Viltvārža sindroms ir dziļi personiska izjūta, cilvēkam uzskatot, ka nav tik kompetents, zinošs vai talantīgs, kā apkārtējie viņu uztver. Šīs šaubas, pašpārmetumi un iekšējās bailes kavē virzīšanos uz augstākām pozīcijām un sava potenciāla īstenošanu. Ilgtermiņā tas var novest pie izdegšanas, trauksmes un nopietnām veselības problēmām.
Bijusī ASV pirmā lēdija Mišela Obama 2018. gadā, uzstājoties meiteņu skolā Londonas ziemeļos, atklāti runāja par vājo ticību saviem spēkiem un nedrošības sajūtu, ko raksturo ar terminu "viltvārža sindroms". Kā vēsta BBC, atbildot uz jautājumu, kā pati jūtas, kad uz viņu raugās kā uz "cerības simbolu", Mišela 300 skolēnu auditorijas priekšā sacīja: "Man joprojām ir neliels viltvārža sindroms." Viņa atzina: "Tā sajūta, ka mani nevajadzētu uztvert tik nopietni, nepazūd. Ko gan es zinu?" Mišela uzsvēra, ka šaubas par savām spējām un spēku ir daļa no ikviena pieredzes.
Terminu "viltvārža sindroms" (impostor syndrome) pirmo reizi lietoja psiholoģes Paulīne Rouza Klensa un Sjūzena Imesa 1978. gadā. Sākotnēji viņas uzskatīja, ka šis fenomens skar tikai sievietes. "Neskatoties uz izciliem akadēmiskajiem un profesionālajiem sasniegumiem, sievietes, kuras piedzīvo viltvārža sindromu, pastāvīgi uzskata, ka patiesībā nav gudras un ir apmānījušas ikvienu, kurš domā citādi," rakstīja Klensa un Imesa. Viņas norādīja, ka pat sasniegumi, kas nodrošina skaidrus un objektīvus pierādījumus augstai intelektuālajai spējai, nespēj ietekmēt šo cilvēku iekšējo pārliecību par savu nepietiekamību. Šī fenomena analīze vēlāk attīstījās, atzīstot, ka arī vīrieši un dažādu profesionālo jomu pārstāvji var piedzīvot līdzīgas sajūtas.
Sarunā personības izaugsmes koučs Lāsma Poļikeviča, vadošā speciāliste viltvārža sindroma jomā Latvijā, atklāj: "Bieži vien apkārtējie nespēj pamanīt, ka cilvēkam ir iekšējas grūtības. Šo sajūtu cilvēki veiksmīgi slēpj, jo nevēlas, lai viņus atmasko. Tā kā viņiem šķiet, ka nav tik prasmīgi vai kompetenti, viņi dara visu iespējamo, lai "turētu līdzi"."
Tas var izpausties dažādi. Perfekcionisms ir viena no biežākajām izpausmēm – cilvēki izvirza sev ļoti augstus standartus un strādā līdz pārstrādāšanās stadijai, lai tikai pierādītu savu vērtību. Taču tikpat labi tā var būt arī prokrastinācija – nespēja sākt vai pabeigt iesākto. Tas bieži vien saistīts ar bailēm kļūdīties, jo cilvēks domā: "Ja kļūdīšos, visi sapratīs, ka es neesmu tik labs, kā šķiet."
Viņi paši uzskata, ka neslēpj viltvārža sindromu kā parādību, bet gan maskē to, ka patiesībā nav tik zinoši un spējīgi, kā citi varētu domāt?
Jā, tieši tā. Ir svarīgi saprast, ka viltvārža sindroms nav saslimšana vai oficiāla diagnoze. Tas ir nosaukums konkrētai izjūtai, kas bieži vien saistīta ar zemu pašapziņu
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv