karjera sieviete biznesmene darbs birojs ambīcijas stop woman office
Foto: Shutterstock
Hārvarda biznesa skolas profesores Eimijas Kadijas veiktais pētījums, par kuru raksta Krievijas biznesa portāls rb.ru, liecina, ka cilvēkiem, ieņemot valdonīgu stāju, mainās hormonu līmenis – palielinās testosterona, bet samazinās par stresa hormonu dēvētā kortizola līmenis. Tātad valdonīgas stājas ieņemšana vien palielina cilvēku pašapziņu un ir rekomendējama tiem darbiniekiem, kuri ir pārāk kautrīgi vai nepārliecināti.

E. Kadijas veiktā pētījuma laikā 42 brīvprātīgie tika sadalīti divās grupās. Pirmās grupas pārstāvji aicināti uz minūti ieņemt kādu no valdonīgajām pozām, kad šķiet, ka cilvēks ir lielāks un aizņem vairāk vietas nekā patiesībā. Viena no šīm klasiskajām pozām ir sēdus, ar kājām uz galda, bet rokām aiz galvas, cita - stāvus, atspiežoties ar rokām pret galdu. Otrās grupas pārstāvjiem savukārt uzdots ieņemt kompaktākas pozas - sēžot piespiest pie sāniem rokas vai sakrustot tās uz krūtīm.

Gan pirms, gan pēc eksperimenta no brīvprātīgajiem ņemti siekalu paraugi, lai noskaidrotu hormonu līmeni. Zinātnieki secinājuši, ka pēc eksperimenta pirmās grupas pārstāvjiem par aptuveni 25% samazinājies kortizola līmenis, bet par 19% paaugstinājies testosterona līmenis, savukārt otrās grupas pārstāvjiem testosterona līmenis samazinājies par 10%, bet kortizola līmenis paaugstinājies par 17%.

Tas nozīmē - otrās grupas pārstāvji bijuši krietni vairāk pakļauti stresam nekā pirmās. Vienlaikus eksperimentēts arī ar cilvēku gatavību riskēt - eksperimenta dalībniekiem izsniegti katram 2 dolāri un ierosināts uzspēlēt spēli ar metamajiem kauliņiem. Izrādās, ka cilvēki, kuri pirms tam ieņēmuši valdonīgu pozu, gatavību riskēt izrādījuši krietni biežāk nekā otras grupas pārstāvji - 86% gadījumu pret 60%.

"Pozas, kuras mēs izmantojām eksperimenta laikā, ir cieši saistītas ar dominēšanu dzīvnieku pasaulē: tie, kuri ir stāvokļa noteicēji, vēlas izlikties lieli, bet tie, kuriem varas nav, cenšas sarauties un paslēpt dzīvībai svarīgus orgānus," norāda E. Kadija. Viņas veiktais pētījums liecina, ka darbojas arī apgriezta likumsakarība - cilvēks, kurš sevi iztēlojas par valdonīgāku, par tādu arī kļūst, un to vērts atcerēties cilvēkiem, kuriem trūkst pašapziņas, piemēram, darba pārrunu laikā.

Krievu imidžmeikere un biznesa konsultante Tatjana Ignatjeva sarunā ar rb.ru atgādinājusi, ka, protams, vēlams atcerēties par dažādu tautu kultūrām - ne visur ir pieņemts likt kājas uz galda. Taču valdonīgas stājas iespaidu iespējams panākt arī citos veidos - uzstājoties pie tāfeles (tad regulāri nākas demonstrēt žestus ar rokām) vai, pavisam vienkārši, izmētājot pa galdu papīrus, pēc kuriem ik pa laikam jāsniedzas. "Nepieciešams iztaisnot muguru un ceļgalus, un nekādā gadījumā neaizmirstiet arī par balsi, kas jūs var nodot neatkarīgi no ieņemtās pozas," saka T. Ignatjeva.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!