savukārt Vault.com veikta pētījuma rezultāti rāda, ka gandrīz pusei no mums kaut reizi dzīvē ir bijis dienesta romāns, un ka attiecības, kas uzsāktas ar kolēģi, var būt veiksmīgas. Aptuveni viena ceturtā daļa no šādām attiecībām turpinās ilgu laiku vai pat beidzas ar laulībām.

Grāmatas "Dienesta romāns: kā spēlēties ar uguni bez apdedzināšanās" (The Office Romance: Playing With Fire and Not Getting Burned (1998)) autors Deniss Pauerss (Dennis Powers) uzskata, ka darba devējiem un ņēmējiem beidzot ir jāsaprot, ka dienesta romāni ir pieņemama un normāla parādība. Viņš paredz, ka daudzi uzņēmumi nāks pie prāta un izstrādās vadlīnijas, kas ļaus darbiniekiem bez jebkādām bažām uzsākt privātas attiecības.

Tomēr, runājot par dienesta romāniem, lielākā daļa ekspertu, sevišķi cilvēkresursu menedžeri un advokāti, kas specializējušies nodarbinātības jautājumos, uzskata, ka romantiskas attiecības darba vietā neuzmanīšanās gadījumā var beigties tā, ka visas puses būs zaudētāji.

ASV Cilvēkresursu menendžmenta biedrības aptauja rāda, ka 58 procenti uzņēmumu vadītāju dienesta romānus uzskata par neprofesionālu attieksmi pret darbu, 38 procenti uzskata, ka šādas attiecības beidzas ar katastrofu, bet vēl daudzi domā, ka tās birojā izraisa haosu un grauj morāli. Neaizmirsīsim arī to, ka bieži vien dienesta romāni beidzas ar tiesāšanos, kad viena puse apsūdz otru seksuālā uzmācībā.

Ja tu tomēr vēlies apvienot darbu ar romantiskajām attiecībām, ņem vērā ekspertu padomus.

Jāsaglabā līdzsvars

WorkRelationships.com vadītājs Džonijs Džonstons uzskata, ka cilvēkam, kuram ir dienesta romāns, ir jāizceļas ar sevišķi labu uzvedību. Pa dienu jācenšas, lai attiecības būtu pēc iespējas profesionālas - tas nozīmē publiski neizrādīt jūtas. Publiska maigošanās nostādīs kolēģus ļoti neērtā situācijā.

Ja tev tomēr ir grūti novaldīties, tad atceries, cik grūti tev bija sasniegt pašreizējo līmeni savā karjerā. Tu taču nevēlies to apdraudēt. Laiks, ko tu pavadi flirtējot vai sūtot romantiskas e-pasta vēstules, var negatīvi ietekmēt tavu darbu, tādēļ atceries, ka tev ir jākoncentrējas darbam.

Grāmatas "Noteikumi interneta randiņiem: kā iekarot īstā vīrieša sirdi kibervidē" (The Rules For Online Dating: Capturing the Heart of Mr. Right in Cyberspace (2002)) Šerija Šneidere un Elena Feina (Sherrie Schneider; Ellen Fein) iesaka sievietēm atbildēt tikai uz katru ceturto darba laikā saņemto e-pasta vēstuli, kas neattiecas uz darbu. Nekad nevar zināt, kas var piekļūt tavai e-pasta sarakstei.

Neuzsāc dienesta romānu ar priekšnieku

Ne visi dienesta romāni tiek vērtēti vienlīdzīgi. Grāmatas "Dienesta romāns: mīlestība, vara un sekss darba vietā" (Office Romance: Love, Power and Sex in the Workplace (1989)) Liza Meinjero (Liza Mainiero) uzskata, ka vislabākais scenārijs dienesta romānam ir, ja satiekas vienlīdz augstu vai zemu stāvoši kolēģi no dažādām uzņēmuma nodaļām.

Viņas pētījums rāda, ka kolēģi kopumā pozitīvi uztver šādas romantiskas attiecības. Tomēr viņa norāda, ka pāris, kas strādā vienā un tajā pašā darba vietā, var sākt savā starpā sacensties par algas vai amata paaugstinājumu. Tāpat jāraizējas, ko par to teiks priekšnieks.

55 procenti darba devēju un darba ņēmēju, kas piedalījās Vault.com aptaujā, uzskata, ka nav pieņemamas attiecības starp priekšnieku un padoto. Pat ja šādas attiecības nav aizliegtas, padomā par šādiem apsvērumiem:

  1. Tavi kolēģi var kļūt pret tevi naidīgi. Pastāv bažas par dubultmorāli. Iespējams, ka tu esi ļoti kompetenta savā jomā, bet, kolīdz tu sāksi satikties ar priekšnieku, citi domās, ka šīs attiecības palīdz tev veidot karjeru. Sevišķi, ja tu tiksi paaugstināta amatā vai iekārtota labākā kabinetā.
  2. Tu pakļauj riskam savu karjeru. Ja tu savu priekšnieku pametīsi, var ciest tava karjera. Tavs priekšnieks var atrast visdažādākos veidus, kā padarīt tavu darba dienu neciešamu, vai pat apdraudēt tavu veiksmi uzņēmumā.

Ja tevi joprojām nav pārliecinājis ieteikums neielaisties tuvās attiecībās ar priekšnieku, padomā par to, ko saka Elisone Blekmena Danema (Alison Blackman Dunham), kura ir viena no grāmatas "Pieņemt darbā mīlestību: kā izmantot biznesa prasmes, lai atrastu mīļoto" (Recruiting Love: Using Business Skills You Have to Find the Love You Want (1998)). Viņa uzsver - tev jābūt gatavai izlemt, vai tu spēsi aiziet no darba, ja pēc attiecību sairšanas situācija kļūtu pārāk neērta.

Pieci veidi, kā savienot darbu ar mīlestību

  1. Sāc romānu ar tādu kolēģi, ar kuru tev jau ir izveidojušās labas darba attiecības - tas dos lielāku drošības sajūtu. Ja vēlies satikties ar puisi no citas nodaļas, sākumā nevajadzētu neko sasteigt, jo tā jūs varēsiet pārbaudīt, vai abi esat pietiekami emocionāli nobrieduši, lai izturētu dienesta romānu.
  2. Esiet godīgi. Uzsākot dienesta romānu, jums abiem jau no paša sākuma ir jābūt vienisprātis par to, ko no šīm attiecībām vēlaties. Ja viens no jums vēlas vieglu aizraušanos, bet otrs meklē ilgstošas attiecības, jums būs problēmas.
  3. Nosakiet robežas. Izrunājieties par to, kā izturēsieties viens pret otru birojā. Vai jūsu attiecības būs atklātas? Vai jūs darbā runāsiet par personiskām lietām, vai randiņa laikā apspriedīsiet darba problēmas? Tas šķiet neromantiski, taču palīdzēs jums uzturēt veselīgu profesionālo un privāto dzīvi.
  4. Raugies, lai tev būtu dzīve arī ārpus biroja. Ja darbā būs nepatikšanas, vai arī dienesta romāns cietīs krahu, tu būsi priecīga, ja ārpus darba vietas tevi gaidīs draugi un atbalstītāji.
  5. Ja attiecības tomēr izjūk, centieties izšķirties bez lielām emocijām. Galu galā, lai cik tas nebūtu skumji, lielākajai daļai attiecību nav lemts turpināties. Jau laikus izrunājiet, kā pārcietīsiet šķiršanos. Vieglāk būs tam, kurš būs šķiršanās iniciators. Ja jums jāšķiras, dariet to piektdien, nevis gaidiet līdz pirmdienai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!