1226019300_6e0adf1d58_z
Foto: Publicitātes foto
Katram no jums ir nācies apspriest darba meklēšanas tēmu – tas pašlaik ir aktuāls temats. Veicot ekspresinterviju portālā irdarbs.lv, nonācām pie slēdziena, ka vairums cilvēku domā, ka darbu var atrast vidēji četru mēnešu laikā. Bet vai šo rezultātu var samazināt līdz mēnesim? Varam pamēģināt. Mūsu ieteikumi:

CV

CV ir jābūt gatavam un pārdomātam. Negaidiet ar CV atjaunošanu pēdējā momentā, kad klāt ir tā izsūtīšanas brīdis. Jūsu CV ir jābūt sagatavotam vismaz 2 valodās (latviešu un angļu) sūtīšanai vai iesniegšanai papīra formātā, jau uzsākot darba meklēšanas gaitas. CV forma nav noteikta - dažādos word programmas templeitos, kā arī internetā ir pietiekami daudz CV paraugu. Ir pieejams Eiropas Savienības standarts, bet, ja vien darba devējs to īpaši nenorāda, varat nepūlēties tajā ielauzīties. Jo darba devējs novērtēs elementārāko:

  1. Pārskatāms un glīts izkārtojums
    Formatējums - pārbaudiet, kā CV izdrukāsies, kad darba devējs to izdrukās uz sava printera - būs nelāgi, ja piepeši jūsu dokuments izpletīsies pa piecām lapām ar divu lapu tekstu. Ja ar datoru esat uz "Jūs", palūdzat, lai kāds palīdz.
    Norādiet CV sastādīšanas datumu.

  2. Personiskā informācija - vecums, dzimums, dzīvesvieta, kontakti (adrese, tālrunis, e-pasts). Mēs iesakam pārdomāt norādīta epasta adresi, vislabāk, ja tā saturēs Jūsu vārdu un uzvārdu.

  3. Izglītības informācija - izklāstiet hronoloģiskā secībā, sākot no jaunākā. Ja ir kaut kas, ar ko palielīties - piemēram, augsta vidējā atzīme, vai oriģināls diplomdarba nosaukums ar labu atzīmi - nekautrējieties, rakstiet iekšā, tas var palīdzēt!

  4. Darba pieredzes informācija - izklāstiet hronoloģiskā secībā, sākot no jaunākā. Norādiet amatu, laiku. Norādiet galvenos pienākumus, atbildību.

  5. Prom liekos faktus! Nepūlieties minēt kvalifikācijas kursus vai skolas laika teātra pulciņu, kuri izieti 15 gadus atpakaļ. Bet, ja esat darbojies, piemēram, brīvprātīgā labdarības organizācijā vai sabiedriskā organizācijā - varbūt to ir vērts pieminēt, jo tas rada labu iespaidu. Ja fotogrāfijas neprasa, neuzbāzieties ar tām darba devējam.

  6. Uzmanīgi ar prasmēm un hobijiem. Ne viss ir vietā un laikā - padomājiet, ko jūsu atklāsmes saka par jums kā personību un vai tā "ierakstās" pie amata, uz kuru pretendējat? Varbūt ir vērts kaut ko noklusēt? Ja pretendējat uz nopietnu, konservatīvu amatu, diez vai būs vietā atzīties, ka esat sertificēta auras fotogrāfe? Un otrādi - pretendējot uz vietu autoservisā, hobijs "rallijs" vai "formula 1 fans"ir vairāk kā piemēroti un jūsu CV pamanīs.

  7. Uzmanīgi ar "karstajiem tematiem" - rase, reliģija, seksuālā orientācija. Neminiet to ne pie faktiem, ne piemēram, interesēm un hobijiem - piesakoties darbā frizētavā, diez vai darba devējs būs priecīgs strādāt ar kustības "Nost ar gejiem" dalībnieku - jo nav garantijas, kā jūs uzvedīsieties ar klientiem.

  8. Atsauksmes! Rakstiet bijušos vadītājus, vai kolēģus, kuri bijušajā darbavietā bija augstā amatā. Ja darba pieredzes vēl nav vai tā bija ļoti sen - ierakstiet skolotāja, pasniedzēja vai kvalifikācijas kursu vadītāja kontaktus. Norādiet ne tikai cilvēka vārdu, uzvārdu un tālruni, bet arī raksturojiet, kāda saistība jums bija, kāds amats.

  9. Noteikti saskaņojiet ar šo cilvēku, ka rakstīsiet viņu CV un apdomājiet, vai vinš patiešām dos par jums labas atsauksmes.

  10. Un galvenais: patiesība, patiesība un vēlreiz patiesība! Pasaule ir mazāka, nekā jums šķiet un pārbaudīt var visus faktus, kurus iedomāsieties izpušķot.

  11. Var veikt tādu viltību kā pielāgot CV katram meklējamajam darbam - padomājiet, kuri fakti varētu būt piemēroti amatam, uz kuru pretendējiet - tos papildiniet ar detaļām.

Pieteikuma vēstule

Personalizējiet katru vēstuli. Darba devēji ļoti labi atšķir saštancētos copy-paste variantus, kur labi, ja esat atcerējies nomainīt adresātu no individuāli sarakstītām vēstulēm. Atcerieties par adresātu, datumu un parakstu.

Iejūtieties darba devēja ādā. Kāds darbinieks tiek meklēts? Ar kādām prasmēm? Kādām personības īpašībām? Kādu motivāciju? Daudz ko pateiks priekšā firmas profils un amats, kā arī sludinājuma teksts. Sludinājumā teikts, ka meklē "ar atbildības sajūtu" apveltītu darbinieku? Rakstiet vēstulē, ka esat apzinīgs, precīzs. Ekoloģisko preču veikals? Varbūt ir vietā jau vēstulē atzīties, ka jūs esat "zaļi" domājošs. Skaistumkopšana vai serviss? Rakstiet, ka jums patīk darbs ar cilvēkiem un iepriecināt līdzcilvēkus. Tikai neko neizdomājiet un neizliecieties par to, kas neesat. Patiesības mirklis pienāks ja ne intervijā, tad pārbaudes laikā.

Uzmācība

Nekautrējieties un esiet možs un mundrs. Pārbaudiet darba un karjeras portālus katru dienu (vislabāk rītos). Izlieciet CV darba meklēšanas portālos. Izstāstiet paziņām, ka meklējat darbu. Piesakieties visos iespējamos bezmaksas kursos, kurus piedāvā valsts vai pašvaldība. Jums ir jāiet cilvēkos un cilvēkiem jāzina, ka atbildīgs un godīgs cilvēks meklē darbu!

Intervija

Sagatavoties, sagatavoties, sagatavoties! Paņemiet līdz CV un pieteikuma vēstules izdruku. Nopērciet glītu bloku (solīda izskata, ar puķītēm un dzīvnieciņiem nederēs) un ierakstiet tajā savas labās īpašības (piemērotas amatam), dažas sliktās (jā, tās arī šad tad prasa, bet izvēlieties nekaitīgas un piebilstat, ka esat gatavs laboties) un izcilas epizodes no iepriekšējās darba dzīves (slavējiet sevi, bet jūsu piemērā nedrīkst noniecināt pārējos!).

Jums tikai šķiet, ka visu atceraties. Kad sāksiet runāt, būsiet priecīgs par to, ka ir kur paskatīties un darba devējs redzēs, ka esat sagatavojies un tālredzīgs. Paņemiet normālu pildspalvu - neitrālu un labā stāvoklī!

Nekritizējiet iepriekšējo darba devēju! Varat korekti atzīt, kādos jautājumos bija problēma, bet parādiet sevi pozitīvā gaismā!

Izskats - akurāts un lietišķs. Vismaz reizi mūžā izlasiet lietišķā stila etiķeti - tas noderēs. Jums jāraisa darba devēja uzticība. Nekādas ekstravagances un kailas miesas. Izmantojiet neitrālas, mierīgas krāsas. Zeķubikses sievietēm obligātas. Meikaps neitrāls, frizūra akurāta.

Neapkraujieties ar rotaslietām - attiecas gan uz sievietēm, gan vīriešiem. Jūs nedrīkstat būt greznāks par intervētāju, bet protams, nekrītiet otrā galējībā un nemēģiniet izskatīties pārāk bezpersoniski.

Košļājamo gumiju noteikti atstājiet mājās.

Lai veicas!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!